Royal Canin Gerçekten Zararlı Mı?

Ben önceden Royal Canin kitten kullanıyordum. İştahla yiyorlardı. Şimdi Bozita tahılsıza geçtim. Bir kedim iştahla yemiyor bu yüzden kilo verdi. Royal Canin’e tekrar geçmeyi bile düşünüyorum bu yüzden. Ama iyi olmadığını duyduğum için değiştirdim zaten. Gerçekten zararlı mı bana? Yani ileriye yönelik herhangi bir sıkıntı çıkarıyor mu

30 CEVAP

dilanbulent

Buradaki herkesin tavsiyesini dinlerseniz emin olun zararlı çıkmış olursunuz. Proplan, Hills, Royal canin... Bunlar uzun yıllardır bu sektörde olan firmalar. Özellikle şikayet oranları ND ve Bozita gibi mamalara göre çok daha düşük. Ama içeriğinde yüksek et oranı görünce aaaa iyi mama sanan arkadaşlar yüzünden sizin gibi insanların kafası karışıyor. Her yere yazıyorlar nd alın bozita alın brit care alın vs. ee alıyorlar da sonuç ne? Alanların yarısı bir daha almıyor kedilere iyi gelmediği için.

Kedinize hangi mama iyi geliyorsa onu kullanın. Royal Canin iyi geliyorsa Royal Canin kullanın bu kadar basit. Yok efendim içeriğinde 2 gram şundan varmış, yok efendim içeriğinde 3 gram bundan varmış sakın almayın gibi söylemlere kanmayın. Ee var demek ki kedilere iyi geliyor da şikayet oranları düşük bu RC Proplan Hills gibi markaların. Bu kadar basit.

Valefyo

Aslinda bir hanimefendi yazmis o da sizi dusunerek yazmis ama soyle bisey var. Kediye pirinc patates yedirerek 5 yasinda seker hastasi olma ihtimali, taze etle ve kaliteli protein dusuk karbonhidratla beslenen bir 5 yasindaki birisi sapasaglam kalabilir. Elbette genetik ve kosullar onemli ama hastaliklarin ana nedeni ileriki yaslarda olusan simdiden sectigimiz mamalar. ;) eminim kedinizi cok seviyorsunuz ve umarim saglikla upuzun guzel hayat geciririz hepimiz onlarla. :)

fcylan

Ben de buradan yazılanlarla RC'den ND'ye geçmeye karar vermiştim ama kedim ishal oldu, alışamadı ve veterineri de RC'yi önerince tekrar döndüm. Veterineri özellikle gözlemlediklerine göre ND kullanan kedilerin daha çok böbrek sorunu yaşadığını söyledi tabi bu bir veterinerin görüşü, literatüre bakmak lazım, ben sevemedim ND'yi. Aslında bayağı memnunuz RC'den tüyü parlak, kilosu iyi, bir ara vitamin eksikliği olmuştu o da toparladı şükür ama şu aralar tüy dökümü arttı, mevsimsel diye düşünüyorum ama yine de bir balıklı mama deneme isteğim olduğu için Acana aldım bakalım o nasıl olacak. Kediden kediye mama etkisi değişiyor, ben RC'nin kötü bir mama olduğunu düşünmüyorum, çevremde çok RC kullanan var uzun vadede, şimdilik sıkıntı yok. Yaşlılık kaynaklı ve genetik faktörlü değişebilir tabi bu durum. Yine de farklı mamalarda denenebilir diye düşünüyorum,.

dilanbulent

BritCare falan önerenlerin yarısı bu mamaları daha önce kullanmayan kişiler bu arada :D

Geçen yine birisi hatırladığım kadarıyla Brit Care övüyordu. Kısır kedi mamaları kısmında Proplan mamaya bakıyordum. Brit Care öven kadının yorumunu gördüm Proplan kullanıyoruz çok memnunuz diye. Ciddiye dahi almıyorum bu mamalara iyi diyenleri. Kağıt üzerinde harika bir içerik gibi görünebilir ama kedilere yaramadıktan sonra ne yapayım ben içeriğindeki et oranını

