Royal Canin Gerçekten Zararlı Mı?

Ben önceden Royal Canin kitten kullanıyordum. İştahla yiyorlardı. Şimdi Bozita tahılsıza geçtim. Bir kedim iştahla yemiyor bu yüzden kilo verdi. Royal Canin’e tekrar geçmeyi bile düşünüyorum bu yüzden. Ama iyi olmadığını duyduğum için değiştirdim zaten. Gerçekten zararlı mı bana? Yani ileriye yönelik herhangi bir sıkıntı çıkarıyor mu

30 CEVAP

bademthecatt

Kedimin yavru döneminde bilinçsizken royal canin kittenla beslemiştim kısırlaştırdığım zaman hekim kedimin çok yağlı olduğunu mamayı hemen değiştirmem gerektiğini böyle devam ederse karaciğer sorunları yaşayabilceğimi söylemişti gerçektende arka kısmında aşağıya sarkan yağlar var hala var malesef daha sonra kan testinde kedimin karaciğer değeri yüksek çıktı bir dönem ilaç kullandık şuan bir sorunumuz yok ayrıca royal caninin bağımlılık yaptığını düşünüyorum kedimin mamasını çok zor değiştirmiştim yani kısacası asla tavsiye etmiyorum kullanmayın kediniz bozitayı beğenmemiş olabilir farklı markaların küçük paketlerinden alıp deneyin mutlaka beğeneceği bir mama bulursunuz

gokhansultan

Kedinize hangi mama iyi grliyorsa o mama iyidir. Şahsen ben hem tahılsız ya da düşük tahıllı hem de düşük karbonhidratlı olmasına dikkat ediyorum. Ama verdiğim mama kızıma iyi gelmezse royal canin iyi gelirse royal canin veririm.

Sezgek

ahhh bademthe catt siz erken davranmışsınız benim arakdaşlar mama muhabbeti yapmayınca ben proplan devam ettim ve kızım obezite sınırına dayandı sonra çok uğraşlarla bir kilo kadar düşürdüm ama hala fit bir kedi değil ve inanın çok hareketlidir her akşam en az yarım saat oyun oynarız kendi ister evde parkur yaptığı zamanlar vardır böyle bir delilik gelir koridorda koşar oraya buraya buna rağmen fit olamadık bir türlü umarım biraz daha kilo verebiliriz.

Valefyo

Proplan kisir kedikerin en buyuk dusmani. Ya hangi vicdan mesanesi zaten dar olan kediye tas dolsun diye piyasadaki tum kisir olmayan mamalardan bile daha cok tas yapici mineral koyar? Hayir bilmeyen cok kisi. Doga da hic bir kedi fare yerken tas olusmazken yuzlerce lira isteyen firma sirf kediler hasta olsun diye icerik hazirliyor. Veterinerlere bosuna promosyon vermiyor. Vicdandan yoksun bir varlik once tas yapici mamayi uretir sonra onun daha beterini kisir mamaya ekler ve diger urunlerini onerecek veterinerler avlamak icin bizlerin parasini hayvanlarin canlarini luks yasamlarinda harcar. Bunu ben biliyorsam kocaman sirket hekimleri bilmiyorsa sanirim bir dahiyim ya da onlar insanlarin acilarindan besleniyor.

Valefyo

Aslinda benim dedigim ozellikle erkek kediler icin. Dediginiz kesinlikle %100 dogrum tum kuru mamalar birisi bobrek sorunu eder digeri tuy baskasi kaka sorunu. Sadece erkek kedilerin idrar yolu cok dar. Kisir olunca idrar daha cok duruyor ve mama icindeki fazla mineral cokme yapiyor. Bu hastalikta kisir erkek kedilerde tek sorumlu mama icerigi ve bizlerin kuru mama vermesi. Yas mama yediklerinde bu olay azaliyor su aldiklari icin. Bu arada kediniz icin sabir diliyorum. :(

gokhansultan

@sezgek o listeyi biraz güncellemem gerekecek birkaç mama ekleyeceğim.

ND nin böbrek sorununu birkaç veterinerden duydum. Şu anda inanılmaz yoğun bir veterinere gidiyorum (bunu belirtmemin nedeni piyasadaki tüm mamaları kullanan kedilerden oluşan hastaları olması, yani tüm mamalar konusunda geri dönüş alıyorlar) hangi mamayı vereyim diye sordum direk ND dedi. Böbrek sorunu, yüksek protein karaciğer sorunu vs. oluyormuş dedim. Hiçbir mamanın soruna yol açmadığını ama altta yatan bir tetikleyici varsa onu harekete geçirebileceğini bunun da her mama için geçerli olacağını söyledi. Özellikle ilk 3-4 sene hayvansal proteine çok ihtiyaç olduğunu, sonrasında ise daha düşük protein değerli mama kullanılmasını söyledi.

Ama tekrar ediyorum ne orijen ne acana ne de Nd dört dörtlük mamalar değil. Benim ND vermemin nedeni düşük karbonhidrat ve tahılsız olması. Tahılsız olması deri ve tüy sağlığı için tercih ediyorum, düşük karbonhidratı ise çocuğun geleceğini düşündüğüm için tercih ediyorum. Tahılsız mamalar kedimde ishal yapda tüylerini matlaştırsa, prinç içerikli sanabelle, exclusion denerdim. Onlarda yaramazsa ilk tercihim hills olurdu. O da yaramasa proplan, rc olurdu.

Bu saydığım mamaların tamamı kaliteli mamalar, rc yedi diye hiçbir kedi hastalanıp ölmez. Deri tüy sağlığı, dışkı kokusu kıvamı, hareketlilik-enerji gibi etmenler mama seçiminde önemli olmalı. Yani çocuğumuz mutlu olmalı günün sonunda.

