Kedimize Aşı Öncesi Corona Testi Mi Yapmalıyız? Corona Varsa Aşı Fip Yapabilirmiş

Kedimize aşı öncesi corona testi mi yapmalıyız? Corona varsa aşı fip yapabilirmiş.

14 CEVAP

Anonymus985465

Ben hemogram yaptırıyorum. Güvenilir, liyakatli bir veterinerden kedinizin durumuna göre hemogramın yeterli olup olmadığı konusunda bilgi vermesini isteyebilirsiniz.
Hemogram bağışıklığı ve enfeksiyon durumunu da gösteriyor.

aslihan_e

Hepsinde korona var zaten. Sadece vücudunda aktif olarak çoğalmadıysa testte çıkmaz.

aslihan_e

Aşının fipe neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış değil ki, hangi kaynak diyor onu? Gençlik kaparsa %99 kedinizi kaybedersiniz.

aslihan_e

Kedi gençlik hastalığı aşısı ayrı olarak yapılmıyor ki karma olarak diğerleriyle bir yapılıyor. Hem de gençlik aşısı 7 sene yapılmaz ki, hayvan böbrek hastası olur, iki kere yapınca yetiyor. Nasıl 7 sene yaptırıyorsunuz anlamadım.

aslihan_e

Bazı kedilerime yaptırabildim hepsine değil. 7 kez gençlik aşısı yaptırdım deyince yurt dışında yaşıyorsunuz da karma değil de gençlik aşısı yaptırdınız sandım. Çünkü öyle bir şans varsa gençlik aşısını gereksiz yaptırmamak gerekiyor ama Türkiye'de sadece karma aşı olduğu için mecbur yaptırıyorsunuz. 7 kez yaptırdıysanız neden aşının fip yapmasından korkuyorsunuz ki aşı fip yapsa şimdiye yapardı zaten. Sorunuzun amacını anlamadım. Zaten 7 yaşındaki kedi 7 kez karma aşı olduysa artık ona karma aşı gerekli değil ki. Birkaç yıl ara vermeniz gerek en azından.

aslihan_e

Yok aktif değilse çıkmaz, ama aktifleşmişse enfeksiyon olduğu görülür. Aktif değilse biyokimyada da çıkmayabilir. Kuduz aşısı zorunlu, yasal olarak yapılması gerekiyor zaten ama ben olsam 7 yaşındaki kediye kuduz aşısı yaptırmam eğer kedim dışarı çıkmıyorsa. Ancak kuduz hayvan tarafından ısırılması gerekli kapması için. 7 yaş kedi için yaşlı denecek bir yaş, bence aşıyla falan risk almayın artık. Sadece iç parazit oluşursa onu tedavi ettirin. Benim fikrim bu şekilde.

Yardım lütfen

Aşı yaptırmamalıyız öyleyse? Corona varsa aşı mutasyona neden olup fipe neden olur 😐

aslihan_e

Aşı yapmazsanız da gençlik kapma riski olur, her türlü yaptıracaksınız, sadece öncesinde test yaptırmak aşı zamanı uygun mu gösterir.

Bir veterinerden duydum önerilmiyor diye. Gençlik aşılarını 7 senedir yaptırdım belli bir bağışıklık oluşmuştur

Karma aşı yaptırdım her yıl düzenli 7 yaşında kedim. Her yıl tekrar yaptırmıyor musunuz siz?

aslihan_e

Korona taşıyıcısı olmak farklı Korona yüzünden hasta olmak farklı, eğer hemogramda enfeksiyon çıkarsa yaptırmazsınız, hasta demektir zaten. Sizinki 7 yıl aşı olduysa zaten yaptırmayın.

Karma aşı daha yaptırmayı düşünmüyorum ama kuduz için tereddüt ettim. Hemogramda coronavirus çıkıyor mu?

Anladım çok teşekkür ederim