Sezgek

daha sonra hypoallergenic mama almam gerektiğini anladım ve kızımın kaşıntıları geçti be proplan kullanırken de kızımın tüylerini beğenirlerdi ne akdar parlak derlerdi bende iyi olduğunu sanırdım ama aradaki farkı gözlemleyince anlıyor insan aslında iyi olmadığını son olarak da içerik okumayı bilmediğim için proplan içindeki gdo yu mısırı mısır şurubunu farketmemişim bile bunların uzun vadede zararlı olabileceği net proplandan bir zarar gördün mü kilo ve tüy dökülmesi dışında hayır ama brit care daha mı iyi evet gözle görülür fark gördüm birde içerik okumayı bildiğimde kızıma içeriği daha iyi bir şey yedirebilecekken niye daha kötüsünü yedireyim ki proplanda ucuz bir mama değil çünkü diğer hanım arakdaş benim bana laf atmış anladım ben kimseyi yanıltacak bir şey söylemiyorum her yerde proplanın içeriğinin kötü olduğunu anladıktan sonra brit care geçtim diyorum herkes ishal yaptığını söylemiş ben böyle bir sıkıntı yaşamdım diyorum kızımın alerjisine de iyi geldi diyorum hanımefendi bana inansa nolur inanmasa nolur yani çokta tın ama sani yalan konuşuyormuşum gibi bir itham beni kızdırdı ayrıca mama seçimi konusunda gökhansultan arkadaşada çok teşekkür ediyorum o kadar güzel ve detaylı bir liste hazırlamış ve bana mail attı ki hayran kaldım dilerseniz size de mail atabilirim o listeyi tabi gökhan beyin izni olursa

İyi gelip gelmemesini şuan anlayamayız bence. Bizim dünyamızdan düşünün, royal canin fast food gibi. Zararlı ama yemesi çok güzel. İleride sürekli yendiğinde problem çıkarıyor. Bozita ise sağlıklı bir sebze-et yemeği. Çok severek yemeyiz ama bizim sağlığımız için yememiz gereken bir yemek. Sanırım kediler içinde bu hesaba geliyor.

Sezgek

ben proplan kullanıyorum mennundum hiç bir sıkıntı yaşamadığımı düşünüyordum taa ki brit care alıp aradaki farkı görene kadar bir kere kilo problemi vardı kızımın mama miktarı konusunda çok sıkı olmama ve inanılmaz hareketli bir kedi olmasına rağmen kiloluydu obez diyemem ama üst sınırlardaydı sonra bir araştırma yaprım ki proplanın içeriğini görünce şaşırmamak lazım neden kilo aldığına zaten kısırlaştırmasını vet yapan arkadaşımdı ve senin kedi çok yağlı demişti bana göründüğünden bile daha çok yağlı demişti sonra ked,min tüy dökmediğini sanıyordum yani mevsim geçişinde ağzımıza yüzümüze soluyordu ama normal diye düşünüyordum hayır normal değişmiş botin çinko eksikliği varmış takviye yaptım gerçi ama yine de azaldı en sonunda da önemli etken alerji kızımın uzun süre tavuğa ve hindiye alerjisi olduğunu anlamadım sonra neyseki anladım sonra somonluya geçtim alerjisi devam etti

beyzathemoc1

Bizim amacımız en iyi içeriğe sahip mamayı kullanmak değil bizim amacımız kedimizin sevdiği kedimize iyi gelen içeriği içlerinden en iyi olan mamayı kullanmak şimdi bi kediye hem rc hem acana yarıyosa seviyosa gidip de rc kullanmak saçmalık olur fiyat bandından yola çıkarak aynı şekilde içeriği daha iyi bi mamanın etkisi aynıysa tabiki içeriği iyi olanı seçeriz ama kedi sadece rc seviyorsa başka bir mamayı asla kabul etmiyorsa ya da yaramıyorsa zorlayacak halimiz yok umarım açıklayabilmişimdir

beyzathemoc1

Evet erkek kediler o konuda çok şanssız maalesef minimum mineral olması lazım onlar için ama kuru mama şirketleri basıyor magnezyumu basıyor fosforu yahu bu hayvanlar ölsün mü

Barf besleme çok sıkıntı hep pahalı hem uğraştırıcı maalesef kuru mamaya tabiiyiz sadece yaş mamayla beslenme de sağlıklı değil nereden tutsak elimizde kalıyor bizim önceliğimiz onlar mutlu ve iyi olsun sonra içeriğe bakalım yani her mamada artılar ve eksiler çok fazla

Sağolun bu arada hepimizin yavrularımızın tüyleri kadar bol ve sağlıklı ömürleri olur umarım millet kedi der geçer ama evlat acısından farksız

Valefyo

Size izniniz olursa paketin arkalarima bakmanizi rica edecegim. Oncelikle taze et oranlarini karsilastirin, sonra karbonhidrat oranlarini, protein degerlerini ve karbonhidrati karsilastirin. Yag orani hayvansal ve yuksek olmali. Gelisene kadar. Yavrularda protein yuksek ve hayvansal olmali yani unu falan degil taze veya kurutulmus eti. Boyle tavuk proteini veya unu yazanlar gercek et degildir. Sonra yavru dediginiz icin gelisimi onemli taurin yuksek olmali, kemikleri gelisene kadar kalsiyum icermeli. Pirincti baklaydi ne kadar az, et, balik, taze hayvansal seyler ne kadar fazlaysa o mama iyidir. Bide bozitayi yememesinin nedeni aroma vericilerin cok olmamasi olabilir veya tuz miktarlarina bakin. Ya da bazen karistirarak alistirin. Ac kalmiyor burun kivirsa bile yiyorsa bozita gercek etli urun aklinizda olsun. Isvec'liler kliniklerle anlasma yapmayacak kadar kaliteli urun sattigindan her yerde reklami yapilmiyor.

