Kuru Mama Araştırması

Gimlihanim

Merhaba. Şimdiye kadar kullandığınız mamaların (aromalarıyla birlikte) kedinizde meydana getirdiği etkileri yazar mısınız? Her mama her kedide aynı etkiyi yapmaz evet. Ama yine de bir fikir olsun istiyorum kafamda.
Biz kızımı kısırlaştırdığımızdan beri proplan hindili kısır mamasını kullanıyoruz. Çok fazla tüy dökümüne sebep oldu. Brit care tavşanlı kısır mamasına henüz geçiş yapıyoruz. Yarı yarıya veriyorum şuan. Hafif yumuşama var dışkıda.

15 CEVAP

Anonymus683514

Ben zencefile geldiğinden beri acana first feast veriyorum. 2 ay oldu yaklaşık. benden önce başka bir mama kullanıyordu. acana first feast ile ya da yaşının ilerlemesinden dolayı bilmiyorum, tüyleri çok yumuşak, pofuduk oldu. acana first feast bitmek üzere, 1-2 gün içerisinde orijen cat-kitten'a geçeceğim, onu da yazarım 1-2 hafta sonra

Siyamask

Brit care araştırdığıma göre içeriği tatmin edici görünüyor. Ben Royal Canin kullanıyorum. +7 yaş, Kitten ve British Kitten deneyimledim. Çok memnunumm.Tabii içeriği tartışılır.🙂 Umarım dışkısı düzelir🍀

Gimlihanim

@gokhansultan Nd benim kızım hiç yemiyor. Ocean denemiştik yavruyken. Severek yemiyordu. Zaten yaş mamasını da yemiyor. Bilmiyorum, anlayamadım gitti neden Nd ye bu kadar mesafeli 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️😅

@Sezgek Aslında ben de ishalden korktuğum için yavaş tutuyordum geçişi. Ama tabi 1 aya da yaymadım. Biraz daha yavaştan alayım o halde. Teşekkür ederimm 🙏🏻😊

@Siyamask Ben royal canin, proplan, hills in kötü mamalar olduklarını düşünmüyorum açıkçası. Kedime yaradığı sürece kesinlikle rotasyonuma eklerim. Zaten kuru mamaların hiçbiri sağlıklı değil ki. Hepsi aynı açıkçası gözümde bu yüzden 😅😅

@Zencefil_F Acana genellikle sevilen bir mama sanırım. Benim kızım da yavruyken bir dönem yemişti. Nd ocean dan çok daha severek yemişti. Orijen Cat&Kitten hiç denemedik. Bir kere tester istemiştim denemek için. Acana yı sevince hiç denememiştik bile. Yorumlarınızı bekliyorum mutlaka 🙏🏻😊

gokhansultan

@Gimlihanim yavrunuz ND'ye mesafeliyse vardır bir bildiği, bu bilgi aklımda bulunsun :D Aslında çoğu konuda kendilerine neyin iyi gelip gelmeyeceğini kestirebiliyor kediler maşallah :D

Anonymus683514

yazdığımdan beri Acana'dan (first feast) tamamen Orijen Cat & Kitten'a geçiş yaptım.

5 günlük gözlemim:

-Yeme miktarında değişiklik pek olmadı. Sadece ilk gün biraz mesafeli yaklaştı ama elimle yedirdim.
-Mama aşırı balık kokuyor öyle böyle değil. Hatta bozuk falan mı diye tedirgin oldum ilk başta ama baktım herkes benzer şeyler yazmış
-Genel olarak tüy, sindirim, boşaltım sıkıntısı hiç olmadı. Yalnız havaların ısınmasından mı, mamadan mı yoksa tesadüf mü denk geldi bilmiyorum ama değişikliğinden beri hayvan olağanüstü aktif. Çıldırıyor resmen. Her tarafımı da ısırdı :( Kolunu jiletleyen ergenlere döndüm resmen :D

Birkaç haftaya tekrar yazarım deneyimlerimi

CalicoMia

Bir sürü mama kullandık iyisinden kötüsüne proplan tavuklu kullandık inanılmaz tüy döktü ve ishal yaptı. Nd kullandık midesine ağır geldi sürekli kusmaya başladı. Felicia kullandık kötü bir sonuç almadık uzunca bir süre kullandık fakat içeriğinden dolayı daha güzel bir mamaya geçmek istedim. Şuan sanabelle alabalıklı adult kullanıyoruz gayet memnunuz fakat ben hiç kısır maması almadım çünkü kedim kısır olduğu halde oldukça hareketli ve kilo almadı veterinerimiz de kilo almazsa değiştirmeye gerek yok dedi genede önlem amaçlı vets plus urinary care alacağım şuana kadar memnun kaldığım mamalar felicia ve sanabelle.

