Kedim 2 Aydır Yeni Kediye Alısamiyor Yaşayan Varsa Sorunu Detayina Bakabilir Mi :(

yagmurryamaan

4 yasinda kedim varken yenj bir bir kedi tedavi ettirip sahiplendim.Ama büyük kedim 4 aylik kedimi surekli dövüyor ne yapacağımı bilemiyorum psikolojileri etkilemir diye korkuyorum lutfen yardim

1 CEVAP

aslihan_e

Açıkçası her kedi anlaşacak diye bir şey yok. Alıştırma yöntemleri var diyorlar ama kediler düşman olduysa yöntemler fasa fiso oluyor. 4 aylık kedi aslında yetişkin kediye göre çok daha kolay kabul edilir. Yetişkin kediniz ne derece dövüyor? Gördüğü an saldırıyor mu yoksa yaklaşınca mı dövüyor? İkisi çok farklı, durduk yere üstüne saldırıp kovalıyorsa durum ciddidir. Benim yaşlı kedim de yavruları döverdi eskiden ama ben ona çok kızdım sonra benden çekinir oldu, artık ne kadar sinirlendirseler de benim gözümün içine bakıyor ama o kavgacı bir kedi değil. Kızdım derken hayır Paşa falan dedim yani anlıyor o. Sonra sevgi gösteriyorum o zaman nefret ettiği kedilere sürtünüyor. Hem de yavrular ona hayranlardı, o yüzden de yaşlı kedim onları kabul etti. Saldırsalardı böyle olmazdı. O büyüyen yavrular kuzenleriyle ise asla anlaşamazlar, onları asla yan yana getiremiyoruz, boğup öldürecek kadar saldırıyorlar, o zaman sorun büyük oluyor. Demem o ki bu kedinin huyuyla, kimyalarıyla, kokularıyla alakalı. Birileri şöyle alıştırdım böyle alıştırdım der ama onun kedileri için geçerlidir durum. Sahiplenecek birini bulursanız sahiplendirirseniz çok daha iyi olur. 4 aylık olan büyüyüp de karşılık vermeye başlarsa o zaman sıkıntı büyür. Dişi kediler kendi yavruları büyüyünce istemedikleri için psikolojileri bozulabiliyor ama bu yabancı bir yavruya gelince nasıl olur bilmiyorum.