Kedi Karma Aşıyla İlgili Bir Deney Bilgisi Paylaşmak İstiyorum. (Uzun)

aslihan_e

Anket

Ben yetişkin kediyi ilk aşılamada tek aşının koruduğuna ikna oldum. Tek doz yaptırırdım.
(12 oy)
İlk aşıda yetişkinlere de iki doz yapılmasında yeterli bilgi sahibi ve güvenilir kaynaklara sahibim.
(8 oy)
Toplam (20 oy)

Arkadaşlar, çok fazla kedim olduğu ve şuanda maddi sorunum olduğu için yetişkin kedilerime tek doz karma aşı yeterli olur mu olmaz mı merak ediyordum. Burda sordum, bazı kişiler tek, bazıları ilk aşılama olduğu için 2 doz gerekli demişti. Veterinerlerin de bazıları iki doz, bazıları tek doz yeterli yanıtını vermişti. Aklım iyice karışmıştı. Sonunda iki doz yaptırmam gerekli diye düşünüyordum içim rahat olmadığı için. Şimdi okuduğum deneyden bahsetmek istiyorum. Florida Üniversitesindeki araştırmacılar 61 vahşi kediyi kısırlaştırma için hapsedip, kan örnekleri alıp 29 kediye MLV aşısı, 32 kediye de inaktif aşı (Ülkemizde kullanılan kedi karma aşılarından) yapmışlar. Aşılamadan önceki kan sonucunda kedilerin Gençlik hastalığı için %33, kedi calicivirüs (üst solunum ve ağız enfeksiyonu) için %64, Kedi Nezlesi için %21 ve kuduz için %10 antikora sahip olduğu görülmüş. 12 hafta sonra kediler tekrar yakalanmış ve kan testi yapılmış. Aşılama bu yüzdeleri gençlik hastalığı için %90'a, calivirüs için %93'e, kedi nezlesi için %56'ya ve kuduz için %98'e çıkarmış. MLV aşıları gençlik hast. için daha yüksek, inaktif aşılar kedi nezlesi için daha yüksek titreler üretse de, aşı tipine göre aşılarla korunan kedilerin oranında hiçbir fark çıkmamış.
"Bu çalışma, tuzak kısırlaştırma programlarında kısırlaştırma veya kısırlaştırma sırasında tek bir aşının, yakalama, anestezi ve cerrahi stresinde bile koruyucu titreler sağlamada oldukça etkili olduğunu göstermektedir." denilmiş. Kediler yetişkin oldukları için anneden gelen antikorlar aşıya etki etmemiş. Yavrularda ise 17. haftada yapılan aşılama ile Gençlik'e %75, Nezle'ye %50 bağışıklık görülmüş. Bu yüzden 12 haftalıkken yapılması önerilen karma aşının biraz daha geç yapılmasını önermişler çünkü 8, 11 ve 14 haftalıkken yaptıkları inaktif aşı sonucu kedi nezlesine ve gençlik hastalığına bağışıklık %0, calivirüs'e %25 çıkmış. Şimdi sizce yetişkin kedi için ilk aşılamada tek aşı yeterli olur mu yoksa hâlâ 2 doz yaptırmamı önerirsiniz?

28 CEVAP

Sezgek

Yani ben bursadayken kızıma hep tek doz yapıldı karma aşı veteriner arkadaşlarımda tek doz diye söylerler hep Bursa ekolü tek dozdan gidiyor ama Adana’ya geldiğimde ve bu siteye girdiğimde iki doz karma aşı muhabbetini duydum ama bu sahte karma aşı yüzünden çok kötü şeyler atlatınca zaten veterinerimiz ikiyi yapmak için aradığında yaptırmadım bilimsel olarak bir dayanağım yok okuyup araştırmak lazım iki doz mu tek doz yeterli mi diye

aslihan_e

Ben araştırmaya çalışıyorum ama kafam çok karışıyor. Mesela iki tip aşı oluyormuş, biri MLV aşı, biri inaktif aşı. Forumda insanların paylaşımında bazılarının aşılarında bir doz Biofel Pch, bir doz Felocell cvr markalarının yapıldığını görmüştüm. Şimdi araştırmalarıma göre Biofel inaktif aşıyken, Felocell'in MLV (Modifiye edilmiş canlı virüs) olduğunu öğrendim. E bu veterinerler neden tamamen farklı çalışan iki tür aşıyı belirli aralıklarla sanki aynı türmüş gibi uyguluyor? Markaları farklı olabilirmiş aşıların ama bunların tipi farklı. İnaktif aşıysa ikinciyi de inaktif vurmak gerekirmiş. MLV tipi aşılarda tek doz yeterli olabiliyorken İnaktif aşılarda ikinci doz gerekebiliyormuş. Biofel üreticilerinden de dozlarla ilgili bilgi almak istedim ama bana Türkiye'deki satış temsilcisine ya da veterinerinize sorun dediler. Üretici olarak bilgileri yok mu yani? Bence bilgi vermek istemiyorlar çünkü tek doz karma aşının koruduğunu söylerlerse ikinci dozu satamayacaklar gibi geliyor. Yavrular için anne antikoru engeli yüzünden ikinci aşı mantıklı evet ama yetişkinler konusunda net bilgi alamıyorum. Aslında başka uzmanları da okudum, bu deneyi yöneten adam da şuan profesör olmuş, onlara mı güvenmeliyim yoksa diğer veteriner yazılarına mı bilemiyorum.

