Kedi Aşı Takvim

Hellokedi

Kedilerimin aşılarını düzenli yaptırıyorum. Sadece losemi haric. Geçen gün kuduz aşısı yaptırdım aşı yaptırdığım yerde deri altı yağ beze var veteriner gozlemliyor. Önemli birsey degil diye düşündü. Ama ben bu aşılar sonrası hep stres oluyorum. Aşı sonrası belirtiler beni çok korkutuyor. Sizden aşıya bakış açinizi öğrenmek istiyorum. Sürekli her yıl tekrarlıyor üstünüz. Bu tarz durumlar sizde de gozlemlendimi

7 CEVAP

Hellokedi

Aşıya teşvik ediyorlar ama aşı yaparken yan etkilerini ortaya çıkarıyorlar. Aynı problemi kısırlaştırma konusunda da yaşıyorum. Kısırlaştırmak istiyorum rahatlasın stres gitsin diye ama sonra korkuyorum reaksiyonlardsn.

betulbakioglu

bende cok videolar goruyorum veteriner hatasindan kisirlastirmada vefat eden kediler..kisirlastirma sart ama guvenilmiyor iste

Anonymus985465

7 sene boyunca her sene karma ve kuduz aşılarını yaptırdığım evladım, 9 yaşında böbrek yetmezliğinden tahayyül edilemez acılar içinde vefat etti. Avrupa'lı 3 veteriner, bir tv programında, yaptırılan fazla aşıların böbrek yetmezliğine neden olduğu konusunda mutabık kaldılar.
Karma ve kuduz aşıları 3 sene koruduğuna göre, bundan sonra karma aşısını 3 senede bir yaptıracağım.
Diğer yandan, ilk karma aşılarını yaptırdığım tüm kediler kanlı ishal olunca bir yavru dişi kedime karma aşılarını yaptırmadan kısırlaştırdım. Çok hareketli ve iştahlı evladım, kısırlaştırıldıktan 13 gün sonra çok yüksek ateş ve kusma semptomlarıyla götürdüğüm kısırlaştırmayı yapan veterinerin ihmalkarlığı yüzünden hayatını kaybetti.
Sonuç olarak, artık yavru kedilere hemogram değerleri iyiyse ilk 2 karma aşıyı 3er hafta arayla ve son olarak kuduz aşısını yaptırıyorum. Yetişkinlerin son karma aşılarının üstünden 3 sene geçmesini bekliyorum.
Kuduz aşısı her sene zorunlu olduğundan mecburen yaptırıyorum.
Aşının kuyruk sokumuna yakın sağlı sollu yapılması tavsiye ediliyor Ancak her veteriner kendi doğru bildiğini yapıyor.

Sezgek

Açıkçası bende bu zamana kadar aşıları ı eksiksiz yaptırıyordum lösemi hariç hiç yaptırmadım ama sahte karma aşı sonrası yaşadıklarımız korkunçtu her gün keşke yaptırmasaydım dedim ayrıca biraz araştırma sonrası artık kuduz aşısını 3 yılda bire çıkarmaya çalıştım vet arkadaşımda yaptırma diyor zaten bu zamana kadar bağışıklık kazanmıştır diyor karma aşçıya gelirsek onu biraz daha literatür araştıracağım ama en azında önümüzdeki sene yaptırmamayı planlıyorum iç dış parazit devam onları zaten kendim yapıyorum evet aşılar canlarımızı korumak için yapılıyor ve kendim bir bilim insanı olarak aşıların aslında ne kadar gerekli olduğunu bilmeme rağmen şu karma ve kuduz aşılarını araştırmadığım için kendime kızıyorum burda uzun uzun anlatmayacağım aşıların üretilme ve etki mekanizmaları farklı oluyor dolayısyla tekrar ne kadar gerekli aşı içeriğine göre değişir benim şu anda literatür bilgim yok ama karma aşı ile ilgili kararımı literatür taradıktan sonra vereceğim

betulbakioglu

benim kedim parvo gecirdigi icin asi yapmiyolar ama cok kisi asiya karsi benimde aklim karisti ve ise yarayip yaramadigi koruduguna dair de kanit yok bilemicem pek yaptirmayi dusunuyordum karma asisini ama ikilemdeyim

yumak_bey

Aşılarda hayvanları inorganik yoldan bağışıklığını arttırmaya çalışıyoruz fakat iyiliği için.

betulbakioglu

asi konusunda bilemeyecegim ya sadece karma yaptirim diye dusunuyorum acikcasi