Kum Koku Giderme

Gitaradam

Kedi kumunakuru çay koyunca kokuyu önlüyormuş . Deneyen var mı?

11 CEVAP

Rapisa

Çayı bilmiyorum ama Karbonat faydalı oluyor

bademthecatt

Karbonat deneyebilirsiniz

Kesinlikle karbonat kullanın

Happytree

Birkaç kedinin tek kap kullanması doğru değil. Hatta kum kabının kedi sayısından bir adet fazla olması tavsiye edilir. Birkaç gün sonra çişli kumun üzerine kaka yapmak istemeyen biri dışarı yapabilir dikkat :) Karbonatı bende kullanıyorum zararı yok. Bazı kalitesiz kumlar koku yapıyor. Birde kabın bulunduğu ortamı daha sık havalandırın. Kabın yıksnması şart.

Miniss

Haftada bir kum kabını nasıl yıkayabiliyorsunuz bunu yapabilmek icin baya kum kullanmak gerekmez mi.Eger kum az olursa dibe yapışma oluyor ve kum daha fazla kirleniyor .ben 10lt kumun hepsini boşaltıyorum max bir ay sonra hepsini döküp kabi temizledikten sorna yeni kum koyuyorum herhangi bir sorun yasamadim

BiciriginAnnesi

Miniss

5 gün önce iki kum kabini komple yıkayıp yeni kum koydum
Bugün yine aynı şekilde yaptım yıkadım ve tekrar kum koydum
Bir ay bekletmek benim açımdan da çocuklarım açısından da sağlıklı bulmuyorum sonuçta kum da ki dışkı ve çişi kürek ile alıyoruz daha sonra kumdan kaçan çisler ve diskilar minik parçalar halinde tekrar kuma düşüyor patilerine yapışır ve ya evin içine dağılan kumlar olur
10 lt kumun hepsini koymuyorum 3 parmak kalınlığında kum koyuyorum

15 gün gidiyor bize kum böylesi benim açımdan daha hijyenik
Evde 4 kedi var .

En azından da olsa 15 günde bir temizlik yapılması daha doğru

BiciriginAnnesi

Karbonat kullanabilirsiniz
Kum kokusu giderici aromalı kokular var onlardan da kullanabilirsiniz
Balkonunuz korunaklı ise Kumu balkona koyun 3.5 saat orda havalansın
Bizim kumda koku yok denilecek kadar az hatta hiç yok sürekli temizleniyor.

Bir de kumunuzu düzenli olarak temizleyin

bademish

Kumu 7 -10 günde bir tamamen boşaltıp kabını yıkayıp temizliyor musunuz acaba? Sürekli azalan kumun üzerine kum ekleyince koku problemi oluşabiliyor. Bütün kum markalarını denedim koku problemi yaşamadım hiç. Haftada bir tamamen kumu boşaltıp kabını yıkıyorum ve günde bir kere en az temizliyorum kumu.

Gitaradam

Günlük bir kaç kez temizliyorum ama kabı çok nadir yıkıyorum😬 evde kedi popülasyonu fazla tek tuvalete yeni geçtik. Sanırım eski kumun üstüne yeni kum koymam ve kabı az sıklıkta yıkamam hatalı olmuş. Gazetede gördüm de çay olayını şaşırdım denemeden sorayım dedim. Karbonat zarar vermesin çocuklara eminiz değil mi? Bu arada çok teşekkürler.🌹🌹🌹🌹

BiciriginAnnesi

Kum kabini 1 haftada bir 1.5 hafta bir yıkayın malum sıcaklar artıyor ister istemez koku olur kumun üzerine kum eklemeyin!
Önce temizleyin yıkayın daha sonra yeni kum koyun .
Karbonat hiç denemedim
Ama çok yerde gördüğüm kadarıyla kum kokusu giderici aromalı kavunlu , Aloe Vera ,yasemin çiçeği vs vs toz halinde paketler var zararı yok

Dediğim gibi tuvalet kabını temizlemeyi ihmal etmeyin

NorthNight

Anladığım kadarıyla tek kediniz yok kesinlikle tuvalet kabı sayısını arttırın derim. Ben 1 kedi için 25-30 günde bir tuvaletini bitkisel(kokusuz kimyasalsız) deterjanla yıkayıp vakitli bi zamandaysa içine bolca sirke döküp bekletiyorum ve 10 lt kum dökerek yeniliyorum. Azalan kuma temiz kum eklemek temiz kumuda telef ediyor biraz.
Karbonat olayını önerenler olduğu kadar bi kaç yerde de kazıma sırasında havaya karışıp tozunu yutmalarının zararlı olduğunu okumuştum, ben o yüzden tercih etmiyorum. Ki gerekte kalmıyor düzenli yıkayıp sirkede bekletince. 1 kedide 25-30 gün yeterli oluyor ama 1den fazla olması durumunda 15-20 günde bir yıkamak daha iyi olacaktır.