Kedim Sabaha Kadar Kapıda Miyavlıyor, Açmaya Çalışıyor

LattiLabni

Merhabalar, 1 yaşında erkek bir kedim var. 7-8 aylıkken kısırlaştırdık. Diğer kediler gibi kapalı kapılara her zaman ilgisi vardı ancak evin kapısına en fazla 1-2 defa miyavlar ve geri dönerdi. Son 2 aydır gece 12'de başlayıp sabah 6-7 ye kadar aralıksız bir şekilde kapıda bağırıyor, tırmalıyor. Her şeyi denedim, ilgilenmediğimde de yanına gittiğimde de tavrı değişmiyor. Son 1 haftadır ise kapı koluna zıplayıp sürekli açmaya çalışıyor. Kilitli olmasa sabaha kadar defalarca açmış olurdu. Daha önce dışarıya çıkartmadık, apartmanda da başka kedisi olan ya da apartman içine kedi girmiş olması gibi bir durum asla yok. Tam olarak kızgınlığa da girmemişti biz kısırlaştırırken. O nedenle davranışın alışkanlık olarak kaldığını da düşünmüyorum. Bu arada bir de dişi yavru kedim var, çok güzel anlaşıp oynuyorlar. Onda hiç böyle bir davranış olmuyor. O nedenle tetikleyici bir koku vs olduğunu da düşünmüyorum. Fikir ve önerilerinize sonsuz açığım.

6 CEVAP

Warriorsans

Şans da kapıya doğru miyavlıyor canı sıkıldığında yapıyor. Kapıyı açınca da direk çatıya kaçıyor saklanıyor saklambaç oynadığını sanıyor eşek. Ben öyle kapıya miyavlamaya başladığı zaman en sevdiği oyuncağıyla iyice oynatıyorum yoruluyor uyuyor zaten 😅 başka bir çözüm bulamadım.

beyzathemoc1

Bende de aynı durum 2 yıldır çözümünü bulamadım dikkat dağıtmaktan başka

LattiLabni

Aslında çok fazla oynuyorum, dişi kedimle de epey koşturup enerji atıyorlar. Ancak dinlendiği gibi kapıya geri koşuyor :(

D-O

Kapali kapinin arkasini da evin ve kendi alaninin parcasi saniyorsa kapiyi açtırmak istiyor olabilir. Oyun oynatip dikkat dağıtmak ve miyavladiginda hemen ilgi gostermemek disinda bir cozum gelmedi aklima

Sezgek

Kapının arkasını evin bir bölümü sanıyorsa aslında orayı ona tanıtmak daha iyi olabilir eğer tasma varsa tasmayla ya da taşıma çantasıyla çıkarabilirsiniz ama burda kedinizin karakteri devreye giriyor benim kedim dışarısından nefret eder ve korkar o da dış kapının arkasına çıkmayı çok istiyordu ben de onu çantada bi gezdirdim böyle apartman içinde ben birinci katta oturuyordum ve hemen inip dışarı çıkabiliyorduk o arada kapılardan başka çıkanlarda oldu o korktu zaten ve anladı orasının evin bir bölümü olmadığını bir daha da istemedi genelde meraklı kediler kapı arkasını illa açtırmak istiyor sanırım

Aysen61

Bizde bahçeli evde oturuyorduk dişi kedim kısır olmasına rağmen bahçe diye sabahlara kadar ağlardı bazı kedilerin huyunda oluyor ne yaparsak yapalım değişmiyor tasmayla gezdirin bence çok bunaltırsa