Yetişkin Kedimi Nasıl Yıkayabilirim?

mommymercury

Kedim daha önce hiç yıkanmadı, daha dün 2 yaşına girdi. Vücudunda kötü kokulu bir enfeksiyon var. Hem kendisi hem de biz bu durumdan çok rahatsızız. Akan enfeksiyonu temizlemeyi, yıkamayı düşünüyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Ne yapabilirim?

10 CEVAP

justtfelix

Öncelikle kesinlikle bir veterinere götürün. Veteriner uygun tedaviyi verir yıkanma gerekiyorsa sizi yönlendirir zaten.

justtfelix

İkincil olarak da enfeksiyon diyorsunuz. Bunu yıkayarak vücudunun her yerine yayma riskiniz de var. Bu yüzden doktora görünmeden bir şey yapmanızı önermem

MMiamu01

Yıkamadan önce lütfen veterinerinize danışın enfeksiyon daha da kötü olabilir

betulbakioglu

enfeksiyon gibi durumlarda veterinerler yıkıyor diye biliyorum

mommymercury

Veteriner hekimimizin önerisi zaten, kendi kafama göre iş yapamam. Bahsettiğim enfeksiyon pişik, pişikten dolayı kötü koku oluşuyor. Sadece suyla temizlemek istiyorum ama kedimi korkutmak istemiyorum.

mommymercury

Hekimimiz bölgeyi tıraş etti ve krem sürdü. Suyla temizleyebilirsin dedi.

NorthNight

Önceki sorunuzdan durumunu hatırlıyorum.
Geniş bir leğenin içine bir havlu koyup 3-4 parmak geçecek kadar ılık su koyun bir kişi ön patileri altından güzelce tutsun, sadece pişikli bölgeyi oturtur gibi suya yavaşça yerleştirin, göbeği size bakar pozisyonda olsun karşısından bir bebek şampuanıyla mümkünse sebamed gibi alerji riski düşük içeriği iyi olan bir ürün tercih edin. Çokk az alıp elinizde köpürterek bölgeyi temizleyin bir iki su dökerek durulayın. Söylediğim pozisyonda tutarak yaparsanız hızlı olup çok korkutmadan halledebilirsiniz. Durulayıncada hemen yumuşak tahriş etmeyeck bir havluya sarın iyice kurutana kadar bırakmayın ıslak kalırsa yalamaya da çalışıp pişiği arttırabilir. Kuruttuktan sonrada temizken kremlerini sürerseniz iyileşmesi açısından daha etkili olur.

diablerose

islak pamukla silseniz daha kolay olmaz mi

Warriorsans

Eğer veterinere danışmadıysanız yıkamak daha kötü yapabilir cildin ph seviyesini bozacaktır hassasiyet yaratabilir.

Bbgm

Bu kokulu pisik ve enfeksiyonlar insanlarda ozellikle hareketsiz hastalarda cok olur. Olmasi gereken guzelce nemli bezle temizlenip dogru kremle dezenfekte edilip sonrada hayvanlar icin olan pudts ile pudralamaktir.