Kediye Haşlanmış Et Ve Suyu Haslamiş Tavuk Suyu Ve Balık Ve Suyu Ne Sıklıkla Verilir?

BiciriginAnnesi

Arkadaşlarımın çoğu kedilerine mamadan daha çok balık ve suyu
Et ve suyu ve tavuk ve suyu olmak üzere hergun veriyorlarmiş
Zararlarını görmemişler daha çok yararını görmüşler kiloları da çok çok yerinde
Sizce ne kadar doğru hergun vermek doğru bir beslenme mi ?

Aramız da bu beslenme şeklini yapan var mı ?

22 CEVAP

simbakedi

elimde olsa ben de her gün verirdim az az ama mama yerine değil asla. kuru mama ne kadar bizim gözümüzde sağlıksız olsa da içinde vitamin vb bir çok şeyi barındırıyor. haşladığımız ette bunların neredeyse tamamı kayboluyor. kedinin su ihtiyacını karşılamak için güzel ama mama yerine geçmemesi lazım tamamen. aynı şekilde her gün yaş mama verilmesine de çok sıcağım ben. hatta ona da imkanım olsa sadece yaş mamayla beslerim. ondaki vitaminler vs kaybolmuyor çünkü

simbakedi

@D-O eskiden sürekli yaş mama vermezdim ama kedimin dişleri kötü durumdaydı, şimdi veriyorum bir değişiklik yok :D bence olay direkt diş fırçalamada. yoksa kuru mamanın daha zararlı olduğunu düşünüyorum diş konusunda. kurabiye yerken dişimizde kalan miktarla et yerkenki farklı, onlara benzetiyorum (birisi vermişti bu örneği de mantıklı gelmişti). oral care mama olmadıkça öyle geliyor bana. bir de raw for us'ta bir şey önerilmişti, tavuk boyundu sanırım, o da dişlere iyi geliyor demişlerdi

D-O

Tamamen kendi kedim uzerinden konusursam, tavuk ve suyunu arka arkaya 2 3 gun verdigimde kabiz oluyor. O yuzden nadiren 1 defa ve bol suyla veriyorum.

Ben her gun vermezdim. Zaten evde her gun bunlar yok ben et yemedigim icin :D
Yas mama veriyorum daha cok. Ama ust uste yas mama verdigimde kuru mamasini az yemeye ve yas mamayi beklemeye basliyor. Bence buna da dikkat etmeli.

Her gun vermenin bir zarari olur mu bilemiyorum ama yag ve pisme sekli onemlidir tabi. Baharatsiz tuzsuz kizartmadan olmali.

Belki faydalarini zararlarıni daha iyi bilenler yorum yazar, iyi olur

D-O

Her gun yas mama vermekle ilgili riskin dis sagligi oldugunu soylemisti veterinerimiz. Ama fircaladiktan sonra o da buyuk bir risk olusturmuyordur. Ben cogunlukla kuru mamaya ek olarak haftada 4 gun yas mama veriyorum.

Gimlihanim

Diş sağlığına dikkat edildiği sürece her gün verilmeli bence. Kaldı ki diş sağlığına kuru mama ile besliyorsanız da dikkat etmeniz gerekir. Yani yavrunuzun sağlığına çok katkıda bulunup, hiçbir zararı olmayacaktır. Bence her gün verin 1 öğün

Warriorsans

Sadece kuru mamaya bağlı kalmaktansa böyle yapmak çok daha sağlıklı tabi ki. Bende elimden geldikçe veriyorum. Mesela pazar pazartesi günleri haşlama balık verdim suyuyla beraber. Çarşamba günü yaş mama verdim bu gün de tavuk suyu verdim. Daha sağlıklı olduğuna inanıyorum her zaman yapamasam da ara ara imkan buldukça veriyorum artık.

BiciriginAnnesi

Simbakedi açıkçası mama da veriyormuş ama kedileri daha çok böyle yemeğe alışmışlar severek de yiyorlarmış
Elbette mamalar içinde vitamin bulunuyor
Açıkçası bende hergun yaş mama vermeye çok sicagim ki hergun de veriyorum yediği yaş mamanın haddi hesabı yok 2.3 .4 paket ekstra kuru maması kuru mamadan çok bizim kız yaş mamayı seviyor bir de ciğer et ,tavuk haşlanmış tuzsuz bunlara bayılıyor canları sağ olsun tek yesinler sağlıkları yerinde olsun da

