Kısırlaştırma Hakkında Yardımınıza İhtiyacım Var

ebusvenus

Merhaba, öncelikle çok endişeliyim 10 aylık dişi bebeğim Salı günü operasyona girecek. Ankara Dorukgiller’de olacak, iyi bir veteriner güveniyorum ve çok da araştırdım ama yine de tedirginim. Operasyon öncesi 12 saat kala su, mama almayacak biliyorum sonrasında da bi 12 civarı yememesi gerekiyormuş daha sonra da yaş mama. Temiz bi kum kabı olacak, kumun türü önemli mi ne önerirsiniz? Bir de öncesi ve sonrasına eklemek istedikleriniz var mı? Operasyon sonrası bakımı nasıl olmalı, vitamin takviyesi vs. gerekiyor mu? Bir de 4 gün izin aldım yanında olacağım ama 4 günden sonra işe gideceğim için 2 saat civarı tek kalacak endişeliyim sorın olur mu?

15 CEVAP

Findik2021

Merhabalar,

Öncelikle şimdiden çok geçmiş olsun. Sizi ve endişelerinizi çok iyi anlıyorum 4 ay önce biz de aynı süreçten geçtik eve kolay bir süreç değil ama doğru işlemler uygulandığı süreçte sorun olmuyor. Tahlil + Gaz anestezi + estetik dikiş olduğu sürece sıkıntı minimuma iniyor.

Biz ameliyattan sonra Winpet yara korsesi kullanmıştık gerçekten hayatımızı kurtardı hem yarayı koruyor, yalanma riskini ortadan kaldırıyor hem kedinin hareketlerini az da olsa kısıtlıyor böylece oradan oraya atlamasını engelliyor. Hatta yara kontrolüne gittiğimizde dikişlerinin çok kısa sürede kaynadığını söylemişti hekimimiz. Bir de Elizabet yakalık işkencesinden kurtulmuş oluyor çocuk çok iyi oluyor.

Bir de ben Suzionline Blogda okumuştum veterinerimize de danışarak Hills A/D mama kullanmıştım 2-3 kutu kadar. İçinde bir çok vitamin vs. Olduğu için ve yaş mama olduğu için daha çabuk toparlanmasını sağlıyor.

Onun dışında 4 gün yeterli olacaktır toparlanmasında şimdiden gelmiş geçmiş olsun. Umarım hepimizin bundan sonraki veteriner ziyaretleri genel kontrol ve aşılar için olsun🙏🏼

gokhansultan

Dorukgiller 1 gün kontrol amaçlı klinikte tutuyor. Yakalık korse bandaj vs. kullanılmıyor. 3 gün antibiyotik uygulanıyor. Ben de bugün dorukgillerdeydim kızımın vajina dudaklarının şişmeye başladığını kızana girmek üzere olduğunu söylediler. 7 aylık olduktan sonra da operasyona girecek. Aynı klinikte operasyon olacağı için yaşadığınız tecrübeyi özellikle benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Özellikle karnın altından ameliyat, estetik dikiş ve yakalık vs. kullanılmama durumunu merak ediyorum. Bir de fiyat olarak ne kadar dediler? Ben daha 2 ay var diye sormadım :D

ebusvenus

@ gokhansultan tabii operasyon sonrası bilgi veririm :) bize klinikte tutmuyoruz bir iki saat sonra alabilirsiniz dediler, estetik dikiş olacağı için yakalık vs. de olmayacakmış. 1350 tl dediler kısırlaştırma için bi de çip takılacak o da 150 tl

cat_expert

ilk 2-3 gün önemli sonrasında zaten toparlıyorlar büyük oranda. ilk günler yüksek yerlere çıkıp inmesine izin vermeyin kontrol altında tutun dikişlerinin patlamaması için ilk 2 gün atlattıktan sonra 3. gün rutinine geri döner, dikişleri için zaten estetik dikiş veya dikiş üzeri bandaj uygulması yaparlar diye tahmin ediyorum dikişi çıkarma olayı pek olmaz. Özel bir kuma gerek yok hangi kumu kullanıyorsa onu kullanın, kedinizi eve getirmeden önce eski kumunu boşaltıp kabı yıkayıp yeni kum koyun yeterlidir. Operasyon sonrası beslenme konusunda veteriner hekiminiz bilgi verecektir, biz öğlen 12-1 gibi aldık kedimizi 4'e kadar su vermeyin denildi, 6-7 gibi az az beslemeye başlayabilirsiniz denmişti. birkaç saat aralıkla az porisyonlarla yaş mama verdik, hatta ertesi günde yaş mamayla beslemeye devam ettik bağırsak hareketleri rahat olsun diye, operasyondan sonra 3. gün normal şekilde kuru mamasını verdik. Operasyonun akşamında yine vitamin ve malt takviyesi yaptık.

Bizimki operasyonun olduğu gün halsizdi biraz ertesi gün normale döndü, dikiş üstü bandaj yapılmıştı bize dikişlerini hiç yalamadı ama bandajı biraz çekiştirebiliyorlar 5. gün bandajı çıkartmaya ve kontrole götürdük bandajı çektiği için hafif tahriş etmişti yara çevresini ama dikişleri ve yarası gayet iyiydi, tahriş için krem verdiler 1 hafta kullandık geçti, operasyon yarası da 15 günde büyük oranda kayboldu tüyleri bile çıkmaya başlamıştı, dikişlerinin düşmesi 25 gün sürdü.

