Kedimin Doğumu Yaklaştı

latte9

Kedimin doğumu yaklaştı öncesinde hazır bulundurmam gereken bir şey var mı evde neler bulundurmalıyım

12 CEVAP

BiciriginAnnesi

Öncelikle kolay doğum yapması dileği ile .

Kızınızın yerini yerden yüksekte yapın zaten kendisi doğum yapacağı yeri keşif etmiştir siz de takip edin nerelere girip çıkıyor en uygun yeri yapın .

Alt açma bezi alın bizim kızın hamile olduğunu bilmiyorduk biraz değişik durum
Benim kız carsaflarin üstünde doğum yaptı daha sonra düzgün bir hale getirdim diğer yavruları doğurdu

Alt açma bezini serin dogumunu oraya yapsın doğumdan iki gün sonra o bezi değiştirin temiz yumuşak çarşaf serin annenin ve yavruların altına

Anne ilk yavruyu doğurduktan sonra temizler plasentayı yer kesinlikle onu alıp atmayın sonra emzirir aradan 15 dakika ile 20 dakika içinde 2 yavru dogmasi lazım
Yine temizler plasentayı yer emzirir diğer yavru 30 dakika içinde veya 45 dakika içinde doğması lazım
Kaç yavrusu var bilmiyorum ama doğum aralıkları çok uzun 5 saat 6 saati bulursa ve rahatsız durum sergilerse veterineriniz ile görüşün.

Bilgilendirme:

Anne doğum yaparken yanında olmayın ona görünmeden dinleyebilirsiniz sıkıntılı bir durum var mı yok mu diye

Doğum gerçekleşti bitti
Sakın yavruları elinize dahil almayın önemli bir durum da alacak olursanız elinize eldiven takın ona göre müdahale edin

Anne ilk 2.3 gün yavruların yanından ayrılmaz yavaş yavaş süzülmüş bir şekilde yanından kalkar yemek yer wc işini hallederler mama ve suyunu ulaşabilecegi en yakın yere koyun tuvalet kabini da
Suyunu hiç eksik etmeyin çok su içecek

Daha sonra size bakıp bakıp acı acı miyavlar korkmayın sadece kızınızı sevin başını okşayın onu rahatlatın konuşun 5 dakika kadar yanında durun sonra anne ve yavruların yanından çıkın .

Doğumdan 2.3.4 gün içinde ufak ufak kanamlari olabilir endişe etmeyin normal bir durum kanama çok işe endişe edin . En fazla 3 gün kanama olur damla damla.

Yaş mama çok vermeye özen gösterin .

Benim edinmiş olduğum tecrübeler bunlar

Bir de rica ediyorum kızınızı kısırlaştırın çok ağır durum yaşadıkları durum , çok zor kediniz de gözleriniz ile göreceksiniz ve üzüleceksiniz.

Doğumdan 40 gün sonra tekrar kizana giriyorlar süt kızanı ama bu normal kizandan çok farklı bir durum ve daha ağırı şuan yaşıyoruz zor dönemden geçiyor bu dönemi atlatsin ilk işimiz kısırlaştırma olacak .

Lohusa olucak aynı insanlar gibi ve depresyon gibi durum da olabilir öyle bir şey olursa bana yazabilirsiniz yine yardımcı olurum .

BiciriginAnnesi

İlk kez mi anne olacak
Sizi de ilk kez mi tanıklık edeceksiniz bu duruma

latte9

Kızım cok aşırı iştahlı bir kız değil öncelikli korkum yemek yemez diye korkuyorum o yüzden yaş mama stoğu yaptım . En sevdiği mamayı ara ara veriyorum

Şu an daha 3 hafta var doğumuna o yüzden biraz erken süreç öncesinde alt açma bezi aldım göbek bağı kesme olayı nasıl olacak onu da bilmiyorum :) yapılıyor mu
Bir de biz hep beraber uyuyoruz doğum için sadece ona özel bir oda mı ayırayım benim odam da mı olsun ona özel oda mı yapayım

latte9

İlk kez anne olacak

BiciriginAnnesi

Siz sakın göbek bağını kesmeyin kızınız biliyor nasıl yapılması gerektiğini dediğim gibi yavrulara dokunmayın zaten annelik iç güdüsü doğum yaparken görmüş olursunuz önce temizleyecek göbek bağını kendi ayarında kesecek daha sonra yavrular 1.2 haftalık olduğunda göbek bağları düşecek

