İnsanların İyi Ya Da Kötü Diye Adlandırdığı Markalar

stellabennett

ben cidden anlayamıyorum artık bir kesim diyor ki protein oranı yüksek olmalı N&D Acana Orijen iyidir Royal Canin Pro Plan berbat diğer kesim diyor ki kedim fazla protein yemekten şu şu hastası oldu fazla protein de iyi değil e peki ne bunun ortası tam ortası olan bir mama yok mu

21 CEVAP

Gimlihanim

Protein oranı fazla olduğu için hastalandı bence de çok saçma bir cümle. Etçil canlılar tabiki protein ile beslenecek. Burada problem kuru mama. İstedikleri kadar su içsinler yedikleri kuru mama için yeterli olmuyor diye düşünüyorum. Ki zaten çoğu kedi de yeteri kadar su içemiyor. Su içmeye meyilli canlılar değiller çünkü. Bu yüzden de yaş mama bir seçenek değil zorunluluktur 🤷🏻‍♀️

eneskolon

kedilerinin sıkıntı yaşaması fazla proteinden değil sadece kuru mamayla beslenmesinden olusuyor etcil olan bir hayvana hatta sadece protein ve yağ ihtiyacı olan bir hayvana fazla proteinden şu hastalığı oldu demek garip olur biraz bir kedi sadece kuru mamayla beslenirse böbrek ve taş sorunları yaşar genelde protein fazlalığından böbrek sorunu yaşadı der veterinerler kuru mamalarla anlaşmalı oldukları için :) isterse orijen kullansın yıllarca bunun sebebi su eksikliğindendir proteinden olmaz kuru mamanın nem oranı düşük kediler su ihtiyacının %70ini besinlerden karşılar ekstradan su içmezler bu yüzden olur böbrek sıkıntıları mamaya bağlamak doğru değil berbat olan mamalara gelecek olursak royal canin pro plan advance hills gerçekten berbat berbat dememin sebebi fiyatlarının neredeyse üst segment mamalara yakın olması ve içerik olarak onlardan çok çok uzak olması

Kontesiim

Her kediye her mama aynı etkiyi yapmıyor maalesef..Kızımın mamasını bulana kadar onlarca kez mama değiştirdim tavsiye üzerine golosi aldım dışkısında yoğun koku oluştu. N&D sonrası kabızlık problemi ile karşılaştık ve daha birçok mama örnek verebilirim. Şuan Royal Canin fit 32 kullanıyorum tüy sağlığı kilosu dışkısı herşeyi gayet güzel biz çok memnun kaldık. Ancak dediğim gibi bir başkasının kedisine yaramamış hatta sıkıntıya sokmuş olabilir. Bu iş birazda kedinin bünyesine göre değişir deneme yanılmayla buluyoruz ne yazık ki...

simbakedi

arkadaşlar gerekeni söylemiş, ben de bir şey eklemek istiyorum. mesela acananın all life stages mamalarının protein oranı %37-38'dir, veterinerlerin göz bebeği proplanın %41. burada o kadar çok veterinerler görüyoruz ki acanaya yüksek proteinli o diyip proplan öneren. orijenin de max %44 oluyor protein oranı. yani bu kadar yakın oranlar varken ezbere söyleniyor veterierler tarafından. kaldı ki veteriner serisi mamalardan virbac, en kaliteli mamalardandır. o mamanın da felsefesi yüksek protein düşük karbonhidrattır. kedilerin beslenmelerinde karbonhidratın yeri olmadığı için özellikle bu düşük proteinli mamalardaki yüksek karbonhidrat, yüksek proteinden (?) daha zararlıdır. ki bu yüksek proteinin yüksekliği neye göre belirleniyor anlamış değilim.

kedi hareketsizse hareket ettirmeye çalışılmalı, su içmiyorsa içmesini desteklemek için çabalamalı ya da ek gıdalarla tamamlanmaya çalışılmalı. yok benim kedim hareketsiz/su içmiyor diye düşük proteinli mamayı dayamak kadar saçma bir mantık yok.