aslihan_e

@Eneskolon Aslında araştıran makale okuyan insanların çoğu veterinerlerin çoğundan daha fazla bilgi sahibi olabiliyor bazı konularda. O yüzden burda sormak istedim. Veterinerlerden bazıları düz mantık öğrendiklerini sayıyorlar. Bulursanız ve bilgilendirirseniz çok sevinirim. Durumum olsa iki aşı yaptırır geçerim ama en hızlı şekilde kedilerime bağışıklık kazandırmak zorundayım çünkü ailem kedilerimi istemiyor ve arada bahçeye çıkarsam tasmayla falan gezdirsem evden uzaklaşsalar ailem biraz rahat bırakır ama bulunduğum yerde gençlik hastalığından çok fazla sokak kedisi kaybettim ve bu beni korkutuyor. Balkon teline sokak kedileri gelip kedilerimi kokluyor. Babamın arada eve aldığı bir sokak kedisi var. Bu yüzden kedilerim sürekli risk altındalar.

aslihan_e

(Uzun yorum!) Ayrıca şöyle bir yazı da buldum. VGG (Dünya Küçük Hayvan Veteriner Hekimliği Birliği'ne (WSAVA) bağlı Aşılama Kuralları Grubu) açıklamasından bahsediyor. Bir Türk veteriner polikliniği yayınlamış. "VGG anne tarafından geçen antikorların yavru köpek ve kedilere yapılacak bu aşıların etkinliğini etkilediğini kabul etmiştir. Bu antikorların miktarı bir batında doğan yavrular arasında büyük farklılıklar gösterir. Bu nedenle VGG, bu aşıların yavrulara 16 haftaya kadar yapılmasını ve 6. veya 12. aylarda tekrarlanmasını önermektedir. Ekonomik ve bölgesel şartların el vermediği durumlarda sadece bir doz temel aşı 16 haftalık veya daha büyük yavrulara uygulanabilir. Aşılar gereksiz yere kullanılmamalıdır. Yukarıda belirttiğimiz temel aşılar, yavru köpek ve kedilere 6. veya 12. ayda tekrar yapıldıktan sonra, 3 yıldan önce tekrarlanmamalıdır. Çünkü bu aşıların bağışıklık süresi birkaç yıldır, hatta ömür boyu bile olabilir. Anneden geçen antikorlar yavru kedi ve köpeklerde dikkate alınmıştır, bu yüzden yavruların aşı takvimlerinin başlangıç tarihinde değişikliğe gidilmiştir. Yavrulara yapılacak aşı serisinde son aşı tarihi 16 hafta veya sonrasına bırakılmıştır. (Siz kaç aylıkken yaptırdınız bilmiyorum ama bu bilgi yukarıdaki deney sonucu ile de örtüşüyor.) Elinizdeki bu kılavuz, hayvanlarını veterinere aşı için götürmeye istekli ve maddi imkanları buna yeterli olan kedi ve köpek sahipleri ele alınarak hazırlanmıştır. VGG, her ülkede bu konuda daha az hassas hayvan sahipleri olduğunun bilincindedir. Ayrıca, bazı ülkelerdeki ciddi boyuttaki hem ekonomik hem de sosyal baskıların aşılama prosedürünün kayıt altına alınmasında olumsuz yönde etkili olduğunu biliyoruz. VGG, bir hayvanın hayatında sadece bir kez aşılanabileceği bir durumda, bunun bağışıklık sisteminin yeterince geliştiği bir erginliğe ulaştığında, yani 16 haftalıkken veya sonrasında yapılmasını tavsiye eder.
VGG aynı zamanda barınak ortamında aşı yapmayı da ele almıştır. Bu kılavuz, yüksek etkileşime açık bu hayvanlar için en ideal korumayı sağlayan öneriler içermektedir. VGG aynı zamanda bu barınakların kısıtlı ekonomik imkanlarının olduğunun bilincindedir. Barınaklarda uygulanacak minimum aşılama protokolü, bu hayvanların barınağa almadan önce veya alınması sırasında bir kez temel aşıların uygulanması şeklinde olacaktır." denmiş. Ayrıca yazıda ilk aşılar tamamlandıktan sonra 3 yıldan önce aşı yapılmaması gerektiğinin ısrarla üzerinde durulmuş. 3 yıldan önceki aşıların bağışıklığı değiştirmeyeceğini belirtmiş. O yüzden yavruluk karma aşıları tam ve 1 yaşındayken tekrar dozu almış kedinizi her yıl aşıya çağıran veterinerlerden uzak tutmanız bence iyi olur. Eskiden her yıl karma yapılmalı diye bilinirken antikor sonuçlarına dayanarak yeni bir güncelleme yapılmış. 1 yaşında tekrar dozu alınmasının nedeni yavrularda anneden geçen antikorların aşıyı etkisiz hale getirebilmesi.

