Bitmeyen Mantar Sorunsalı

İyi Günler biraz uzun uzadıya yazacağım konuya hakşm olunması adına belirtmek isterim. Ve başına böyle birşey gelen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Bu oğlanı sahipleneli 5/6 ay civarı oldu herhalde(karnesi falan olmadığı için 1 yaşından küçük 7/8aylık diye tahmin etmiştik),önceki sahibi mantardan kaynaklı ücretsiz şekilde sahiplendiriyordu. Bende sahiplenmek istedim. Aldığımda hiçbir aşısı yapılmamış ve karnında sanki hamile gibi hafif şişlik vardı(iç parazit herhalde karındaki şişlik daha yeni geçen ay farklı bir iç parazit hapı kullanınca geçti). Alır almaz ilk önce sırasıyla tüm aşıları yapıldı. Tüm aşıları bittikten sonra ise mantar olan bölgelere veterinerin önerdiği çeşitli kremler kullandık, batikon sürdük ama pek etkisi olmadı. Sonrasında ellerinde mantar aşısı olmadığından çanakkale merkezdeki başka bir veterinere gittik ordada tekrar muayane yapıldı ve sırasıyla 2 doz mantar aşısı yapıldı. Bu 2 doz aşı arasında PetOmega diye maddi açıdan bayaaa tuzlu bir balık yağı verdiler kullan dediler. Normalde ilk doz aşıdan sonra artar 2. doz aşıdan sonra mantar yok olur diyorlar ama mantarda tık yok hatta gitgide daha da arttı. Bunun üzerine tekrar gittik bu seferde ecosin yıkama yapıldı ve kalan suyu garip şekilde bana verdiler ve bunu 2 parçaya böl haftada bir kere uygula denildi ancak bildiğim kadarıyla ecosin yapıldığı su aynı gün kullanılması gerektiği yoksa bozulacağıydı. Onada tamam dedim dediği gibi verdikleri suyla 2 kerede evde ben yıkadım,ekstra olarak en son gittiğimde yine bir vitamin vermişlerdi onuda halen kullanmaktayım ama yok ne yapsan düzelme olmuyor. Hani biraz iyileşme belirtisi olsa biraz umut yeşerecek içimde ama yok lanet şey birtürlü geçmiyor. Normal mantar gibide değil. Başka bir kedimde de daha önceleri mantar vardı kaşınma,yara hatta kanama olur sonra o bölgedeki tüyler dökülür kelleşirdi.

7 CEVAP

Ama bundaki çok farklı aynı şey gibi evdeki ocağı aylarca temizlemezsin bembeysz ocak simsiyah olur ve tırnağını sürdüğünde o yağ kir tabaka halinde kazınır ya aynı o şekilde gibi yumru yumru bir yapıda gibi. Kedide ne kaşınma var nede kellik. Sadece tüyleri keçe gibi olmuş ve seyrekleşmiş.

Bu kadar tedaviye rağmende herhangi bir iyileşmeyi geçtim belirtisi bile yok. Fotoğrafları yükleyeceğim birazdan

bademthecatt

Merhaba birkaç mantarlı kedi tedavi ettim kendi kedimede bulaşmıştı ama hiç böyle bir türünü görmedim mantar değil başka bir sorun olabilir mantar olsa ecosinle felan geçerdi diye düşünüyorum başka bir hekime danışın isterseniz mantarında bir sürü çeşidi var ama dediğim gibi hiç böylesini görmemiştim mantar aşısı çok yoran bir aşı ve hekimimiz tavsiye etmemişti mantar aşısı vurdurduktan sonra geçse bile birkaç ay sonra tekrarlıyabiliyormuş ve bir sürü mantar çeşidi olduğu için aşı hepsinde etkili değil ve genelde ciddi mantar durumlarında aşı yeterli kalmıyor bana farklı bir cilt sorunu gibi geldi başka bir hekimede danışırsanız iyi olur onun haricinde bağışıklığını yüksek tutabilirsiniz deri problemleri bir çok hastalık gibi bağışıklık düştüğünde ortaya çıkabiliyor bağışıklık güçlendirici olarak imuneks öneririm

Mantar aşısını yaptıralı birkaç ay geçti veterinerimiz ilk olarak onu önerdi. Kedi bize geldiğinde mantar vardı,hiçbir aşısı yapılmamış ve zannımca ya insanlardan yada başka kedilerden şiddet görmüştü ki çok ürkek ve korkaktı öyleki evdeki diğer kedim uzaktan tıslasa bile korkudan altına yapıyordu.
Bulunduğum ilçedeki veteriner hekim zaten beni il merkezindeki veteriner hekime yönlendirdi küçük bir evcil hayvan hastanesi gibi gelişmiş ve olanakları büyük bir yer. Çok fazla veterinerde gezmek istemiyorum çünkü herbiri deneme yanılma yöntemiyle farklı farklı ilaç,vitamin vb şeyler önerecekler ve kediye ağır gelir diye endişeleniyorum. Dediğiniz gibi belki başka bir cilt sorunudur diyeceğim ancak sırasıyla ilk bana sonrada evdeki diğer kişilerin ya kolunda ya bacağında bozuk para büyüklüğünde kırmızı halka şeklinde mantar çıktı o yüzden eminde olamıyorum. Mesela sırtında kuyruğunda gözle pek görülür birşey olmasada elinizi sürdüğünüzde tüyleri kaldırdığınızda pütür pütür yumru yumru çıkıntı çıkıntı şeyler elinize geliyor görüyorsunuzda. Acaba böyle birşeyle karşılaşan hiç olmadımı gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum kediyi iyileştiririm diye sahiplendim ancak hiçbir tedavi yöntemine cevap vermiyor. En son gittiğimde ecosinde çözmezse yurtdışından rusyadan ithal ilaç sipariş vereceğiniz birde onu deneyeceğiz diyordu ama ondan da pek umutlu değilim.
Kedide göz akıntısı,burunda sankş et varmış gibi genelde hırıltı ve akma oluyor burun delikleri hemen hemen herzaman siyah siyah kir/sümük yada herneyse ondan oluyor ve tuvaleti iğrenç kokuyor ,(öncedende karnında şişlik vardı şuanda yok) veterinere söyledim britishlerde normal dedi ancak bende bu kediden önce kedi besliyordum british,fold,scottish straight,tekir gibi birçok kedi ırkı besledim hiçbirinde bunlar yoktu acaba bir hastalığın belirtisimi bunlar diyeceğim ama derisinde mantara hemde bu kadar iğneye,kreme,ecosine rağmen geçmeyen bir mantara nasıl sebep olabilir ki 🤔
Birkaç gün içinde bebek doğacak ve evde bebekte olacak bize geçen mantarın bebeğe geçme ihtimalide var 😒 gerçekten sinir bozucu bir durum

Sezgek

Merhaba bence de mantara benzemiyor gibi maşallah çok da tatlı yağlı kuyruk sendromu diye bir şey okumuştum daha çok erkek kediler de oluyormuş onun gibi bir şey olabilir mi acaba ben anlatıl tarzınızdan ona benzettim bence de başka bir vete danışın mantar değiş gibi geçmiş olsun

Bir araştıracağım dediğiniz sorunu , yaşadığım şehirdeki bildiğim en gelişmiş veterinere gittim(vegapet) ancak çözüm yok tekrar başka bir veteriner kliniğe bakayım. Aylardır bu sorunla uğraşıyorum çok can sıkıcı bir durum 😕