Yeni Doğum Yapmış Kedinin Yavrularına Karşı İlgisiz Olması

emree98

Merhabalar doğumuna az bir zaman kala siteye sığınan gebe kedi biz içeri yuva hazırlamış olmamıza rağmen dışarıda bir yerde doğum yapmış bugün geldi fakat maalesef yavruların yanlarına gitmek bilmiyor
Gece beslemesi için acıkınca gelir yer diye aşağı indim mama bıraktım yine umarım tesadüftür ki ordaydı denk geldik
Sürekli peşimden gelmeye çalışıyor yavrulara gitmiyor benimle birlikte asansöre binip eve gelecekti nerdeyse..
Yeni doğmuş yavruları gece gece bu serin havada yalnız bırakması çok endişelendiriyor yarın ne yapıp ne edip gündüz gözüyle yavruları arayacağız bakalım ama umarım sağlıklı bir şekilde bulabiliriz
Eğer bulursak acil olarak ne yapabiliriz tavsiye alabilir miyim?
Tabiki yarın annenin iyi bir şekilde baktığından emin olursak şahit olursak yavruları boş yere rahatsız etmeyiz fakat bugünkü gözlemler biraz ilgisiz olduğu yönündeydi
Daha önce de gebe kedi bakmıştım ilk iki gün yanlarından bile çıkmazdı mesela
Böyle olması garip ve tedirgin etti beni
Aklımdan çıkmıyorlar

2 CEVAP

aslihan_e

Bazı kediler o şekilde. Doğurur doğurmaz kalkarlar, hemen gezerler. Belki yavrular yakınlardadır. Ölü doğmuş da olabilirler. Aslında memelerindeki tükürük izinden emzirip emzirmediği belli olur. Hangi ilde yaşıyorsunuz? Onlar fazla ısıtmaya çalışmıyorlar zaten, uyutup çıkarlar genelde. Yavrular küçük olduğu için daha az emip hemen doyuyorlar. Ancak bazı kediler yavruları yeterli emzirmeyebiliyor maalesef. Komşumuzun balkonuna doğuran kedi sadece gece gelip emziriyormuş sonra yavrular ölmüş. Özellikle ilk ve erken yaşta doğumda biraz daha bilinçsiz oluyorlar. Onlara süt anne bulmanız gerekebilir. Bulursanız vücut sıcaklıklarına bakın, karınları hafif şiş mi diye bakın. Yavru kedi sütü almanız gerekebilir. Anne eve gelmek istiyorsa bir süre yavrularla bir evde yaşasa iyi olurdu. Geçici yuva arasanız iyi olur yani.

emree98

Tamamdır sağolun cevap için aslında apartman içi dahi bu konuda uygun komşularda geneli hayvan sever olduğu için sorun yaratmıyorlar biz doğumu apartmanda bekliyorduk açıkçası
Bodrum kata yuva da hazırlamıştık oraya bahçeden düz ayak giriş çıkış yapabiliyordu doğurduktan sonra kapıyı kapatırız erkek kediler de rahatsız etmez gündüzleri bizim kontrolümüzde açarız gezer gelir rahatça büyütür diyorduk fakat ne yazık ki dışarıda doğurmuş
Yarın takip edip bulmaya çalışacağız bakalım dediğiniz şekilde yavruları da kontrol ederim
Sorun varsa yavru kedi sütlerinden alırız
Anne kediye gelirsek yaşı var gibi duruyor
O yüzden deneyimli ve bilinçlidir diye umuyorum bende inşallah yeteri kadar iyi bakabiliyordur yarın ciddi bir şekilde gözlemleyeceğim