Kedi Karma Aşı

selineyll

Arkadaslar merhaba kedim kutusuna girmiyor evden çıkmıyor ic dis parazitini evde yapiyorum ama yillik karma aşı vakti geldi goturemiyorum Yaptirmazsam ne olur yada ayni sorunu yasayanlar varmi

7 CEVAP

emre3101

Öyle veteriner mi olur Kedinin sağlığını da düşünmesi gerekir burda kaçtane veteriner biliyorum zoraki durumlarda eve gelen başka veteriner bulun bence

Dilarawht

Veterinerimiz dışarıya çıkan ve diğer kedilerle etkileşim içerisindeki kedilere daha çok öneriyor. Aşının %100 koruyuculuğu yok, lakin çoğunlukla zor atlatılabilecek hastalıkların engellenmesinde yardımcı olduğunu okumuştum. Veterineri arayıp daha iyi bilgi alabilirsin . Hem aşı hem kliniğe götürmek konusunda

selineyll

Teşekkür ederim cevabinix icin. Veterineri aradım kediyi cikaramadigimi söyledim hicbi bilgi vermedi valla illada getirmeniz gerek illada yaotirmaniz gerek diyor nasil getirecegim hakkinda bilgide vermedi

selineyll

Bir suru veteriner aradim yeter ki gelin parasi neyse vermeye raziyim bile dedim ama hicbiri gelmiyo istanbulda avrupa yakasinda bildiginiz eve gelen veteriner varsa onerebilir misiniz

emre3101

İstanbul'u bilmiyorum ama sorarsanız İstanbul'da yaşayan kişiler cvp verir

aslihan_e

Dilarawht Aşının %100 koruyuculuğu yok ama karma aşı yapıldığı zaman kedinin gençlik hastalığı kapması durumunda ölme riski aşısız kediye göre çok çok düşük oranda. Kedi evden çıkmayabilir ama hiç mi veterinere gitmek zorunda kalmayacak? Kediye aldığınız bir eşya, mama paketi, oyuncak yoluyla bile eve taşıyabilirsiniz virüsleri. Havadan bile kapıyorlar. @Selineyll Kedinizin yaşına göre risk değişir. Yavruluk döneminde 2 karma aşı sonrasında yetişkinlikte 1 hatırlatma dozu yapıldıysa büyük oranda bağışıklığı vardır, aşıyı yenilememesi onu büyük riske sokmaz ama eğer sadece yavruyken aşılandıysa, yavruların bağışıklık sistemleri anneden alınan antikorlar yüzünden aşıyı bir süre sonra etkisiz hale getirebiliyor. Bu durumda yetişkinliği için bir tekrar aşısı şart oluyor her ihtimale karşı. Ama ilk aşılarını yetişkinlik zamanında olduysa o zaman yine her yıl aşı şart değil, hatta bazı uzmanlar zararlı görüyor. Eğer aşı olması gerekiyorsa bel tasmasını takıp kutu olmazsa bir el valizine falan bir şekilde hızlıca sokup götürün.

natasha_nk

Zar zor asi sikintisinda 11 Aylık kedimde karma asilari 2 doz tamamladık hatırlatma dozuna daha birkaç ay var banada veteriner demişti iç dis parazit evden çıkmayan kediler için birkaç gün yada ay geçilebilir ama karma asi mutlaka şart çünkü inanin bu hastalık nasıl bulasiyor bilinmiyor ne kadar evde tutarsanız tutun . aşıyı vurdurmaya çalışın bir şekilde bende çok zorlanmistim gerçekten