Doğuma şuanda baya Zaman var o yüzden doğum yapmak için yer arayışına girmedi son 2.3 gün kala doğum yapacağı yeri kendi bulacak
Dediğim gibi siz takip edin nerelere girip çıktığına vaktini ora da bir kaç saat geçirecek zaten orayı hazırlayın

Siz isterseniz 2 odayı ona ayırın en üst düzeyde yer yapın ne yaparsanız yapın
Kendi istediği yerde doğum yapacak :)

Bızde birlikte uyurduk
Kızım yatak odasında ki grdropu seçti orda doğum yaptı yavrular 4.5 günlük olunca daha ferah yüksek olan tarafa geçti 😂
Yani sizin anlayacağınız grdropun heryerinde yavrular ile gezdiler

En sonunda oturma odasın da ki bazali koltuğun altına aldı sakladı yavrulari 😂

Yavrular 45 günlük oldu
Yeri geldiğinde hala orda yatıyorlar :)

latte9

Teşekkür ederim bilgiler için :)

teddybal

https://youtu.be/Wwjxh8gw6Gg sorunuz için bu videoyu izleyebilirsiniz.

BiciriginAnnesi'nin dediği gibi 40-50 gün sonra anne tekrar kızgınlığa girebilir o zaman da yavrularla ilgilenmeyi keser ve tamamen sizin ilgilenmeniz gerekir, veterinerle konuşup uygun zamanı sorup bir tarih ayarlayabilirsiniz kısırlaştirma için, kisirlastirilinca da emzirmeye devam edebilir kediniz.

BiciriginAnnesi

teddybal

40 gün hafif hafif kızgınlık belirtileri gösterdi 2 gün böyle gecti son 3 gündür zirve yaptı bizim kız o haline çok üzülüyorum hem benim için hem de anne için baya yıpratıcı süreç

Anne emzirmeyi 35.38 gün aralığında bıraktı ve 45 gün oldu bu aralıkta bir kere bile emzirmedi sütü kurudu artık göğüs uçları da büzüştü
Yavrular da kuru mama yaş mamaya geçti tuvalet eğitimleri tamamladılar

Latte

Yavrular 35 günlük olunca size çok büyük iş düşecek

Siz mama yemeğe alistiracaksınız
Kum eğitimi vereceksiniz ki bu baya zorlu eğitim olacak

Çünkü anne artık ilgiyi bırakıyor yeniden hamile kalmak için arayış içine giriyor he yine yavrularına sahip çıkıyor köşeye atmıyor

Yavrular kuru mamaya başladıkların da direk kısırlaştırmaya götürün

Ciddi anlamda zor süreç hele ki zayıf bir kedi ise daha da zor yani ben 45 günde neler yaşadım ve hala da peşlerin de koşuyorum yavrular 2.5 aylık oluncaya kadar da koşacağım heralde 🤦🏻‍♀️😂

latte9

Kızınız artık uyumak için yanınıza gelmiyor mu biciriğin annesi

latte9

Huyu değişmez inşallah

Warriorsans

Her şey için çok dikkatli olun doğum sırasında kedinizi rahat bırakın yalnız olmayı seviyorlar genelde. Veterinerinize en ufak şüpheye düştüğünüz her şeyi sorun. Ve en önemlisi yavrular da 2 aylık olunca kedinizi kısırlaştırın.

BiciriginAnnesi

Doğumdan bugüne kadar en fazla 10 kere gelmiştir

Şuan da kızgınlık döneminde olduğu için de pek uyumuyor uyusa da ya yatağın üstünde ya da koltukta bir saat uyuyor yavruları sahiplendirildiği zamn gelir