Kedilerimde Çiftleşme Riski

Bbgm

Merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum bu soruyu sorabilmek için. Kasim ayinda anneleri terketmis 2 yavruyu sahiplendik. Bize verenler bahcede dogdular yavrunun birini aldi gitti 10 gundur biz bakiyoruz demislerdi. Biberonla besleniyorlardi. Onlarin soylemleri ve veteriner hekimin dusuncesi uzerine 1 ekim i dogum tarihleri varsaydik yani şu an tahmini olarak 5 bucuk aylik oldular. Yalniz biraz farklilik seziyorum bu ara hareketlerinde biraz önce erkek olan kedimi dişinin üzerinden aldim oyunmuydu çiftleşme hareketimi emin olamadim. Veteriner kisirlaştirma için 1 yaşini bekleyin diyor ama ya bu sürede yavru yaparlarsa guvenip kimseyede veremem bakmakta cok zorlaniriz. Gerekirse arastirip erkek olani olsun (disiye gore daha az riskli oldugunu soyluyorlar) kisirlastirmayi dusunmeye basladim ama veterinerimizde bir kac hafta once bekleyin belli olur ciftlesecekleri zaman zaten demisti ama tecrubem yok ilk kez kedi bakiyorum anlamamiş olmaktan korkuyorum. Bu yasta ciftlesme riski varmidir ne zaman kisirlastirabiliriz tecrubesi olanlar paylasabilir mi? 1 yaşa kadar beklemek bana çok riskli geliyor sonuçta ayni evdeler her zaman gozumuzun onunde durmuyorlar illaki en kotu uyuyoruz bi yere gidiyoruz gozlemleyemiyoruz. Kafam çok karişik.

21 CEVAP

PaladinLucie

En mantıklısını yapmışsınız sonuçta hayatlarında bir kez geçirdikleri bir operasyon.Bir an önce olup bitmesi en güzeli.

Warriorsans

Dişi kedinizi kan tahlilinde bir sorun yoksa kısırlaştırabilirsiniz. Erkek kedinizin de kısırlaştırılması için testislerine bakın yuvalarına düştülerse kısırlaştırılmaya uygundur

Bbgm

Kizimiz biraz zayif ve hassas ezelinden beri saglik sorunu olmamasina ragmen pek istahli degil bu yuzden onu kisirlastirmak bana daha riskli geliyor.. peki acaba ciftlestilerse ve yavru olusumu varsa veteriner bunu erken donemde yani insancil bi sekilde kurtaj yapilabilinecek bir donemde gorebilir mi? Kafam cok karisik gercekten ne yaparsam en dogrusu olur bilmiyorum.

Bbgm

Yani su an yavru olmasin kimsenin cani yanmasin bu sureci saglikli atlatalim istiyorum bunlar olsun her seye okeyim. Kiz su an tam 2.50 kg. En iyisi ben ikisinide gotureyim guvenilir yeni bir veterinere kizda yavru varsa ve erken donemse kizimizi kisirlastirma plani yapalim ama iste oda bi deri bi kemik ne yiyor ne yerinde duruyor enerjiyi harciyor ama yiyip almiyor. Erken donemde hamilelik belirtileri var midir kedilerde acaba veterinerin gebeligi farketmeme durumu olmaz degil mi?

Bbgm

Sanirim haftaya ikisini birden kisirlastirip bu isi tamamen bitirecegiz randevu aldik ikisinede testlerle beraber iki kediye 3400 dediler ama guvenilir bi klinik hayvanseverlik ve ozen açısından biraz butcemizi zorlayacak ama disimizi sıkacagiz artik bu konu bir an once kapansin bu stres bitsin istiyorum

Bbgm

Yarin gittigimizde herseyi ayrintili olarak veteriner e tekrar soracagim umarim her sey yolunda gider yarin buyuk gün. Şimdi evde zip zip zipliyorlar oyun oynuyorlar, en kisa zamanda bu oyunlari tekrar oynamalarini sabirsizlikla bekleyecegim.