mamanın kediye iyi gelip gelmemesi çok ayrı olay. kaliteli içerikten daha düşük kaliteli içeriğe (et miktarı, kalitesi vs) doğru inilirken kediye hangi mama iyi gelirse orada durulmalı. örneğin acana tek mamasının içeriğinde çok fazla et çeşitliliği olan bir mama, her kedi bunu kaldıramayabilir. ancak kaldırıyorsa ve sağlığını olumlu etkiliyorsa o mama doğru mamadır. örneğin biz acana, nd ve bozita kullandık, bu üç mama da kedimi çok iyi etkiledi. tüy sağlığı olsun, kakası olsun, kilosu olsun (oburluktan kilo aldı bir şey diyemiyorum ama yağ tulumu olmadı :D). artan fiyatlardan dolayı proplan aldık, damak zevkine de uyduğu için. tüylerini sertleştirdi biraz daha, kakası kabıza dönüktü, asla doymuyor ve yağ tulumu olma yolunda gidiyordu. exclusion geçtik ve tam anlamıyla acana kadar düzelmese de biraz daha toparladı. kısacası bu kediye yaramama meselesi tamamen. zaten kaliteli, bilindik mamalar kullandıktan sonra kediye iyi geliyorsa o mama doğru oluyor. whiskas kullandım kedime iyi geldi demek sağlıklı değildir mesela.

gece18

Kediler yüksek proteinden hastalanacak olsalardı beslenme şekilleri et ve yağdan oluşmazdı. Bunlar etçil beslenen hayvanlar çünkü. Delinin biri kuyuya taş atıyo kırk akıllı cıkaramıyor milletin agzında pelesenk oldu gidiyor “yüksek protein zararlı” diye. Böyle bir sey yok. Böbrekleri yoran susuzluk ve kuru mamanın icindeki nem miktarı ve vitamin magnezyum, fosfor, kalsiyum gibi degerlerinin dengeleridir. Kediler “susadım su iceyim” diye düsünmezler böyle bir güdüleri yok. Dis temizligini bile yedikleri hayvanlardan alabilen bir canlıdan bahsediyoruz burda. Orta segment mamaların iceriklerini alelumun ele alacak olursak neredeyse hepsinde et yok bunların hepsi un, nisasta, mısır unu gibi karbonhidratlarla şişirilmiş protein yüzdeliği var buda hayvanlara gereksiz fazla. Dogada bir kedinin alabilecegi karbonhidrat avladıgı bir kusun veyahutta farenin midesinden cıkacagı bir besin olabilir ancak. Orijen ve acana gibi segment mamaların karbonhidratlarını ele alacak olursak misal bezelye, mercimek gibi baklagillerden olusuyor cünkü bunlar kan sekerini hoplatmaz. Asıl gercege gelecek olursak onların has beslenme sekli cig beslenmedir lakin ülkede cok yayılmadıgı icin insanlar güvenmekte zorluk cekiyor. Neredeyse güvendigimiz kuru mamaların bile değerlerinde yazmayan icerikler mevcut. Özelliklede okudugum bir yazıda iceriklerde yazmayan parabenlerin oldugunu ögrendim. Okumak isterseniz eger link bırakıyorum. LİNK
Onun dışında ülkemizdeki veterinerlerin mamalar konusunda ben pek bilgi sahibi olduklarını düşünmüyorum ne yazık ki.

eneskolon

@Gimlihanim şu yorumun alnı olsada öpsem anlatamadım insanlara yıllardır anlatmaya calısıyorum ama veterinerler kuru mama dayattığı için insanlara dinletemiyorum jölesiz konserve felicia mamasıyla beslerim sadece yinede kuru mamaya bağımlı kalmam çok çekti tanıdıklarım bu kuru mama illetinden umarım bu siteyi kullanan herkesi ikna edebilirim :)

Palyaco

Devamlı kuru mama kedilerde sağlık problemi aratiyor her mamada burda tavsiyem kedi çorbası şu değeri en fazla haftada 2 ila 3 sefer

gokhansultan

Glisemik indeksi yüksek, karbonhidrat bombası hiçbir mama iyi değildir. Mama değil bilinçsiz beslenme böbrek hastalığına neden olur.