Son olarak haftada güzel içerikli 2 yaş mama verilmesini öneriyorum. Hatta biraz sulandırıp da verebilirsiniz. Hem çocuk mutlu olur hem de ne kadar su içerse içsin siz de takviye etmiş olursunuz.

Warriorsans

Royal caninle beslenen kedilerin diğer mamaları red etmesi çok normal çünkü royal canin birçok kedide bağımlılık yapıyor. Biz royal canin sensible kullandık bir süre. Hiç memnun kalmadık. Deri tüt sağlığını mahvetti. Derisi yağlandı koktu tüyleri keçeleşti çok kötü koktu. Şu an golosi kullanıyoruz gayet memnunuz. Bozita da çok kaliteli bir mamadır.

NorthNight

Royal canin in içeriğini çok beğenmesemde bir kaç sağlık sorunu olan kedime iyi gelen bir mamaydı. Olumlu etkisini kesinlikle gördüm. Ama o içerik o fiyata olmalımı tartışılır. Bir aydır royal canin e proplan karıştırarak veriyorum (hassas sindirmli bir kedi geçişleri uzun tutuyorum, birde elimdeki royal henüz bitmedi) proplanın kısa vadede etkiside beni memnun etti.
Geçtiğimiz sonbaharda Nd ye geçmeye çalışmıştım asla sindiremedi boyuna kusmalar iştahsız yemeler, sokaktaki canlara nasip oldu nd.

Kısacası her kedinin her mamaya gösterdiği etki aynı olamaz. Sırf kendi kullandığımızı vicdanımızı rahatlatmak için överken bütçemiz el vermediği için alamadığımızı da yerin dibine sokmamalıyız.
Burada bazıları var moda gibi her dönem bir mamaya takıyor, kendi ürünü olsa öyle pazarlamasını yapmaz. Neymiş sırf kendi onu kullanmış, bunları boşverin. Elbetteki içerikte et oranı, katkı maddeleri, dolgu malzemelerine vs bakarak seçim yapmaya özen gösterin ama bir başkası kötü dedi diye de şüpheye düşmeyin kedinizi gözlemleyin. Asıl önemli olan ona iyi gelmesi.
Ve RC, proplan gibi tahıllı mamalardan direk tahılsıza geçmenizi önermem, çoğu kedi bundan memnun olmuyor sindirim düzeni bozulabiliyor. Aşamalı olması açısından önce az tahıllıya sonra isterseniz tahılsıza geçilebilir.

Kedinizi iyi gözlemleyip rutin kontrollerini yaptırırsanız, mamadan yana sorun yaşamazsınız.

Anonymus683514

Bize hekim iyi mama dedi. Yeni çıkan yavru yaş mamasını kullandım 2 ay kadar. Sorun görmedim com da severek yiyordu. Hatta paketleri düşürüp dişiyle patlattığı için son 3 5 paketi çöpe attım.

Nd alıyorum artık yaş mama. Onu da severek yiyor. Biraz insan gibi işte kimi çok sağlıklı beslenir otuzunda ölür kimi çöp kutusu gibi 80 sene yasar

huqi

Normalde içerik olarak asla tercih etmeyeceğim mamalardan biri royal canin ama bu aralar bi süre kullanmayı düşünüyorum çünkü benim kedim Tomris aşırı zayıf bir kedi sokağımda baktığım kediler daha kilolu. Bu tarz mamalarda kilo yapıyor ama birçok kedi bu tarz mamalardan sonra diğer mamaları pek sevmiyormuş ben de bundan çekiniyorum.
Kedinize iyi geliyorsa kullanın bence yapıcak bir şey yok arada farklı markalar da verirsiniz ya da yaş mama olarak iyi markalardan verirsiniz.
Brit care çoğu kedide ishal yapıyor diye mamayı gömmeye gerek yok bence içeriği gayet iyi ve arkadaşım kullanıyor çok memnun ne koku problemi olmuş ne de ishal daha önce advance ve n&d kullanmış kedisi iştahlı yememiş. Lezzet olarak da birçok kedi brit care seviyor.

fanajal

Ben Britt care kitten kullanıyorum.Oncesi bir haftacik market mamasi Friskises kulland yavru resmen aci cekiyordu WC yaparken.Simdi çok rahat yapiyor kakasi taş gibiydi şimdi yumusak.Siz kendinizden pay bicin... Düşünün yani kendinizi hayvanin yerine koyun...

Palyaco

Kediniz hangi mamayi seviyorsa onu kullanın derim

Haruhwa

rc için protein olarak olsun besin değeri düşük deniyor fakat ben bebeklikten beri kedimle bir sürü mama denedim brit denediğimde çok ishal oldu, tutamıyordu, düzgün kilo alamadı. nd severek yemedi mama kaldı bayatladı sokak canlarına paylaştırdım. royal canini bayılarak yiyor çok uzun süredir sadece royal canin veriyorum. kilosu mükemmel, testleri sağlıklı çıkıyor, tüyleri parlıyor dökülmüyor, çok mutlu... kafam karışıyor çocuğum bu mamayla çok mutluyken internette kötü dediler diye bırakmalı mıyım?

AsumanAtilgan

Ben ND kullaniyorum, mumkunse tahilsiz kullanin, hicbir veteriner ND kotu demedi markayi satan da satmayan da.

AsumanAtilgan

Ben ND kullaniyorum, mumkunse tahilsiz kullanin, hicbir veteriner ND kotu demedi markayi satan da satmayan da.