Kedim Çok Ürkek Lütfen Yardım Edin

Cengiz2626

Merhaba. Kedim 1 senedir bizimle. Onu bakamayan bir aileden 2 aylıkken sahiplendim. Geceleri benim yanıma gelir uyur sabahları da azda olsa sevdirir kendini ama gün içinde çok ürkek, benden kaçıyor saklanıyor. Sadece gece ben yattığım zaman yanıma geliyor onun haricinde hep bi telaş ürkeklik hali mevcut. Cinsi scotish straight

12 CEVAP

D-O

Sokakta besledigimiz yabani bir kedi vardi. Ne insan ne kedi seviyordu hatta terror estiriyordu terrorist diyordum :D
2 yil boyunca hep baktik, mama verdik ama hep bizi uzaktan izlerdi ve zamanla bana ve anneme alisti hatta bana göbeğini açıyor bir kere ustume bile cikmisti :)
Hala cok sevdigimizde huzursuz olup patiler ama artik daha sevecen.
Yani demem o ki, bazi kediler guvensiz ve temkinli oluyor ama sabirla nazikce yaklasip zorlamadan sizi gozlemlenesine ve guvenmesine alan tanirsaniz guvende hissedip daha sevecen olabilir. Siz de oyle yapmaya calisin.
Eger psikolojik bir sorunsa o zaman veteriner hekimlere vet terapistlere danismak faydali olur.
Tabii kedinin karakteri de onemli, her kedi ellenmekten hoslanmayabilir

simbakedi

bu arada dedikleriniz benim kedim için de geçerliydi, kısırlaştırdığımızda daha çok sevgi dolu oldu. hala sevgi dolu denemez yanına otursak kalkıp gidiyor ama eskisine göre daha çok temas kuruyor, daha uzun sevdiriyor. karakterleri batasıcaların karakterleri böyle sanırım :D endişe gibi bir hali değil de daha çok sizden tiksiniyor hali varsa normal, kölesisiniz çünkü...

simbakedi

siz sürekli sevmeye çalışıyor musunuz? yani bunu siz ne kadar sevgi ile de yapsanız kediniz rahatsız oluyor olabilir ve bu durum onu strese itiyor da olabilir. gün içinde oynuyorsa birçok oyun oynamanızı öneririm. çok uzun zamandır böyleyse anksiyete gibi bir şey olabilir belki emin değilim. buradan bilgisi olanlar yardımcı olacaktır, veterinere danışmak için biraz bekleyin derim. çünkü eğer gerçekten iyi bir yere gitmezseniz büyük ihtimal sakinleştirici vs verebilir ve bu da kötü etkileyebilir kedinizin sağlığını. bitkisel olanları bilmiyorum

beyzathemoc1

D-O sokaktaki beslediğim kedi vahşi olunca çok sinir oluyorum valla fiwodnwodj eski apartmanda bi kedi vardı beslediğim apartmanın en alt katında depo gibi bi yer vardı orda yaşıyolardı beni ne zaman görse beslediğimi bile bile koşa koşa gelir saldırırdı artık oraya inemez olmuştum kocaman da bir şeydi:((

D-O

@beyzathemoc1
Kimi kedi terrorist oluyo ya :D hepsinin ayri huyu var deli deli

beyzathemoc1

Hepsi deli ama delinin farklı renkleri fowpfjwpfjkd

Cengiz2626

Yok hayır sevmeye çalışmıyorum kaldı ki kaçıyor zaten. Bazen yerde sırt üstü yatarken biraz seviyorum ama onun dışında benden biraz mesafeli olacak şekilde sürekli beni izliyor gözünü ayırmadan. Kalkıp yanına gitmek isteyince de kaçıyor ama yatağa uzandığım zaman yanıma geliyor biraz sürtünüp yani başıma yatıyor. Mesela ben tuvalete girdiğim zaman çıkana kadar kapıda bekleyip miyavliyor ama çıkınca yine kaçıyor 😁

beyzathemoc1

Hangi şehirdesiniz? Bazı şehirlerde hayvan psikiyatristleri var gayet başarılı onlardan yardım alabilirsiniz samsunda omüde duygu hocamız var mesela ben tanışmıştım kendisiyle işinde uzman biri başka şehirlerde de vardır illaki ama üniversitelerde olur kliniklerde olmaz genelde

Simbanın dediği gibi siz sevgiyle de olsa üstüne giderseniz korkabilir evde gürültü olması bile strese sokabilir onu çok etken var aslında rahatsız edici koku evdeki herhangi bi insan evin şekli bile strese neden olabilir gün içinde onu izleyin illaki bulursunuz onu huzursuz eden durumu

beyzathemoc1

Tabi şöyle bi durum var temas sevmiyor da olabilir bizim lunq da aynı öyle tam 3 yıldır yeni yeni koynumda yatmaya başladı günde sadece 1 kere sevme iznimiz var o da o zamanı söylüyor yoksa dokunursan ölürsün fopwjfowdn şimdi onun deli dolu zamanları oyuncu ve temas sevmeyen biri olabilir yaşlanınca geçer

Cengiz2626

Eskişehir'de yaşıyorum.
Bize geldiğinden beri böyle maalesef huyu hiç değişmedi

Cengiz2626

Beyza beni üzen durum ürkek olması bi de kızgınlık çağı da geldi belki o da bi etkendir emin değilim

beyzathemoc1

Tabiki o da etkileyebilir kısırlaştırmak genel olarak daha sevgi dolu yapar istisnalar hariç