Zaten bitkisel proteinin hayvansal protein kadar kaliteli olmadığı kanıtlanmış bir gerçek. Dolayısıyla bir mamanın içeriğinde ne kadar et varsa o kadar kaliteli mamadır. Ama her mama her kediye iyi gelecek diye bir genelleme de yapılamaz.

Önemli olan kedinin su ihtiyacını karşılamak. Bunun için et etkili yöntemde yaş mama kullanmak. Hatta yaş mamayı sulandırıp vermek.

Royal canin kitten için konuşuyorum içeriğinde %0 et olan, %36 proteinin neredeyse tamamı kurubaklagil proteini olan bir mama etçil olan kediler için tabiki iyi bir mama değildir.

Oqrenerde06

Proplan ve felicia kullanıyoruz bu mamalara geçtiğimiz den beri çok rahatız Allaha şükür bir rahatsızlıklari olmadı . ND ve acana kullanırken sık sık rahatsizlaniyorlardi denk mi geldi o döneme emin değilim royal canindede aynı sıkıntıyı yaşadık malesef

BiciriginAnnesi

Stellabennett

Günlük 2 en fazla 3 yaş mama yiyorlar

Hafta da bir kere bana kalırsa az

BiciriginAnnesi

En çok Felicia yaş mamaları tercih ediyorum proplan ara da sıra da ve ya Royal canin ama dediğim gibi en çok Felicia GimCat da çok aldım ama nedense pek sevmediler

BiciriginAnnesi

Yazmayı unutmuşum vets plus yaş mamaları da tercih ediyorum

Felica
Vet plus
Nadiren proplan Royal canin

eneskolon

@stellabennett veterinerlere mama konusunda güvenmemek en doğrusu olur bana asla et felan vermeyin diyen veterinerime uydum en sonunda huzuru çiğ beslenmede buldum kesinlikle her gün yaş mama vermeniz lazım içinede az bir şey su katarsanız böbrek sorunlarından %90 kurtulmuş olursunuz

Merveabdn

Bende şöyle bir tecrübeden bahsetmek istiyorum. Bem kedim alerjik tavuk alerjisi dendi..tavuklu olan herşeyi kestim..tüm yeme düzeni değişti. İçinde et türevleri yazıyor diye maltını bile değiştirdim. Ancak alerji nüksetmeleri devam etti.. sürekli kaşıntısı ve yaralanmaları yoktu..sivilce gibi kırmızı kabarıklar cıkıyor 24 saat içinde iniyor. Bikaç gün sonra gene cıkıyordu. En son yaş mamasını değiştirdim. Çünkü yaş mama verdiğim gün kabardığını farkettim. Exclusiondan veterinerimede taş olusumu ile ilgili şikayete giden olduğu için paket bitiminde hillse geçtim..zaten exclusıonda kasınması azalmıstı ama bitmemişti. Neyse alerjisi nüksedecekmı diye yeni mamaya geçtiğimde 10gün kadar sorun yaşamadım hatta dökülen tüyler cıkmaya başladı. Sonra yaş mama verdim ve akşam eve geldiğimde berbat haldeydi. Apar topar veterinere gittim..şuan alerjik mama kullanacak ve yaş mama yemeyecek bir süre.. veterinerimin yorumu şöyleydi. Siz kedinizi çeşitlilik olsun diye yaş mamada veriyorsunuz ki nd, nutri feline veriyordum. Ama kedinize bu beslenme fazla geliyor proteini sindiremiyor. Şuan alerjik mama bir hap kullanıyoruz ve 3 günde kızarıklıklar geçti..kaşıntısı hafif var. Ticari bir amaç gütmüyorsa veterinerinize güveniyorsanız dinlemekte fayda var. Ki benimki şanlıyımki öyle. Hatta alerjik mama elinde olmasına rağmen kendisinde olmayan receteli başka mamayı önerdii. Bu iyi gelir diye. Başka klinikten aldım.

eneskolon

bu arada ekleme yapayım acana kullanma proplan kullan acananın proteini yüksek sorun olur diyen veteriner bile vardı burda konu açmıştı arkadaş baktığın zaman acananın protein oranı daha düşük proplandan ama veteriner proplan öneriyor onun proteini fazla diye akıl tutulması var bu veterinerlerde bak gece gece sinirim bozuldu yine