Bobrek Yetmezligi İle İlgili

betulbakioglu

sosyal mesyada sıklıkla bobrek yetmezliginden melek olan yavrular goruyorum nedendir bu bobrek yetmezligi? nasil onlenir

7 CEVAP

Patikos

Şu an tam olarak bu hastalıkla mücadele ediyoruz. Normalde sokakta mama verdiğimiz bir kediydi. Oldukça iştahlıyken bir anda hiçbir şey yememeye başladı. Halsizliği de vardı, en son küçücük bahçe duvarından bile atlayamadığını görünce hemen yakalayıp veterinere götürdük. İlk veteriner kan tahlili vs yapmadı, sadece röntgen çekti ve gaz birikmesinden böyle olduğunu, birkaç gün gözlemlememizi söyledi, sadece probiyotik verdi. Biz bu süreçte eve aldık kediyi. İyileşme olmayınca başka veterinere götürdük, kansızlık ve parazit olduğunu söyledi, aşı yapıp gönderdi. Yine iyileşme olmadı. Sonunda üçüncü veteriner kan tahlili yaptı ve yoğun enfeksiyon olduğunu söyledi. Bu süreçte yaklaşık 12 gün antibiyotik ve serum tedavisi gördü. Enfeksiyonu bitirdik ama serumu bıraktığımız anda hayvan tekrar kötü oluyordu. Sürekli kusuyordu bu arada, bulantıları onca ilaca rağmen geçmiyordu. Yine iyileşme olmadığı için başka bir şehirdeki veterinerlik fakültesine götürüp bir profa gösterdik. Tek seferde biyokimya testi ile teşhisi koydu. Creatinin, üre ve bun değerleri yüksekti. Ek olarak röntgen ve idrar tahlili de yaptı. Bu noktada biyokimya testinin ne kadar önemli olduğunu anladık. Akut gibi görünüyor ama düzelmezse kronikleşebilir demişti veterinerimiz. Önce şeker kaynaklı böbrek yetmezliği olma ihtimalini göz önünde bulundurup ona yönelik insülin vs denedik ama sonrasında şeker kaynaklı olmadığı çıktı ortaya. Temiz su bulamadığı için, kimyasal sulardan içmiş olabileceği için, darbe kaynaklı veya yoğun enfeksiyondan oluşmuş olabilir dedi, öncesinde evimizde olmadığı için kesin sebebi bilemiyoruz. İlk başlarda tedaviye çok olumlu yanıt alamasak da ilerleyen haftalarda toparlanmaya başladı. Tedavi süreci maalesef uzun, öyle bir hafta ilaç kullandık düzeldi gibi bir durum söz konusu değil. Şu an ilaçlara devam ediyoruz. İlk zamanlarda kullandığımız ilaçlar iki adet mide koruyucu, bir tane bulantı şurubu, bir tane tansiyon ilacı (böbrek yetmezliği olan kedilerde tansiyon genellikle yüksek oluyormuş), idrar söktürücü, semintra isimli bir ilaç, ipakitine isimli besin desteği ve demir şurubu ( yine böbrek yetmezliğinden kaynaklanan anemi ve demir eksikliği için) kullanıyorduk. Şu an bulantı ve kusmaları çok azaldığı için mide koruyucu ve bulantı şurubunu bıraktık. Diğerlerine devam ediyoruz. İdrar söktürücü oldukça önemli çünkü böbrek yeterince idrar süzemediği için idrar yapamıyorlar bir süre sonra. Tabi hastalığın kesin bir tedavisi yok maalesef. Kedinize en iyi ne gelirse biraz da siz gözlemlemelisiniz. Evsel gıda vermiyoruz tavuk vs gibi ama raw beslenme ile ilgili olumlu şeyler yazanlar da varmış. Biz veterinerin önerdiği şekilde yalnızca renal (k/d) mamalar ile besliyoruz. Böbreğe yük binmemesi açısından kısıtlı protein alması gerekiyor çünkü. Yaş mama da önemli bu süreçte çünkü sıvı desteği lazım. Bol bol su içirmeye çalışıyoruz. Bunların dışında vücudunda kuruluk kaynaklı patileri nasırlı gibi kupkuruydu, burnu da öyle. Tüylerinde kepeklenme vs de vardı. Şimdi sanki daha iyi gibi derisi. İlaçlarla bu süreçte epey toparlandı, ilk günlere göre baya baya iyi, hatta kızgınlığa bile girdi. Tabi anesteziye uygun olmadığı için kısırlaştıramıyoruz da. İki hafta sonra kontrolümüz var bakalım umarım daha da iyi olacak. Bu süreçte lütfen moralinizi yüksek tutun, hissediyorlar çünkü, biz ne zaman daha neşeli olmaya başladık onun da stresi azaldı. Umarım hiçbir kedi bu sorunu yaşamaz çünkü kediler için en korkulan hastalıklardan birisi. Herhangi bir sorunuz olursa istediğiniz zaman bana yazabilirsiniz, bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Patikos

Bu arada yoğun ağız kokusu ve diş çürüklerini yazmayı unutmuşum. Döngü şeklinde çürükler böbrekleri, böbrek yetmezliği çürükleri etkiliyor. @Hamlet’in paylaştığı linkte de oldukça detaylı anlatılmış, biz oradan da çok faydalandık.

Gimlihanim

Bu durumu yaşayan arkadaşlar hem böbrek yetmezliği hem de idrar yolu enfeksiyonları ile alakalı bilgilendirme yapsalar. Süreçlerini anlatsalar çok güzel olur aslında. Buradan rica etmiş olayım onlardan. Üste çıkması açısında yazıyorum.

Anonymus985465

Filtreleme fonksiyonu kullanarak; böbrek yetmezliği, böbrek hastalığı, böbreklerde kristalleşme, idrar torbasında/yollarında struvit yazmanızı öneririm.
Bu konuda çok yazıldı.

betulbakioglu

çok geçmiş olsun😞

Trifane

Aci bir tecrübe yaşamış kişi olarak kısaca anlatmaya çalışayım. Genelde sıklıkla erkek kedilerde görülüyor . Temel sebebi sistit ve buna bağlı olarak idrar yolları tıkanıklığı, idrar yollarında görülen kristallesme. İdrar yolları tamamen açılmazsa sondayla açmaya çalışılıyor. Ve kedi kesinlikle susuz kalmamsi gerekiyor Bu tıkanıklık malesef 6 ve 8 saat içerisinde akut renal böbrek yetmezliği yapabiliyor. Devamında da kronik oluyor. Ve çocuğu 48 saat içinde malesef çekip alabiliyor