D-O
Sizin kedinize demek ki arka arkaya pek yaramıyor
Aynen benim kız da kuru mamadan daha çok yaş mamayı seviyor ve sürekli yaş mama bağımlısı haline geldi
Tavuk et vs bunları da arka arkaya yese bile hiç sorun olmuyor tek sorun
Poşet poşet çislerini atmam oluyor :)

Gerçi son zamanlarda ne kum ne de poşet dayanmıyor benim kıza 🤣

Sürekli tuvalet kabini temizlerken buluyorum kendimi
Bir de hergun et tavuk balık bunları haşlayıp versem vay halimize

BiciriginAnnesi

Önümüz yaz ve tavuk riskli bir yiyecek haline geliyor sıcaklar da ishal yapma durumu mutlaka olur

Ama et ve balık da aynısını yapar mı bilmiyorum

Tavuk hayatımızdan çıkacak diye karar almıştım
Tavuk haşlıyorum kızıma 🤦🏻‍♀️

Aslinda köpekler de daha çok bu tarz beslenmeyi seviyor yıllar önce çok köpeğim vardı bahçede kazan kazan kemikli et haşlayıp verirdim kuru mama ne bilmezdi bende pek bilmezdim yaşım küçüktü:)

Etrafımızda hep köpeklere haşlanmış kemikli et kemikli tavuk kaynatıp yedirdikleri için de benim de aklımda o kalmıştı
Açıkçası daha sağlıklı ve güçlü oluyorlar

Verilebilir aslında kedilere bence zararı pek olduğunu sanmıyorum yağsız tuzsuz güzel kaynatılmış özü suyu da güzel olursa asla hayır diyemezler

fanajal

Arkadaşlar ben gecen hafta sonu kedime istavrit vermeye kalktim tadina bile bakmadı bende çok sasirdim mama kabina koydum o gün kesinlikle yemedi cok ilginc...

BiciriginAnnesi

Sizin kediniz istavrit sevmiyor demek ki :)

Başta benim kızım istavriti çok severdi hatta onunla oyun oynar sonra avını yerdi 😂

Zaman zaman sevmemeye basladi hatta 10 tane yerdi
Zamanla sayıları düştü 4.3.2.1 dedi ve daha da yemedi halbuki kediler balığı çok sever demek ki bu laf çok da doğru değilmiş ya da benim kız balığı çok buldu ondan böyle yaptı tam bilmiyorum ama balıkla arasına mesafe koydu 🤷🏻‍♀️

Balık tazemiydi?
Bir de balık işi artık bitti havalar ısındı gerçekten çok güvenilir bir yerden alınmalı

fanajal

Balik tazeydi tap taze.Her zaman aldığımız yer.Kendimiz yedik artanini ayikladim kilciklarina kadar mama kabina koydum yemedi heralde pişmiş olduğu için olabilir... Değişik bizim kedi

Siyamask

Her sabah bir tatlı kaşığı yaş mama veriyorum. Öğlenleri malt ardından o gün et yemeği veya sebze yemeği yapacaksam mutlaka bir parçasını oğluşumun minnak tenceresine atar. Tuzsuz bir şekilde haşlarım. Eğer o gün yiyemeyeceği bir yemek yaptıysam zeytin, kurutulmuş hindi ya da tekrar bir tatlı kaşığı yaş mama veririm. Günlerimiz böyle geçiyor. Çok şükür dışkılamasında sağlığında bir problemimiz yok 🍀

Siyamask

Şunu söylemeyi unuttum. Geri kalan zamanlarda da kuru mama yiyor. Şükür dengeyi sağladık geldiğinden beri kuru mamayı çevirme gibi eğilimi olmadı🙂

beyzathemoc1

İçinde zararlı bir şey olmadığı (tuz kemik kılçık vs)
Kediniz kuru mamayı bırakmadığı
Dişlerini sık sık temizlediginiz
Kilosuna dikkat ettiğiniz sürece isterse günde 1 kilo tavuk verin (lafın gelişi) hiçbir şey olmaz hatta yararlı olur

BiciriginAnnesi

Siyamask sizin menü güzelmiş benim kızı size göndereyim 😂şaka bir yana sebze daha vermedim 🤦🏻‍♀️evde sebze yemeği namına birşey pismiyor ama kızım için kesinlikle sebze yemegi pişirip mama kabına mutlaka bir parça da olsa koyacağım

Maşallah oğluşunuza hep böyle devam etsin yarasın şifa olsun mamaları 🧿