Merhabalar Kedimin Cinsini Öğrenmem İçin Bana Yardım Eder Misiniz?

cnoktaa

Anket

British
(8 oy)
Sarman
(22 oy)
Toplam (30 oy)

Ben yavrumu spor salonumdaki bir ğyrden aldım. Bu yavruyu arkadaşı ona parayla vermiş. Bu arkadaşın ailesinde alerji çıkınca hocam size hediye etmek istiyorum dedi. Cinsinin british olduğunu söyledi baktım baba british anne scottish. Cinsi inanın hiç önemli değil zaten benim british ve scottish kedim var. Ama cinsini bilmek isteme sebebim bakımını ona göre yapacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

16 CEVAP

simbakedi

scottish straight oluyor diye biliyorum, sadece sarı renklisi. gözlerinden belli, çok yuvarlak göz hatları var.

Sezgek

Yok yahu Nur topu gibi sarman bence krıma dahi olduğunu düşünmüyorum ama çok küçük belli hatları oturdukça değişebilir

cat_expert

sarman bu tatlı şey, yavru olmasına rağmen kulaklar kocaman, daha da büyüyecektir kulakları. British veya straight'in yavruyken kulakları küçücük oluyor, kendi kedimden biliyorum :)

sultansbutler

cins kedi tipi var bence yüzünde. fakat british shorthair olduğunu sanmıyorum. olsa olsa scottish straight ya da onun kırması olur. yani genlerden dolayı eklem hastalığı ya da kötü üretim (backyard breeder) mağduru olduğundan başka bir hastalık riski mutlaka var. ona göre bakımını yaparsınız. tüyü kadar ömrü olsun :)

meov

sarman british melezi gibi.

Gimlihanim

Scottish straight gibi bence de. Kulakları kırık olanlar scottish fold olarak geçiyor bu arada sormuşsunuz söylemek istedim .

BiciriginAnnesi

Britsh melez sarman olmuş ne fark ediyor sonuçta o da bir can nefes alıp veriyor öyle değil mi bunlara pek takılmayın önemli olan sağlığı

sultansbutler

bence burunda kısalık var, basıklık yok. basıklık için iran ya da exotic shorthair kırması olması lazım. kafası aşağıda olduğu için öyle gelmiş olabilir. yüzü sokak kedisi gibi değil zaten bakınca görünüyor gözlerden, yüz şeklinden falan.

neden British olamaz diyoruz çünkü bütün ataların safkan British olması gerekiyor. yani seceresi yoksa bir kediye british dememiz neredeyse imkansız. türkiyede dik kulak = british sanıyorlar oysaki tamamen yanlış bir bilgi. o kedilerin hepsi scottish straighttir. atalarda 1 tane bile fold olursa o nesilden doğacak bütün yavrular Scottish Straight olur. kedi federasyonları foldxfold eşlenmesini önlemek için Britishlerle eşlemeye izin veriyor diye biliyorum fakat tabiki yavruların hepsi scottish straight diye kaydediliyor.

bir fold gibi bakım gerektirmeyecektir yavrunuz ama merdiven altı üretim dediğimiz yaptıkları iş ve kullandıkları anne baba belirsiz, sağlık testi yapılmayan bir yerden geldiği için ben olası hastalıklara önlem almak için veterinerimle sık sık görüşürdüm.

cnoktaa

Scottish straight demişsiniz ama onların kulakları kırık olmuyor mu? Bir de babanın babası tabby ile çiftleşmiş zaten sarman değil.

meov

verdiğiniz bilgilere göre yada anladığım kadarıyla,
babanın babası tabby ile çiftleşmişse british melezi olur.
british-tabby melezi de scottish foldla çiftleşirse tabby-scottish straight melezi olur.
herkes o yüzden sarman sanıyor olabilir çünkü kulakları cinse benzemiyor ama gözlerde cins karışımı görünüyor.
kısaca british olmuyor ama pasaportuna british yazılıyor, nadiren mix yazılır.

cnoktaa

Ama benim britishimin küçüklüğünün aynısı ve veteriner de şimdi anlayamaz kimse ama gözleri, kulakları ve burun yapısı british dedi.

cnoktaa

İşte korkum sizin cevabınızdı :( dikkat etmeye ediyorum da sorun olmaz değil mi?

Salihaylmz

Dümdüz sarman bebiş
Sadece daha küçük olduğu için yüzü küçük göz ve kulakları büyük gözüküyor

Beyza07000

Kedi cinsi bilen program var onu deneyebilirsiniz

Cennet29

Bal gibi bir sarman 😊