Seramik Mama Kabı Mı Çelik Mama Kabı Mı

stellabennett

hangisini önerirsiniz

24 CEVAP

NorthNight

Seramik, porselen, cam en sağlıkları.

Çünkü çelik adı altında satılanların çoğu kaliteli çelik değil, başka metaller karıştırılıyor. Buda uzun vadede paslanma vs ye neden oluyor.

Palyaco

Seramik

huqi

En sağlıklısı seramik

Gimlihanim

Aslında çelik de sağlıklı ama gerçek çelik olup olmadığı konusu biraz sıkıntılı. O yüzden en garanti seramik ve cam.

Anonymus683514

Covid döneminde de duymuşsunuzdur metal üzerinde bakteri virüs vb. çok hızlıca ölüyor, o yüzden metaller genelde daha sağlıklıdır. Metalle ilgili 2 sorun var:

1- Su ile temas etmesi, yani paslanması. Kuru mamada farklı metal katkılı olsa da kaplar muhtemelen uzun süre sorun çıkarmaz
2- Aşınması. Burada kimyasa laşınmadan bahsediyorum. Siz kabı yıkadığınızda oldukça aktif olan metal ile kimyasal tepkimeye girip başınıza iş açabilir.

Çelik bu ikisini de kolay kolay yaşamaz. Başka alaşımlar, metaller de var güvenli olan. Plastik de bu iki sorunu yaşamaz. Ancak plastikte oluşan mikroçiziklerde çok bakteri üremesi oluyor diye okumuştum, o yüzden plastikten uzak durmak lazım.

Seramik demiş herkes ama onun riski de kırıkması. Eğer sağlam bir set içerisideyse (petlebide var mesela birkaç tane), veya kırılmayacağına eminseniz seramik denenebilir. Ama benimkinin örneğin, zıplarken su kapına düşüp ters çevirdiğini biliyorum. Ben o yüzden asla risk almam.

İkea'nın sattığı fiyatı ve boyutu uygun çelik mama kapları var, onları da öneririm. İkea olduğu için çelik olduğuna da rahatlıkla güvenebilirsiniz

Raubeyaz

Seramik her zaman daha iyidir çelik bakteri topluyor

PaladinLucie

Daha bugün karşıma çıkmıştı bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre en zararlı olanı kesinlikle plastik. Seramiklerde de bakteri ürediğine dahi tespitlerde bulunmuşlar. En dayanıklı kapların çelik olduğu söylenmiş.

In the first study of its’ kind, Hartpury scientists found stainless steel grew the least amount of bacteria and over time, plastic bowls grew the highest amount, but the shocking part was the most harmful bacterial species (including salmonella, E. coli and MRSA) were most frequently identified in CERAMIC bowls!
Dr. Karen Becker sayfasında paylaşmış bugün.

cat_expert

Gerçek paslanmaz çelik kullanırsanız çelik kaplarda iyidir ama şu t ile başlayan sitede 50-100 liraya satılan çelik kaplardan alacaksanız almayın çünkü bunlar gerçek paslanmaz çelik değil kaplama. Haliyle çok hızlı bakteri ürüyor çenede akne yapabiliyor. Gerçek paslanmaz çelik kaplar çok daha pahalı oluyor o nedenle seramik veya cam kaplar daha tercih edilesidir, özel olarak almanıza bile gerek yok evdeki seramik cam kapları kullanabilirsiniz.

Warriorsans

En sağlıklısı seramik porselen yada cam olanlar. Gerçek çok kaliteli çelik bile olsa bunlar daha sağlıklı oluyor. Ki mama kaplarında genelde çok dandik oluyor çelik diye satılanlar.

oamac26

Cam önerir misiniz?

Betullsusam

Tabii ki cam da sağlıklı. Seramik, cam kaplar kullanabilirsiniz. Düzenli yıkayıp temizlediğiniz sürece hiçbir şey olmaz.

Salihaylmz

İkisi de güzel
Önemli olan boyutları kedinizi rahat edecek şekilde olması
Biz çelik kuru mama kabı
Porselen su kabı kullanıyoruz

seramik kesinlikle. Çelikte kullandım ama seramikten şaşmam.

Lokumcukk

Çelik kaptan suyu asla içmiyor benim kedim mamada farketmiyor ama bence en iyisi cam

pablopicasso

Porselen, Seramik, Cam denedik. Patisi ile gezdirip, döküp-kırdığı için risk..

O nedenle ayaklı çelik mama ve yine ayaklı çelik su istasyonlarımız var🤣🤣 hiç sıkıntısız, tertemiz kullanıyoruz. 👍🏻