Kedimin Kızgınlık Dönemi Dayanılmaz Durumda

Dapdap

Merhabalar arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce bi tanıdığımdan kedimi sahiplendim. 2 3 gündür kızgınlık yaşıyor dişi ve yaklaşık 6-7 aylık. İnanılmaz bir şekilde bağırıyor iştahında da azalma var. Kısırlaştırmayı ciddi ciddi düşünüyorum ama bu dönemi nasıl atlayabileceğim konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Kızgınlık dönemi bitmeden kısırlaştırma da yapılamıyormuş.

10 CEVAP

Sezgek

Evet kızgınlık zamanı kısırlaştırmıyorlar nenyqzık ki yapabileceğiniz hiç bir şey yok sonuçta hormonal bir şey biraz sabretmeniz lazım dikkat edin bu süreçte evden kaçmasın çünkü çiftleşmek için dışarı çıkmak isteyecektir oyun oynayarak belki biraz olsun aklını dağıtmaya çalışabilirsiniz

NorthNight

Kızgınlık 7.-8. Günlerde zaten epey azalıyor hatta çoğu kedide bitiyor. Sizinki gibi küçük olanlarda bazen daha az yaşanabiliyor. Biz kızgınlığa girdikten sonra 9.günde kısırlaştırdık veterinerimiz öyle uygun gördü ve bi problem yaşamadık. Kısırlaştırma süreci konusunda bir veterinere danışsanız daha iyi olacaktır.
Bazen dişilerde de sağa sola idrar yapma olabiliyor (bizde oldu) bu yüzden ben geceleri özellikle bazı odaları kapatıyordum (salon gibi koltuk falan temizlemesi zor yerler)
Bol bol oynatın enerjisini atmasını sağlayın normalin 2-3 katı kadar. Ve masaj yapar gibi sevin rahatlatıp gerginliğini azaltmaya çalışın. Bunun dışında yapabileceğiniz pek birşey yok sabretmek dışında.

Dapdap

Tahminen bu durum ne kadar sürecek peki

Sezgek

Benim kızımda aşağı yukarı o aylarda girmişti kızgınlığa çok sürmemişti sanki böyle 4-5 günde geçmişti o zor dönemi diye hatırlıyorum siz 7-8 gün sonra vete gidip bire danışır ona göre bir plan çizersiniz

Dilarayrtsvn

Benim kedimde kısırlaştı fakat asla kızgınlık dönemi geçmiyordu yani bekledik geçmedi apartmandan şikayetler gelince mecbur olarak ve istemeyerek kızgınlık döneminde kısırlastırdık üstünden 2 ay gecti bile herhangi bir sıkıntı yasamadık tabi yanlıs yönlendirmek de istemeö her kedi bünyesi farklıdır

Warriorsans

Kızgınlık süresi kediden kediye değişir ama özellikle şu ara kızgınlığa giren kediler kızgınlıktan çıkmayı bilmiyor çıktıklarında da birkaç gün sonra tekrar kızgınlığa giriyorlar. Tavsiyem kızgınlıktan çıktıktan 3 gün sonra hemen kısırlaştırma operasyonu yapılması

Gimlihanim

Bol bol oyun oynatıp, sevdiği yiyecekleri verin. Oyun oynayınca yorulup uyuyorlar. Yemek yiyince de öyle. Yani böyle böyle idare edeceksiniz bu dönemi. Bizim yolcuklar için kullandığımız kalmvet sakinleştirici vardı. Onu veriyorduk ara ara. Mucizeler yaratmıyordu ancak yine de bir süre rahatlatıyordu sanki. Relax my cat çalma listesi var. YouTube ya da spotify da dinletebilirsiniz. Bizimkinde işe yaramıştı.

Kısırlaştırma için en uygun zaman kızgınlıktan 1 hafta sonrası oluyormuş. Veterinerimiz öyle söylemişti. Biz de o şekilde yapmıştık. Operasyonun en az 1 hafta öncesinde de mutlaka bağışıklık güçlendirici kullanmaya başlamanızı tavsiye ederim. Sorunsuz bir süreç olur umarım. Şimdiden geçmiş olsun 🙏🏻

Anonymus985465

Kumu ve bulunduğu ortam temiz olmalı. 7 aık yavru kedim 4 gün adeta çıldırdı. 6 gün sonra 2. karma aşıdan önce hemogramda bağışıklığında hafif bir düşüş görüldü ve aşı yapıldı. Aynı gün ishal gibi akıntı başladı. Akıntı de am edince veterinere götürdüm. Hemogram, ultrason sonucu yoğun enfeksiyon iltihap. Kızgınlık döneminde mikrop kapmış. İdrar yaparken bağırıyor. Kakada sorunlu. 3 gün etkili antibiyotik enjekte edildi. Pazartesi rahim alınacak.
Şanssızlık içinde şansımız akıntının olması teşhisi kolaylaştırdı. Akıntı olmayan, kapalı pyometra çok tehlikeliymiş.

beyzasuccn

ilk kızgınlık dönemlerinin genelde diğerlerinden daha yoğun geçtiğini söylemişti bizim kızın veterineri, normaldir. alışırsınız zamanla ve geçmesini beklemekten başka çare de yok, kızgınlık dönemi kısırlaştırılmıyor. kısırlaştırıldığındaysa kordonları ve organı görmek isteyin, küçük minicik top şeklinde bir şey çıkması gerekiyor yoksa kızgınlık belirtileri devam eder

Dapdap

Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar.