Kedi Karma Aşıyla İlgili Bir Deney Bilgisi Paylaşmak İstiyorum. (Uzun)

aslihan_e

Anket

Ben yetişkin kediyi ilk aşılamada tek aşının koruduğuna ikna oldum. Tek doz yaptırırdım.
(12 oy)
İlk aşıda yetişkinlere de iki doz yapılmasında yeterli bilgi sahibi ve güvenilir kaynaklara sahibim.
(8 oy)
Toplam (20 oy)

Arkadaşlar, çok fazla kedim olduğu ve şuanda maddi sorunum olduğu için yetişkin kedilerime tek doz karma aşı yeterli olur mu olmaz mı merak ediyordum. Burda sordum, bazı kişiler tek, bazıları ilk aşılama olduğu için 2 doz gerekli demişti. Veterinerlerin de bazıları iki doz, bazıları tek doz yeterli yanıtını vermişti. Aklım iyice karışmıştı. Sonunda iki doz yaptırmam gerekli diye düşünüyordum içim rahat olmadığı için. Şimdi okuduğum deneyden bahsetmek istiyorum. Florida Üniversitesindeki araştırmacılar 61 vahşi kediyi kısırlaştırma için hapsedip, kan örnekleri alıp 29 kediye MLV aşısı, 32 kediye de inaktif aşı (Ülkemizde kullanılan kedi karma aşılarından) yapmışlar. Aşılamadan önceki kan sonucunda kedilerin Gençlik hastalığı için %33, kedi calicivirüs (üst solunum ve ağız enfeksiyonu) için %64, Kedi Nezlesi için %21 ve kuduz için %10 antikora sahip olduğu görülmüş. 12 hafta sonra kediler tekrar yakalanmış ve kan testi yapılmış. Aşılama bu yüzdeleri gençlik hastalığı için %90'a, calivirüs için %93'e, kedi nezlesi için %56'ya ve kuduz için %98'e çıkarmış. MLV aşıları gençlik hast. için daha yüksek, inaktif aşılar kedi nezlesi için daha yüksek titreler üretse de, aşı tipine göre aşılarla korunan kedilerin oranında hiçbir fark çıkmamış.
"Bu çalışma, tuzak kısırlaştırma programlarında kısırlaştırma veya kısırlaştırma sırasında tek bir aşının, yakalama, anestezi ve cerrahi stresinde bile koruyucu titreler sağlamada oldukça etkili olduğunu göstermektedir." denilmiş. Kediler yetişkin oldukları için anneden gelen antikorlar aşıya etki etmemiş. Yavrularda ise 17. haftada yapılan aşılama ile Gençlik'e %75, Nezle'ye %50 bağışıklık görülmüş. Bu yüzden 12 haftalıkken yapılması önerilen karma aşının biraz daha geç yapılmasını önermişler çünkü 8, 11 ve 14 haftalıkken yaptıkları inaktif aşı sonucu kedi nezlesine ve gençlik hastalığına bağışıklık %0, calivirüs'e %25 çıkmış. Şimdi sizce yetişkin kedi için ilk aşılamada tek aşı yeterli olur mu yoksa hâlâ 2 doz yaptırmamı önerirsiniz?

28 CEVAP

Sezgek

Ben Akdeniz veteriner kliniğinde yaptırmıştım oraya gitmenizi asla önermem neler çekti minik yavrum ki öyle hassas narin bir kedi de değildir hatta baya güçlü sağlıklıdır yani burda okuyorum da kısırlaştırmaya bile muazzam atlatmışız öyle diyeyim ama bu sahte aşıdan sonra aylarca sıkıntı yaşadık aşı yeri apsesi bölgesel tüy dökülmesi ateş bağışıklığın düşmesi sonucu da mantar ve kontrole götürdüğümde aşıdan olduğunu anladığımı söylediğim halde saçma sapan tanılar koydular neyseki arkadaşım telden anlattıklarımda daha sağlıklı bir teşhis koydu bilmiyorum alakalı mı ama alerjisinin bile bu aşıdan sonra oluştuğunu düşünüyorum kedi aknesi oldu yıllardan sonra ilk defa yani bu lanet aşı kızımın tüm bağışıklığını alıp götürdü

aslihan_e

@Sezgek Sürekli veteriner arayışındayım bu aklımda olsun. Benim gittiğim yer de görünüşte lüks gibi ama içerde hijyene çok dikkat ettiklerini düşünmüyorum. Sadece biraz isim yaptıkları için sahte aşı yapmaya korkarlar diye oraya götürdüm. Modifiye edilmiş canlı virüs aşılarında biraz normal virüs kalma ihtimali olabilirmiş. Belki sizinkinde de sağlam canlı virüsler kalmış olabilir. Bozuk bir aşı yapmışlardır. Ayrıca aşıyı yanlış yapmak, tüylere bulaştırmak hem tüylerde hem kedi yalayınca kedi sağlığında sorun oluşturuyormuş. Hiç fiv testi yaptırdınız mı fiv pozitif kedilere aşı yaptırmak riskli olabiliyormuş. Onlar aşıdan sonra kötü etkileniyorlarmış. Umarım öyle değildir de.

