Kedim Ve Alerjisi. Lütfen Yardımcı Olun…

Merhaba, kedim Badem’in uzun süredir bir alerji problemi var. Kulak ve göz üstü çevresini sürekli kaşıyor ve yara ediyor. Veteriner tavsiyesiyle önce mama ve kumunda değişiklik yaptım. Kumunda kokusuz kuma, mamasında da tavuksuz mamalara geçtim. Çünkü kedilerde tavuk alerjisinin yoğun olduğunu duymuştum. Fakat bunlar kedime yaramadı ve artık özellikle kulaklarında küçük küçük bir sürü bölge kabuk tutmaya başladı ve ben yine veteriner tavsiyesiyle kedimi kortizon tedavisine başlattım. 15 gün arayla iki kere kortizon iğnesine götürdüm ve bu esnada her gün Zyrtec alerji şurubu kullandım. Veteriner iğnelerin kedimi uzun süre alerjisi olan şeye karşı bağışık tutacağını söyledi. Alerjisinin neye olduğunu tespit etmenin zor olduğunu, bu yüzden bunun kökten bir çözüm olacağını belirtti. Kedim bu iğne süreci de dahil olmak üzere yaklaşık 1-2 ay kadar rahatladı. Ama gelin görün ki bugün yine kulaklarında kızarıklıklar ve kabuklar fark ettim, birkaç kere kendini kaşırken de yakaladım. Ne olduğunu anlayamıyorum bu durumun, alerjiden değil de başka bir şeyden mi kaynaklanıyor acaba bunu düşünmeye başladım. Alerjiyse de ne gibi bir şeye olabilir yani bu tip bir durum yaşayan oldu mu hiç? Önerileriniz neler? Kedim rahatlasın istiyorum artık.

7 CEVAP

Sezgek

Seni o kadar çok iyi anlıyorum ki bizde alerji ile savaşıyoruz ve neye çıkacağı hiç belli olmuyor ben artık kendim bir şey vermeyi bıraktım mesela yumurta falan verirdim bazen onu file vermiyorum sadece arada yoğurt veriyorum şimdi brit care hypoalergenic mamaya geçtim ben şu an karşılık veriyorum tahılsız olduğu için bir anda geçiş yapamıyorum ama kaşıntısı azaldı birde burada bir arkadaşın önerisiyle sprey aldım tararken aıkıyorsun 15 günde bir trixie marka kaşıntıları azalttığı yazıyor benim kızın azaldı ama tek başına o etki etti diyemem multivitamin biotin ve çinko takviyesi yapıyorum deri ve tüy sağlığı için çok önemli cristalin ile düzenli gözlerini kulaklarını ve çenesini siliyorum çok şükür şu an iyiyiz kaşınmıyor artık kaşındığı zman kendini parçalıyordu tırnaklarıyla bende çok üzülüyordum geçmiş olsun

Merveabdn

Aynı sorundan kedimde de var.. tavuk alerjisi dendi keza göze alıp tavuklu yaş mama verdim. Ertesi gün kabardı kulak çevresi, sıvı ödül mamalarıda tetikliyor kullanınca, meo, wanpyler varya. . Şimdi tavuksuz hypoalerjik mama arayışındayım..proplan somonlu kullanıyordum ve içinde kanatlı proteini olduğundan sorun devam ediyor diye düşündüm. Kızarıklık olmasa bile tüy dökümü çok fazla ve kaşıntısı vardı.. exclusion aldım monoprotein olduğu için..kaşıntı azaldı. Tüyleride düzelir alerjisi nüksetmezse ondan devam ederim. Ama yaşayan biri tecrübelerini yazar yol gösterirse çok iyi olur.

@Sezgek Çok ama çok teşekkür ederim öneriler için, hepsini uygulayacağım. Geçmiş olsun size de…

Sezgek

Alerji problemi varsa bir tık mama kalitesini yükseltmek gerekiyor ne yazık ki mutlaka hypoalergwnic mama alınmalı ben brticare den memnun kaldım aslında kızımın sindiriminde sıkıntı yok ama tavşan etli olduğu için hassas sindirimle olan kısır mamasını aldım şimdilik çok iyi gidiyor yavaş yavaş arttırıyorum mamayı Burda ishal yaptığını söyleyen çok yorum okumuştum bizde şu anlık o problem yok dışkı da kötü koku da olmadı ve bence kaşıntıya da etkisi var bugün mesela benim gördüğüm kzım bir kez boynunu kaşımaya yeltendi onda da hemen vazgeçti böyle bir pot yaptıktan sonra ama bence en önemli çinko biotin ve mama takviyesi özellikle e ve d vitamini ben gimcat kullanıyorum çok da mennun kaldım hatta çinko biotıin içeren tabletini de aldım onu da veriyorum arada bir de gözleri ve çeneyi cristalin ile silmek bence çöm etkili bunları mutlaka yapmanızı öneririm

@Sezgek Çok teşekkür ederim önerileriniz için gerçekten veterinerim dahi söyleyemedi bunları bastı kortizonu… Çok sağ olun 🙏

@Merveabdn Ben de son çare Exclusion’a başladım, hala onu veriyorum ama çözüm olmadı maalesef :( Çok geçmiş olsun sizlere de…

Sezgek

ne demek geçmiş olsun bazen deneyim bilginin önüne geçiyor ayrıca benim veteriner arkadaşım aslında kortizonu da çok önermiyor çünkü çok da etkili olmadığını söylüyor alerjinin doğasını düşünürsek çok da şaşırmamk gerek kortizon anlık bir rahatlama sağlar sorunu kökten çözmek gerekiyor bu arada spreyin markasını yanlış söylemişim kusura bakmayın linkşnş bırakıyorum https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/beavis-kediler-icin-deri-ve-tuy-bakim-spreyi-100ml.html yalnız biraz ağır kokuyor ben rahatsız oldum ama alerjik ve obsesif kedim şükür ki rahatsız olmadı