Kedi Alerjisi

sno

Benim kedime ciddi şekilde alerjim var fakat asla ve asla vermeyi düşünmüyorum. İleride astıma ilerleyeceğini biliyorum fakat benim gibi kedi alerjisiyle yaşayıp size iyi gelen , yatıştıran yöntemler varsa yazabilirseniz çok mutlu olurum. Her gün steroid burun spreyi sıkıyorum ve antihistaminik içiyorum bu arada fakat bir haftadır burnum hep tıkalı ve çok rahatsız ediyor😔

7 CEVAP

fcylan

Sağlık çalışanı olarak önerim, alerjenleri azaltmak bunun içinde tüyü azaltmak lazım. Her gün evinizi süpürün, mümkün olduğunca evi havalandırın, battaniyelerinizi, kıyafetlerinizi tüyden arındırmaya çalışın, maske ile kendinizi koruyarak kedinizi günlük olarak tarayın ki tüyü daha az dökülsün, öpmeyi birlikte uyumayı erteleyin, bir süre sonra alerjene maruziyetinizden kaynaklı alerjiniz azalma eğilimi gösterecektir. Ama ilk başta daha şiddetli olacağı için bu önlemler işinize yarayacaktır. Alerji astıma çevirmez, alerjik astım daha başka boyut, ailenizde astım öyküsü varsa durum değişebilir ona bir şey diyemem.
Şimdilik bu önlemler geldi aklıma, daha da artırabilir. Geçmiş olsun

Sezgek

Benim de kedime ilk alerjim vardı hatta alerji testi yaptırmıştım ben köpek tüyüne çıkmış ama kedi tüyüne çıkmamıştı burnum kaşınmaktan Mora dönüyordu ama zamanla kayboldu nefes darlığı gibi ciddi bir probleminiz yoksa biraz sabretmeye çalışın evi her gün süpürüp havalandırın bir de proplan sanırım alerjiyi azalttığını söylediği bir mama yapmış ama içeriğini bilmiyorum araştırmak lazım deneyebilirsiniz

aslihan_e

Bende de kedi tüyüne alerji var hem de alerjik astımım da var, alerjik astım kaynaklı kronik bronşit de yaşadım. Sigara kullanmadığım halde doktor ciğerlerimi dinleyince kaç yıldır kullanıyorsun itiraf et annenden çekinip yalan söylüyorsun demişti. Şuan kedilerim yavaştan tüy dökmeye başladıkları için ben de aynı durumdayım. Boğazım şişmiş durumda ve burnumdan kan geliyor. Benim ev akarları ve toza da karşı alerjim olduğu için evi süpürünce bin beter hale geliyorum. Ayrıca şuan bahar, sizde de polen alerjisi varsa hepsi karışmış olabilir. Bende öyle oldu. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanmak Covid-19 kapma durumunda iyileşmeyi zorlaştırıyormuş. Ben o yüzden alerji hapını kullanmaya korkuyorum olur da hastalık kaparsam diye ama hapsız da olmuyor. Boğaz spreyi sıkıyorum. Evin içinde maskeyle dolaşıyorum bazen ama pek etkili değil gibi, zaten sürekli takmak zararlı, sadece evde bir şeyler hareket edecekse, temizlik yapılacaksa takıyorum, hiç yoktan iyidir. Kedi tüyleri, tozlar havaya uçuyor o zaman. Bir de alerjik rinit yüzünden burnum tamamen tıkanıp etkisiz hale geldiğinde ki hayatımda yaşadığım en kötü hislerden biriydi doktorum Nurofen yazmıştı. Nurofen ne alaka bu mu iyi gelecek demiştim, sonra o beni düzeltmişti. Öyle ciddi boyuta ulaşırsa doktora danışabilirsiniz kullanımı için. Şuan tüy döküm mevsimleri olduğu için pek çözülecek bir durum olduğunu sanmıyorum. Burun spreylerinin de uzun süre kullanılması çok zararlı. Sonunda onlarsız yaşayamayacak hale gelebiliyorsunuz. Çözümü bilen varsa bana da yazsın lütfen. Bir de nane, ısırgan otu çayı falan alerjiye iyi geliyor. Zerdeçal, zencefil gibi bazı baharatlar da. Belki bitkiler biraz yardımcı olabilir size de.

poverpuff

bir bardak sıcak suya bir cay kaşıgı karbonat(soda) bir tutam kaya tuzu(dogal tuz) burnunuza soluyun. kızımda işe yaradı fakat kalıcı olmuyor malesef. nefes darlıgı kızarıklık hapşurma esnasında faydalı. süpürmek havalandırma
toz almak çok önemli. hafif sirke veya bir damla çamşr sulu ıslak bez ile sıkıntılı yerleri parke koltuk kenarı vs silmek ara ara klasik tavsiyeler. geçmiş olsun. mutlu kalın hep kediciginizle🥰

Palyaco

Kedi alerjisi için maalesef tek seçenek proplan alerji azaltıcı mama

Salihaylmz

Farklı doktorlara gidip farklı ilaçlar deneyin
Nerdeyse 13 senedir alerjim var mevsimsel olarak ilerlemek yerine baya gerilediğini düşünüyorum ilaçlarımı bile bıraktım

Size tavsiyem bentonit yerine pelet kullanın
Tuvaleti yattığınız odaya uzak olsun
Tüy sağlığına dikkat edin bol tarayın vitaminle besleyin
Evi de supurun hep hatta yerleri sirkeli su ile silin hem kediye zarar vermez hem sizi rahatsız etmez

Zeytinhanim

Probiyotik alerji önleyici sprey varmış çok güzel yorumlari var Bir araştırmanızı öneririm