Kedim Sürekli Apartmana Kaçıyor

alfa_s

Arkadaşlar selam kedim hiç sokak görmedi evde doğdu evden direk bana geldi şuan 6 aylık ve sürekli kapı açılınca apartmana kaçıyor bi süre gitmessem kendisi geliyor ama yinede sürekli kaçıyor apartman içine normalmidir bu durum acaba (4-5) aydır bu şekilde bana 1.5 aylıkken gelmişti

11 CEVAP

beyzathemoc1

Normal kediler meraklı hayvanlar bizimki 3 yaşında hala her gün dışarısı için ağlıyor çıkartmayın ki alışmasın ben o hatayı yaptım maalesef daha kötü oluyor gezdirseniz bile

Sezgek

Kısır değilse kızgınlık gelmiş olabilir o yüzden de sokağa kaçmaya çalışıyordur kısırlaştırırsanız sorun çözülecektir

Nadenge

Yaklaşık bir saat önce bir kapıdan kaçma olayı da biz yaşadık. Hatta bizimkisi daire kapısını geçip direkt apartman kapısından kaçtı. Getir kuryesinden poşeti almak için kapıyı açmamla kaçması bir oldu. Bizimkisi kısır bir yaşında bir erkek. Ve 2 aylıktan beri bizimle. Peşinden koştuk bayaği en sonunda yakaladık ama ömrümden ömür gitti resmen. Sokağa kaçmaya meyilli kedileriniz varsa daha fazla dikkat edin. O yaşadığımız korku gerçekten çok zor.

alfa_s

Kısır değil fakat kızgınlığa girmeden öncede öyleydi 2-3 aylıktan beri bu halde dışarıyada max boxıyla oda veterinere götürüyorum sadece ama onda bile çok sakin olan oğlum apartmana kaçınca onu aldığımda asansöre binince çıldırıyor

huqi

Bazı kediler böyle maalesef. Kedim 1 yaşında ne zaman kargo gelse ya da biri gelse kapıyı açtığımız an kaçmaya başladı. Hiç izin vermiyorduk direkt eve sokuyorduk sonradan izin verdik ama tek başına bırakmadık biz yanındayken apartmanı dolaşmaya başladı ilk başlarda sadece bizim katta kalırken daha sonra aşağılara da gitmeye başladı biz de artık çıkarmak istemedik. O dönem o kadar alışmıştı ki biz çıkarmadığımız için tüm gün kapının önünde ağlıyordu kıyamayıp yine çıkarmaya başlamıştım ama artık günde 3 kere falan çıkmak istiyordu. O dönem ben de gezdirme tasması araştırmıştım dışarıya çıkarırım diye ama kedim bir kere bile sokağa çıkmadı ve tasmalar güvenli değilmiş muhtemelen korkup kaçardı. Bir de ben cadde üstü bi yerde yaşıyorum ve kalabalık bir ilçedeyim gezdirmek içinde müsait bir yer yok. Tasma da takamazdık sanırım normal tasmaya bile alıştıramadım küçükken o yüzdem göğüs tasmasına da izin vermezdi. Sonradan inatlaştım ve ağladığı halde çıkarmadım ilgisini başka bir şeye yönlendirdim vazgeçti o da artık. Tabii hala bile biri geldiğinde ara ara kaçıyor, evden çıkarken çok dikkat ediyoruz. Siz de alıştırmayın bence apartmandan sokağa çıkarsa bir daha bulamama ihtimaliniz var...

alfa_s

Gezmesine izin vermiyorum hep gidip alıyorum sadece ilk çıktığında farkedememiştim apartmanın içinde dolanmış evin içinde bağırmaya aramaya başladım kapının önünde miyavlıyordu o günden beri sürekli kontrol altında tutuyorum dışarıya çıkarsa araba çarpma riski büyük zaten ara sokaktayım ama azcık yürüdümü direk anacaddeye çıkar Allah korusun 🤦🏻‍♀️

martuyl

benimki de 3 aylık erkek. evde dogdu ama annesi sokak kedisi. sokak kedisi genleri var benimkinde diyorum ben :)) hiç dışarısını görmedi pencere hariç ama her fırsatta ya balkona ya apartmana kaçıyor. benimki daha riskli çunku giriş katında oturuyorum :)

ama genel anlamda cins kedi olsun olmasın merak sabit. hepsi kaçıyor, ne varsa dışarda artık :D dikkat etmek lazım.

Ben yorumlara katılmıyorum, kacmamasi icin tedbir aldiktan sonra, dışarı çıkarmaķ daha faydali olacaktir, diger turlu yaptiginiz hayvan bakmak degil, sadece eziyet olur.

fanajal

Arkadaşlar hayvanin kedi olduğunu unutuyorsunuz.Kedi bu genlerinde var arastirmak avlamak koklamak.İstediginiz kadar gezdirin edin kedi kapi açıldığında merak ettigi bir şey varsa cikar bakar koklar inceler isine gelmeyen birşeyde de mesela kapiyi kapatip içeri girdiginizde 10 dk sonra başlar ağlamaya...Gayet normal zamanla azalir daha kediniz cok ufak...

blue_hpood

önce kısırlaştırın. sonra bu huyu devam ederse tekrar soru açın, yardımcı oluruz:)

alfa_s

Kısırlaştırma dönemi zaten yeni geldi ve ben bunun 2-3 aylıktan beri olan birşey olduğunu söylüyorum kızgınlık dönemiyle ne gibi alakası olabilir acaba 2-3 aylıkken kızana girmiş olamaz sonuçta 🤷🏻‍♀️💁🏻‍♀️