Kedime Ne Oluyor

Yesilyesil9

Az önce çok tuhaf bir şey oldu kedimin sağlığı gayet iyiydi sonra birden annem seslendi kediye bir şey oluyor gel diye
Kendi çevresinde dönüyor ve hali bir tuhaftı
Sonra önüme yattı ve bağırsaklarından garip sesler gelip gaz çıkardı ama tipi falan çok kötüydü sonra birden rahatladı ve eski haline döndü o an ne yapacağımı şaşırdım veteriner açılır açılmaz gideceğim bu olay olmadan 10dk önce iştahla yemek yemişti su da içmişti tuvaletini de yapmıştı birden hastalandı niye olabilir

13 CEVAP

Busraskanli

Çok geçmiş olsunn. Benim kedim de gaz sıkışması yaşamıştı. Ama bizim ağır geçmişti. Kusma+halsizlik olmuştu.
Bence kediniz o an gaz çıkaramadığı için böyle olmuştur. Dediğiniz gibi veterinerinize danışın, bir röntgen çektirin. Emin olmakta fayda var.. Tekrar geçmiş olsun

Yesilyesil9

Röntgen nasıl bir işlem kedi için çok stresli mi kısa sürüyor mu ve ücreti ne

Busraskanli

Aynı insanlardaki gibi röntgen. Acı çekecek bir durum yok fotoğrafını çekiyormuş gibi düşünün jshdksdj Benim veterinerimde 200tlydi. Endişelenmişsiniz, içinizin rahat etmesi için isterseniz çektirin dedim. Veterineriniz gerekli görürse çektirirsiniz.

Yesilyesil9

Teşekkür ederim umarım gerek görülmez devam ederse çektiririz
Bizimki veteriner de olan her türlü işlemden çok çok korkuyor kan alalım falan diyecekler diye aklım çıkar oldu stresten kendine gelemiyor kedi

Busraskanli

Kıyamam ona umarım zamanla alışır.. Hatta bence veterinerinizi arayıp danışın, 'muayene etmemiz gerek' derlerse gidin. Ben muayeneye çağıracaklarını da düşünmüyorum. Şuan normale döndü diyorsunuz çünkü. Çağırmazlarsa takip edersiniz tekrar aynı durum yaşanırsa gidersiniz. Bebiş strese girmesin

justtfelix

Sürekli yaş mamayla beslemek de çok sağlıklı değil. En azından süper mükemmel yaş mama olması lazım sürekli beslemek için. Bence siz kuru mama konusunda ısrarcı olun. Kuru mamaya su ekleyerek ıslatıp zamanla su miktarını azaltarak alıştırabilirsiniz.

justtfelix

Gaz sıkışması da olmuş olabilir. Bi anda kuru mamaya geçince katılaşan dışkı da rahatsızlık vermiş olabilir. Yabancı cisim sıkışması üşütme vs bir çok nedeni olabilir aslında. Siz yine de üstteki yorumları da dikkate alarak birazcık gözlemleyin. Bu süreçte bol malt vermenizi ben de öneririm. Yabancı cisim varsa çıkmasına yardımcı olur. Dışkısını yumuşatacağı için de yardımcı olur çıkışına. Bir de gaz ihtimali için bol aktivite öneririm

justtfelix

Yaş mama konusunda da yanlış anlaşılma olmaması için, aslında yaş mama daha sağlıklı ama günümüz ekonomisinde ve şartlarında malesef bizim için imkansız gibi bir şey. Çünkü en kalitelisini vermek zorundayız ve az önce fiyatlara biraz göz gezdirdim de stoklu aldığım yaş mamalar şuanki fiyatın nerdeyse 4te birine gelmiş...

justtfelix

Bir de yaş mamayla beslenmede diş sağlığı da çok önemli. Dişleri düzenli olarak fırçalamak gerekiyor. Bu aslında genel bir gereklilik ama yaş mamada daha da özenli olunması lazım. Açıkcası benim bu yoğunlukta malesef buna çok zamanım olmuyor haftada max 2-3 fırçalayabiliyorum.

Yesilyesil9

Dönerken poposuna bakıyordu ip falan mı sarkıyo diye de baktım bir şey göremedim yabancı cisim yemiş olabilir mi yoksa basit bir gaz sıkışması böyle bir rahatsızlığa sebep olur mu çok korktum gerçekten kıvrandı resmen

Yesilyesil9

Ya birde 1 ay önce kısırlaştırma ameliyatı oldu o dönem her gün 1-2 paket yaş mama verdik sonra benim para suyunu çekince kuru mama yiyor 1 haftadır sadece o yüzden olmuş olabilir mi yaş mama alayım yine bari aslında evde var ama beğenmedi hanımefendi

Yesilyesil9

Full yaş mama verdiğim süreçte kuru maması da hep önünde oldu tamamen bırakmadı. Ameliyat olduğu için iştahı geri gelsin diye veriyorduk bol bol 50 paket rahat bitirmiştir ama şu an param kalmadı en son nutrinin sığır etli ve zeytinlisinden 12li almıştım ucundan bile yemeden hiç sevmedi. Sabahtan beri aynı durumu tekrar gözlemlemedim veterinere götürsem mi bilmiyorum. Sabah kuru mamasını aşırı hızlı ve iştahla yemişti hatta içimden umarım kusmaz diye geçirmiştim o da gaz yapar mı ?

Jeffroshum

Röntgen veterinerden veterinere değişmekle birlikte 150₺ ve üzeri