İnsanların İyi Ya Da Kötü Diye Adlandırdığı Markalar

stellabennett

ben cidden anlayamıyorum artık bir kesim diyor ki protein oranı yüksek olmalı N&D Acana Orijen iyidir Royal Canin Pro Plan berbat diğer kesim diyor ki kedim fazla protein yemekten şu şu hastası oldu fazla protein de iyi değil e peki ne bunun ortası tam ortası olan bir mama yok mu

21 CEVAP

stellabennett

@BiciriginAnnesi hangi marka yaş mamadan veriyorsunuz

Siyamask

Her gün 2 3 tatlı kaşığı yaş mama veriyorum. Sadece kuru mamayla beslemeyi doğru bulmuyorum. Royal canin kullanıyorum ve aynı fiyata daha iyi içerikli mamalar da olduğunu biliyorum. Ama asla değiştirmem. Çünkü benim oğlum seviyor ve sorunsuz tüketiyor. Ek alması gereken besini günlük kuru mama harici veriyorum 🍀

stellabennett

@eneskolon veterinerler yaş mamayı haftada 1 kere verin diyorlar genelde bana bu da az geliyor sizce de öyle mi

Merveabdn

Arada yazım hataları olmuş ama veterinere kulak vermektede fayda var. Gerçekten kalitelide olsa yaramıyor verdiğimiz şey. Diretmemekte fayda var. Kısacası kedimin alerjisini tektikleyen şey yaş mama. Nd ve nutri feline hemde. Yavruluğundada 2 kere nd kitten denemiştim ishal yaşamıştık onuda şimdi hatırladım.

gokhansultan

@Merveabdn çok geçmiş olsun, sorunun fark edilip düzeldiğine çok sevindim :) Zaten bu yazılanlar herhangi bir gıdaya intoleransı olmayan kediler için geçerli aslında. Tabi ki sizin çocuğunuz gibi diyetlerine dikkat edilmesi gereken yavrular için veterinerlere güvenmekten başka şansımız yok.

Güvenilir veterinerler var ve zaten çocuğumuzun durumuna göre mama öneriyorlar. Kendi veterinerimin tavsiyesiyle Orijen kullanmayı bıraktım, N&D kullanıyorum şu anda. Orijeni önermemesinin nedeni de Türkiye'de az sayıda kullanıcısı olduğu için Orijen hakkında olumlu olumsuz geri dönüşler hakkında veterinerlerin çok bilgi sahibi olmamasıydı. Yani mama kaynaklı bir sorun olursa bulmakta sorun yaşamamak içindi.

Ancak kafadaki en büyük soru işareti %37 hayvansal ağırlıklı proteine yüksek diyip %37 bitkisel ağırlıklı protein öneren veterinerler. Bir veterinere önerdiğiniz mamanın proteini benim verdiğim mamayla aynı nasıl benimki zararlı olabilir dedim. Aynı şey değil ikisi dedi. Ben bilgisel açıdan tatmin olmak istiyorum. Zorunlu etçil bir canlı için bitkisel proteinin daha yararlı olduğu, hayvansal proteinin de neden zararlı olduğunu konusunda ikna olmam lazım. Çünkü kendi kara düzel bilgimle etçil canlıya hayvansal proteinin neden ağır geldiğini anlayamıyorum bir türlü.

Merveabdn

@gokhansultan teşekkür ederim..daha yolun başındayız ama inşallah artık nüksetmez şu alerji..gerçekten çok zorlayan bi durum. Sabah sağlıklı bıraktığınız kedinizi akşam yara bere içinde buluyorsunuz. Kedilerimizi insan yapımı yaş yada kuru mama yerine normal eti haşlayarak versek acaba protein fazlalığı yaşanır mı? Birde etçil hayvanlar evet ama doğada kuş en fazla avlayabilirler ve hangi kuşları yiyorlardı. Bence bu noktalar önemli. Sığır etli mama veriyoruz ama kaç tanesi sığır yerdi doğada😅.. kuru mamadaki protinde belli işlemlerden geçiyor acanada olsa, hillsteki proteinde olsa..etin yerini tutacağını sanmıyorum. Böyle oluncada protein fazlası iyi gelmiyor demekki insan yapımı gibi düşünüyorum..yani bunlar benim düşüncelerim bişey bildiğimden değil😁 altını çizeyimde..