Proplan Kısırlaştırılmış Mamaya Geçtim Ve Kedimin İshali Durmuyor

MerveeYzgcgl

Merhaba, kedimi kısırlaştırdım ve elimdeki yavru maması bitince kısırlaştırılmış mamaya döndük. Kızım mamayı yediği andan beri ishal. İlk ufak ufak yumuşama olmuştu sonra su gibi ishal oldu. Veteriner hekimimiz kan tahlili yaptı ve hiçbir sorun olmadığını söyledi. Mamadan kaynaklı bir ishal söz konusuymuş. Yaklaşık 1.5 haftadır probiyotik kullanıyorum tam düzeldi derken bugün tekrar su gibi ishalle karşılaştım. daha farklı ne yapabilirim lütfen bildiğiniz şeyler varsa yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim. Birde az önce '
GimCat Gastrointestinal Sindirim Sistemi Destekleyici Kedi Macunu 50gr' sipariş verdim. Kullananlar var mı? İşe yarar mı?

8 CEVAP

bademthecatt

Mama geçişi yaparken kısır mamaya aniden mi geçtiniz yoksa önceki mamasıyla yeni mamasını karıştırarak 10-15 günde mi geçtiniz eğer aniden geçiş yaptıysanız ishal çok sık görülür parazit olabilir veya mamadaki bir şey ona dokunmuş olabilir
Daha önce hasta bir kedi bakıyordum onda da sürekli ishal vardı probiyotik kullanmıştık geçmemişti parazit yoktu vet.hekim hills özel vet serisi gastro biome kuru mama vermişti birkaç ay kullandık onla sorunumuz geçmişti

Valefyo

Merhaba. Aldiginiz macun laktoz ve seker iceriyor ve lifli. Aslinda kabiz olan kediler icin sindirim kolaylastirici. Yani yarardan cok sureyi daha da uzatabilir. Seker ve laktozdan uzak tutmalisiniz. Ayrica kaka ornegi de almaliydi parazit sorunu da olabilir. 2 haftadir gecmediyse prebiyotikle duzelmez veteriner ilac verebilir artik. Ayni mamayi kullaniyorsaniz hemen birakin. (lif icerigi fazladir, icinde ona yaramayan icerik vardir..) Çok su kaybettigi icin su icirin icmiyorsa yas mama verin bu defa dehidrasyona girmesin. Asiri istahsizsa ozel konserve mamalar var hasta kediler icin tedavi amacli. Gecmis olsun. Ama o paste ishal iken vermeyin. Lif icerigi diskiyi yumusatir ve laktoz da daha ishal yapar.

Valefyo

Ciger haslayin veya kavurun yagsiz ama kesinlikle yaglari alin veya tavuk haslayins, bobrekte olur cok az tuz ekleyin cunku siviya yakin ishal cok mineral kaybettirir.

Valefyo

Son olarak tavuk suyu kaynatin vete gidemiyorsaniz patates haslayin ve purenin icine katip verin. Tavuk suyu var diye pureyi yer o da ishale iyi gelir. Kesinlikle yag eklemeyin. Sadece azicik tuz.

Cerened

Aynı durumu kedim böbrek hastası çıkınca acil diyet mamaya geçmemiz gerektiğinde yaşadık. Mama değişikliklerinde ishal normal karşılanıyor. Yorumlarda da söylenildiği gibi mama değişikliğinde eski mama ile karıştırıp desteklemek daha faydalı olabilir ama maalesef bizim için öyle bir seçenek yoktu. Kedim 1 hafta su şeklinde ishaldi sonrasında daha kıvamlı olmaya başladı ve mamayı sevdiği için yeme oranına göre tekrar ishal oldu ama şuan katı kıvama döndü. Bu süreçte ishal kaynaklı sıvı kaybı olmaması adına kedinizin su tüketimini kontrol ederek bol sıvı içtiğinden emin olursanız ve yağsız tavuk haşlayıp pirinç lapası ile takviye verebilirseniz ishal durumunu toparlar. Macunlar genelde düzenli kullanım sonrası etkilerini gösteriyorlar, son sipariş verdiğiniz sindirim sistemi düzenleyici macunlar genelde kabız olan kedilerin bağırsak düzenlemeleri için tercih ediliyormuş bende kedim için araştırırken görmüştüm. Bu sebepten lapa kediniz için daha hızlı bir çözüm olacaktır. Durum geçmez ise veterinerinize tedavi için başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun 🐱

Gimlihanim

Mama iyi gelmemiş olabilir kedinize. Parazit olduğunu sanmıyorum çünkü geçişten sonra olmuş. Belki de mamanın içindeki herhangi bir şey iyi gelmemiştir. Geçişi biraz kısa tutmuşsunuzdur. Yine de en mantıklısı mama değişimi olur sanırım. Ben öyle yapardım diye düşünüyorum. Geçmiş olsun 🙏🏻

MerveeYzgcgl

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim deneyeceğim umarım bir an önce toparlar 🙏🏻🙏🏻

MerveeYzgcgl

Çok sağolun benimde öyle bir şansım olmadı sipariş verdim ve geldiğinde diğer mama bitmişti o yüzden hemen ona geçmek zorunda kaldım. Ani geçişten kaynaklı diye sanıyorum veterinerimizden aldığım gastro mama ile yavaş yavaş karıştırmaya başladım ve şuan ishali daha toparlamış durumda. Sizede geçmiş olsun ☺️ Canlarımız hep iyi olsun💜