ByTogi

Merhabalar,
Herkesin her Fikri olduğu gibi benim de bir fikrim var ama bizlerin ne fikri olursa olsun her kedinin de kendine göre bir bünyesi var. Mamalar fiyatlarına göre kaliteli olduğunun sadece bir ölçeğidir ama her kaliteli mama her kediyi kaliteli besleyecek diye bir şey söz konusu değil. Royal Canin üzerine konuşmak gerekirse o paraya o mama kötü. Şahsen proplan daha uygun ve daha kaliteli bir içeriğe sahip. Az tahıllı Pro Choice da güzel mama. Bir de dikkatimi çekiyor Royal Conin ne hikmetse bazı kedilerde bağımlılık mı yapıyor ne çünkü bu mamayı kullanan birçok kedi sahibinden duydum başka mama yemiyor diye.

Bozita gerçekten bir çok markadan çok çok iyi. Çok araştırarak almıştım ama bir kedim normal yiyor, diğer kedim burun kıvırsada yinede aç kalmamak için yiyor. Bu süre zarfında sürekli kızgınlığa girdiği içinde kilo kaybı yaşadı. Royal canin’in kesinlikle bende bağımlılık yaptığına inanıyorum çok zor bir süreç belkide hala kedim alışamadı. Artık bozitanın yanında haftada 2 kere yaş mama ve haşlanmış tavukla desteklemeyi deneyeceğim belki kilo aldırmada işe yarar.

simbakedi

içerik olarak gerçekten kötü ama kediye iyi gelip gelmemesi önemli. bozita benim kedime çok iyi geldi, sizinkine gelmeyebilir. ama şu var ki proplan yiyen kediler başka mamalara daha kolay alışıyorken royal canin yiyen kediler genelde başka mamayı çok tercih etmiyorlar, burdan çıkardığım sonuç bu.

ayrıca proplan, rc, hills uzun yıllar bu sektörde diye de %100 güvenilip önerilecek markalar değil. kedime bugüne kadar bozita, nd, acana kullandım ve şu an proplan kullanıyorum. proplan aralarında en kötü geleni oldu. bu markaların çok kullanıcısı var diye %100 güvenilir olmaz. insanlar tabi ki mama önerirken içeriklerine göre önerecekler, gerisi kediye iyi gelip gelmemesine kalmış. içerik olarak en iyiden daha az iyiye doğru denemenin bir hata olduğunu düşünmüyorum, gereksiz sert bir tepki gibi geldi @dilanbulent

Siyamask

Ben royal canin kullanıyorum içeriği bu forumu keşfettim keşfedeli tartışılıyor😁 13 yaşındaki kedime +7 yaş kuru mamasıyla hayatıma girdi. O kedime ve şimdiki kedime iyi geldiğini bizzat gözlemledim. Ekstra günlük sadece kuru mamayla besleme yapmıyorum. Umarım ilerleyen zamanda da bir problem yaşamayız 🍀

beyzathemoc1

Arkadaşlar bu arada olayı böbreklere bağlamayın hiç 1 yıl önce 3 aylık savaş sonucu oğlum u hastalıktan melek oldu 1 yıldır hala araştırmaya devam ediyorum sebeplerini (2 kedim daha var çünkü) ve ben bu hastalığın rus ruletine benzediği kanaatindeyim isteyen istediğini desin tuz baharat bilinçsiz ilaç kullanımı vs hariç x maması böbreğe iyi y maması kötü demeyin hiç renal değilse çünkü kuru mamaları hepsi kötü emin olun hepsi (acana vs dahil) türlü türlü hastalığa zemin hazırlama potansiyeline sahip bu hastalık mamadan çok genetik yatkınlık bağışıklık gibi etkenlere bağlı whiskas kullanmayın da bütçenize göre sevdiği yarayan (bunu da sadece tüy dökmeme olarak görmeyin tüy parlaklığı kaka rengi kokusu kıvamı iştahı kilosu ağız kokusu hareketliliği vs) içeriği imkanımızca en temiz ve gerçek etli mamayı kullanın