Sezgek

Yok yaptırmadım aklımda olsun ama bizim aşının sahte olduğunu arkadaşım seri numarasını alıp onayladı ve o da söyledi bu sahte aşılar dolayısyla bu yan etkilerin gözlemlendiğini çok şükür artık multivitamin takviyesi ve güzel bir bakımla toparladık mama değişimi de yaradı kızıma hiç bir sıkıntı kalmadı hatta mantarı bile burda başına gelen arkadaşların anlattığına göre çöm şükür ki kolay atlattı mantarda en önemli şey bence temizlik bu arada batikonla bölgenin temizlenmesi neyse konu dağılmasın yani şu an şükür ki şu an bir şeyimiz kalmadı

betulbakioglu

aslinda asilara biraz karsiyim hele hele karma da cok ikilemde kaliyorum eger asi olursa karma tek doz olur birdaha da omru boyunca asi yaptirmam

betulbakioglu

aslinda asilara biraz karsiyim hele hele karma da cok ikilemde kaliyorum eger asi olursa karma tek doz olur birdaha da omru boyunca asi yaptirmam

aslihan_e

@Sezgek Çok geçmiş olsun. O zaman tamamen aşıyla ilgili bir sorundur.

eneskolon

1 veya 2 doz hakkında uzunca araştırdım ama malesef o konuya hiçbiri değinmemiş son yazınıza katılıyorum her sene tekrar aşıları tamamen saçmalık fakat şöyle bir şey takıldı aklıma yavruyken yapılan aşıların anne sütünden geçen antikorlardan dolayı aşıyı etkisiz hale getirebiliyorsa onuda yaptırmak ne kadar doğru o zaman 1 yaşındayken yaptırıp 3 4 senede bir yaptırmaya devam edelim

aslihan_e

@Eneskolon Evet ama etkisiz hale getirme durumu her yavru için geçerli değilmiş. Bu da ancak titre testi ile belli olur. Mesela siz kedinizi 1 yaşına kadar evden hiç çıkarmayacaksanız belki dediğiniz olur ama bir şekilde hastalık kapma riski de olur. Aşıyı olunca düşük de olsa bir bağışıklık oluşuyormuş ama anne antikorları yüzünden zamanla etkisi azalıyormuş. Bu yüzden yüksek risk altındaki yavrulara sık sık aşının yapılmasını öneriyorlar. Gençlik kaparsalar yaşamaları mucize. Evdekilere standart. Bağışıklık düşük oranda sağlansa bile bu aşının korumayacağı anlamına gelmezmiş. Kediniz en az 4 aylıkken yaptırmanız gerek ya da risk alıp dediğiniz gibi 1 yaşını bekleyeceksiniz ama yine 2 aşı yaptırmanız daha risksiz olur. Aşılardan birinde yanlış depolamadan dolayı vs. bozukluk oluşup etkisiz olabilir ya da tek aşıda bir şekilde kedi bağışıklığı yanıt vermeyebilir. Benim gibi mecbur kalanlara 1 aşıyı öneriyorlar. Hiç yoktan iyidir misali. Gençlik hastalığı için yetişkinken 1 aşı yeterli olabiliyormuş ama nezle için 1 aşı tam korumayabiliyor. Bizimkiler nezle geçirdi zaten.

Anonymus985465

İdeal olan, antikor testi sonucuna göre gerekiyorsa aşı yaptırmak.

aslihan_e

@Hamlet Kesinlikle doğru, ben de öyle dedim, titre testi diyorlar antikor testine ama şuan test falan yaptıramadığım için direk aşı yaptırmam gerekiyor, testi bırakın tek aşı yeter umudundayım ben. İnşallah korur tek aşılar. En naif kedim tek doz aşı oldu hiçbir yan etki çıkmadı. İnşallah diğerleri de öyle gider. Yine aynı markadan yapmalarını isteyeceğim diğerlerine de.

Anonymus985465

Kolaylıklar diliyorum.
Araştırma sonucunu paylaştığınız için sağolun.

aslihan_e

@Hamlet Teşekkürler, siz sağolun.