Sezgek

bende proplan hindili kullanıyordum kızım alerji oldu somonluya geçtim alerjisi bitmedi ve proplan içeriğinin ne kadar kötü olduğunu anlayınca birt care tavşanlıya geçtim çok mennunum ishal yada dışkıda yumuşama sorunu olmadı ama ben geçişi önerilenden çok daha uzun tuttum %20 ile başladım 4-5 gün öyle verdim sonra %40 yaptım şu anda %60 geçişi bir aya yaymayı düşünüyorum porplan yüksek tahıllı bir mama geçişi hızlı yaptığınız için yumuşama olmuş olabilir biz kaşıntı problemini çözdük ben çok mutluyum o yüzden kızım da severek yiyiyor brit care hypoallergenic ten devam etmeyi düşünüyorum ben

gokhansultan

Benimki kuru mama yiyemiyordu gelişim geriliği vardı royal canin proplan püre halinde yedi 1 hafta. Bu süreçte dışkısı top top oluyordu. Daha sonra acana first feast 400 grlık paketi yedi kuru mamaya alışma sürecinde. Dışkı top toptu, tüylerinde ise pek bir fark olmadı. Sonrasında ise orijen cat-kitten, nd ocean karışı yiyor yaklaşık 2 aydır. Gelişimi son derece hızlandı dışkı top toptan uzun kakaya döndü. Tüyler parladı. Ama poposu kokmaya başladı. son 3 gündür veteriner tavsiyesiyle (popo kokusu ve deri sağlığının çok iyi olmaması nedeniyle) orijen miktarını çok azalttım. mamanın %90 ı nd ocean. popo kokusu gitti, dışkı çok daha güzel hale geldi(eskiden uzun olmasına rağmen rengi çok koyuydu ve sertti, nd oceandan sonra rengi çok az açıldı daha parlak bir kaka haline geldi)

Not: Veteriner orijen kesinlikle vermeyin demedi. Ama orijene çoğu kişi ulaşamıyor dolayısıyla bizde hekimler olarak çok fazla fikir sahibi olamıyoruz kediler üzerindeki olumsuz etkileri konusunda dedi. N&D gibi daha ulaşılabilir mamaları tavsiye ediyoruz o yüzden dedi. Deri ve tüy sağlığı için balıklı ve tahılsız mama öneriyoruz. Aroma değişikliği için de 10 kg kullanıp bir aromayı sonra başka aromaya geçiş öneriyoruz dedi.

Ben kedilerimi yavruyken sahiplendim bu zamana kadar felicia Sanabelle bozita brit care be exclusion ve nd kullandım en en yarayanı exclusion oldu tüy dökümü kaka sağlığı vs vs ama em beğendikleri mama bozitaydı onda ve diğerlerinde görece tüy dökümü yaşadık ama Sanabelle ve bozitayı rotasyon olması açısından kullanacağım

bloodyluxury

Merhabalar,

Oğlumuzu geçtiğimiz sene ekim ayında sahiplendik. Royal Canin Kitten mama ile başladık. Kısırlaştırdıktan sonra ND marka tavuklu/narlı kullandık. Şu anda aynı markanın bıldırcın/narlı/balkabaklı olan mamasını kullanmaktayız. ND ile ilgili yorumlar yapılmış ancak ben de gözlemlerimi sizle paylaşmak istedim. Şu zamana kadar problem yaşamadığımız, içeriğinin iyi olduğunu düşündüğüm bir mama. Oğlumuz biraz obur, pek yemek ayırmıyor belki o yönden biraz şanslıyız. İştahla alakalı bir sorun yaşamadık. ND kullanmaya başladıktan sonra su tüketiminde artış gözlemledik. Şimdilik devam ediyoruz. Şu sıralar biraz fazla tüy döküyor, mevsim geçişinden diye tahmin ediyoruz.

Selamlar.

oamac26

Ben kedime 5 aylık olana kadar acana first feast verdim ama kedimde böbrek sorunlarına yol açtı çünkü içerik olarak ağır geldi. Veterinerimin tavsiyesi ile hills sd kullandık bir kaç ay. Böbrekleri eski haline dönünce nd tavuklu narlı mamaya geçtik. O da çok fazla tüy dökümüne yol açtığı için bırakmak zorunda kaldık şuan bozita yiyor gayet iyiyiz

Palyaco

Brit care ben tavsiye etmiyorum içeriğinde bir şeyler kedileri ishal yapiyor

Gimlihanim

@gokhansultan Biz zaten Nd den umudu kestik artık yemeyince hiç almıyoruz. Umarım bir bildiği vardır 😅

D-O

Yavruyken Proplan kitten kullandim, o dönem kedimin bagisikligi da dusuk oldugu icin iyi veya kotu olarak etkisini yorumlayamiyorum.

Kisirlastirmadan once nd ocean dusuk tahilli morina balikli kullandim. Cok iyi gelmisti, tuyleri parlamisti. Kedim de cok seviyordu.

Kisirlasinca, nd ocean tahilsiz kullandim ama diskisini cok yumusatti ve cok kotu koku oluyordu. Su icimi de biraz artmisti. Daha sonra Nd dusuk tahilli tavukluya gectim, memnunum. Elimde kalan ocean ile karistiriyorum bazen. Tuy dokumu az, severek yiyor ve diskisi normal.

Gimlihanim

@Zencefil_F Teşekkür ederimm 🙏🏻😊
Bu arada genel olarak hareketliler sanırım şu ara. Bahar geldiğinden olsa gerek. Durduramıyoruz 😂😂