Şimdiden geçmiş olsun sorunsuz şekilde atlatırsınız umarım.

cat_expert

Ek olarak kliniğimiz gaz anestezi kullanmadığı için katı anestezi altında operasyonu yaptırdık, kliniğimize çok güvendiğimiz için sorun etmedik ve dedikleri gibi de hiçbir sorun yaşamadık, operasyon sonrası 10 dakikada uyandı, 1 saat sonra da hafif sendeleyerek yürümeye başlamıştı 3 saat sonra aldığımızda korkması haricinde hiçbir sorunu yoktu, sadece 1 kez kustu.

ebusvenus

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim öncelikle bir nebze de olsa içim rahatladı :) kliniğimiz gaz anestezi ve estetik dikiş uygulayacak ama ben yine de ameliyat sonrası için kıyafet aldım veterinere danışarak giydireceğim.

betulbakioglu

dorukgiller işinde başarılı yetenekli kişiler zaten kısırlaştırma en basit ameliyat umarim hicbir sorun cikmaz

gokhansultan

@ebusvenus çok teşekkür ederim cevabınız için :) şimdiden çok geçmiş olsun. Sağlıklı uzun ömrü olsun inşallah kızınızın :)

ebusvenus

@gokhansultan ne demek rica ederim, amiiinnn inşallah tüm yavrularımızın sağlıklı uzun ömürleri olsun :)

Rapisa

Programınızı çok güzel yapmışsınız. 4 gün yanında olmanız yeterli. Dişi kedilerde ilk üç gün zor geçiyor, bir hafta sonra epey iyileşmiş oluyor. İlk eve gelince narkozun etkisiyle farklı davranabiliyorlar. Benim bir kedim kendini oradan oraya atıyordu. Yanında olmanız iyi hissettiriyor. Narkozun etkisiyle vücut ısılarını koruyamıyorlar. Ben operasyon sonrası kedimi dikişlerine su değmeyecek şekilde yıkıyorum, çünkü eve gelene kadar işemiş oluyor. Fakat dikişlere çok dikkat ediyorum kesinlikle su değmemeli. Sonrasında hem kedinin ısınması hemde kuruması için sıcak havluyla sarıyorum kediyi. Eğer yıkamazsanız kediyi kendiniz ısıtmaya çalışabilirsiniz, patisi tutmak, karnınıza yaslamak gibi. Operasyondan sanırım 8-10 saat sonra kusuyorlar kusmadan bişey yemiyor zaten. Bazen iki kezde kusabilir. Yemeye başladıktan sonra ben evde immun44 vardı ondan veriyordum ama şart değil. İnşallah sorunsuz bir şekilde atlatır operasyonu

zeuswashere

Merhaba. Aynı klinikte ben de kedimi kısırlaştırdım 1 yıl önce. Gaz anestesi oldugu için operasyon cok rahat geçti. Ameliyat sonrası estetik dikiş oldugu için hiç bir sorun yaşamadık. Sadece su içmiyordu. Şırıngayla ağzına su takviyesi yapmıştım. 3 gün sonrasında sanki hiç ameliyat olmamıs gibi kosup zıplama basladı. Korkulacak bir durum yok içiniz rahat olsun

Ben de kısa bir süre önce kısırlaştırdım kızımı. Gaz anestezi gizli dikiş yapıldı antibiyotiği depo antibiyotik yaptırdım ayrıca bulantı önleyici ve ağrı kesici de uygulandı. Sabah 10:30 da bıraktım akşam 18:30 da aldım. Bende sizin gibi işten izin almıştım ama benim zilli ameliyatın ertesi günü hiç birşey olmamış gibiydi. Yaş mama yedirdim özellikle en sevdiklerini aldım. Onun dışında çok zıplayıp hopladığı için yanında durdum ama endişe ettiğim hiç birşey yaşamadık çok şükür. Dikiş yerinde sadece bir ip var onu da hiç yalamadı ilgilenmedi bile. İşini bilen bir yere yaptırdığınız sürece endişelenecek bir şey yok şimdiden geçmş olsun minnoşa 😻

ebusvenus

@Sutlacinanasi çoook teşekkür ederim, benim kız da tazı gibi ordan orya koşar hoplayıp zıplar normalde inşallah hemen toparlanır da hareketlerini ben kısıtlarım :) yaş mama sorunumuz var sadece bizimki mamayı yemiyo sadece yalayıp bırakıyo onun için çorba falan alırım diye düşündüm ama besleyici olur mu bilemedim

Rapisa

Programınızı çok güzel yapmışsınız. 4 gün yanında olmanız yeterli. Dişi kedilerde ilk üç gün zor geçiyor, bir hafta sonra epey iyileşmiş oluyor. İlk eve gelince narkozun etkisiyle farklı davranabiliyorlar. Benim bir kedim kendini oradan oraya atıyordu. Yanında olmanız iyi hissettiriyor. Narkozun etkisiyle vücut ısılarını koruyamıyorlar. Ben operasyon sonrası kedimi dikişlerine su değmeyecek şekilde yıkıyorum, çünkü eve gelene kadar işemiş oluyor. Fakat dikişlere çok dikkat ediyorum kesinlikle su değmemeli. Sonrasında hem kedinin ısınması hemde kuruması için sıcak havluyla sarıyorum kediyi. Eğer yıkamazsanız kediyi kendiniz ısıtmaya çalışabilirsiniz, patisi tutmak, karnınıza yaslamak gibi. Operasyondan sanırım 8-10 saat sonra kusuyorlar kusmadan bişey yemiyor zaten. Bazen iki kezde kusabilir. Yemeye başladıktan sonra ben evde immun44 vardı ondan veriyordum ama şart değil. İnşallah sorunsuz bir şekilde atlatır operasyonu

ebusvenus

Çoooooook teşekkür ederim herkese tekrar cevaplarınız için :) İnşallah rahat bi süreç atlatır tüm yavrularımız :)