aslihan_e

@Eneskolon ilk kez aşılanacak kedilerim için. 2 yaşında olan aşı yaptıramadığım kedilerim var. Peki öneriniz neye dayanıyor yani bu konuda uzman mısınız ya da veterineriniz size neden iki aşı olmaları gerektiğini açıkladı mı? Güçlendirici aşıların böbrekleri yorduğunu biliyordum. Ülkemizde her yıl yapılması önerilirken aslında 3 yılda bir olarak yapılmaları gerekliymiş. Yılda bir yapılması önerilen markalar 3 yıl koruma sertifikası alamadığı için her yıl yapılmasını belirtiyormuş. Aslında hayat boyu bile koruyabilirmiş. Sadece barınaklardaki kediler yüksek risk altında olduğu için daha sık aşı olabilirlermiş.

bademthecatt

@aslihan_e
https://www.suzionline.com/kedi/sahte-kedi-karma-asi-skandali/
Burda sahte aşının seri nosu var belki yardımcı olur bakabilirsiniz

beyzathemoc1

Yurt dışında kedilere karma aşı yapılmazmıs kolay kolay aşının 6 yıl koruduğu bile oluyormuş çünkü bağışıklıkla alakalı antikor testi yapıyorlarmış her yıl ona göre gerekli aşıları yapıyolarmış yabancı makalelerden bunu öğrendim ben yetişkinken bulduğumuz kediye tek doz yapalım dedi veterinerim bazı veterinerler 2 doz öneriyor ama yetişkinlerde tek doz da etkili diyen var benimkiler 1 kez ilk aşı oldu 1 kez tekrar aşısı oldular daha yaptırmadım yaptıracak mıyım bilmiyorum da açıkçası

eneskolon

anlayamadım tam olarak konuyu yetişkin kedi için ilk aşılamada yazmışsınız daha önce hiç karma vurunmadıysa 2 doz vurdurmanızı tavsiye ederim fakat eğer daha önce karma aşılarını olmuşsa tekrar aşılarının gereksiz olduğunu ve organları yorduğuna dair makaleler okduum tavsiye etmem

eneskolon

uzman değilim bu konuda fakat çok fazla makale okuyup araştırma yaptım dediğiniz çok mantıklı süregelen bi 2 doz olması gerek bilgisi var sayın aşı ve kuru mama bağımlısı veterinerlerin dediğine göre :D ben bu konuyu hiç araştırmamıştım fakat siz dedikten sonra kafama takıldı bu konuyu araştırıp eğer sağlam kaynaklı bir makale bulursam tekrar güncelleyeyim

aslihan_e

@Sezgek Adana'da Atlas veterinere yaptırdım geçen hafta kedilerimden birinin ilk aşısını. Umarım sahte değildir. Kedim bir iki gün hiçbir belirti göstermedi. Sonraki günler hafif burun tıkanıklığı yaşadı. Aşıyla ilgili olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim.

aslihan_e

@Bademthecatt Aşının markası Purevax'mış. / Daha önce yaptıran var mı acaba? Ben ilk kez duydum.

bademthecatt

Şimdi karnesine baktım 2020 yılında bize karma aşı olarak purevax yapılmış

aslihan_e

@Bademthecatt Peki yan etki oluştu mu? Bizimki çok narindir ama aşı sonrası hiçbir şey olmadı. Koşup oynadı. Sadece Purevax'ın sitesinde geçici olarak çevreye duyarsızlık oluşabilir yazıyor. Bizimki de sonraki günler sanki bir sakinleşti, bir durgunluk geldi ama iştahı falan yerinde.

bademthecatt

Hayır yan etki oluşmamıştı iştahında vs bir problem yoktu ama dediğin gibi aşı sonrası bir durgunluk olmuştu ama ertesi gün geçiyor geçen senede felocell yapılmıştı ondada aşı sonrası durgunluk olmuştu ama ertesin gün geçmişti :)

aslihan_e

@Bademthecatt Felocell de Purevax da MLV denilen zayıflatılmış canlı virüs içeren aşılarmış. O yüzden yan etkileri benziyordur sanırım.