Kedimi Kuşa Alıştırabilir Miyim Ne Olur Yardımcı Olun :( ?

sundowndread

Benim bir tane kedim var. Teyzem evine bir kuş aldı ve daha güzel görünen bir kuş karşısına çıktığı için evine aldığı kuşu dedemlere verdi. Benim kızgınlığım burada başlıyor zaten sanki kuş evde bir aksesuar daha güzelini görünce değiştiriliyor hemen. Dedemler ilk başta sevdiler ama sonra nefret etmeye başladılar kuştan. Her gittiğimde kuşu günlerdir çıkarmıyoruz onun uçuşmasından hoşlanmıyoruz bizi rahatsız ediyor kafeste bırakıyoruz o yüzden dediler. Kaç kez kavga edecek raddeye geldim o hayvanın bir süs olmadığını kafeste hapis hayatı yaşatmamaları gerektiğini söyledim ama beni kimse dinlemedi. Aksine gibi herkes sürekli abarttığımı söyledi öncelikle size bunu sorayım anormallik ben de mi? Gerçekten etrafımdaki insanlar yüzünden kendimden şüphe etmeye başlıycam artık delirmek üzereyim. Dayanamadım kuşu eve getirdim. Kedim tabiki huzursuz sürekli gözü onda. Kuşu kafese sokmuyorum hiç kendi acıkıp susayınca girip çıkıyor ve tabiki kuş ve kediyi asla yalnız bırakmıyorum bir odada. Arada kediyi başka odaya alıyorum arada da kuşu başka odaya alıyorum çünkü yoruluyorum kedim sadece ona odaklı olduğu için. Sürekli ben de tetik halindeyiz. Kuş kafeste de olsa illa kafesin etrafında bekleyeyim istiyor. Ne yapmam gerek bir çözüm önerisi var mı lütfen kuşu geri verip orada eziyet çekmesini izlemek istemiyorum :((

10 CEVAP

Warriorsans

Kediyle kuşun alışması malesef çok zor ve alıştı dediğiniz zamanda bile en ufak bir iç güdü tetiklenmesiyle kuşa zarar verebilir. Bu durumda bir odanın kapısını kapalı tutup kuşu oraya koyabilirsiniz.

Seydagulec_

Bulunduğunuz şehrin sahiplendirme sayfalarına atabilirsiniz. Güzel bi yuva bulmadan da vermezsiniz öncesinde her şeyi konuşursunuz fotoğraf video vs istediğinizi sürekli kafesin içinde tutulmayacağını vs vs a dan z ye her şeyi açıklarsınız illa birileri çıkar. Kedi köpek sahiplendirilirken kuş niye olmasın... Siz görüşlerinizde sonuna kadar haklısınız.

reinefee17

Bizim kuşlarımız var 2.5 yıldır bizimle birlikteler kedim 7 aydır bizimle birlikte yavruyken alıştırabilirdik ama kafesin üzerine atladı bir kaç kez o yüzden denemekten vazgeçtik kuşlar soğuk havalarda banyoda sıcak havalarda balkonda ama maalesef biz de uçmalarkna izin vermiyoruz kedim banyoya arada giriyor kuşlara bakıyor bazen balkona kaçıyor patileriyle kafesi tırmalıyor ama hemen alıyoruz cidden zor biz de kuşlardan vazgeçmeye karar vermiştik ilk başlarda çok zorlandık yatak odasında kilitliydiler örtmeyi bile kestiler o derece günah oluyor diye düşündük ama verebileceğimiz kimse yoktu sonra böyle bir çözüm bulduk

sundowndread

Hepinize çok teşekkürler biz kuşumuza alıştık kimseye vermemeye karar verdik. Kediye de dikkat ediyoruz genelde ayrı yerlerde tutuyoruz ikisiyle de ayrı ayrı ilgileniyoruz güzel gidiyor şimdilik :)

Busraskanli

Merhaba:) iyi ki almışsınız kuşu çok sevindim.
Kediyle kuşu ayrı odalarda tutmanız en iyisi olur. Kuşunuz kediden korkup strese girebilir. Benim de bir tanıdığım kuş sahiplendi. Kuşun daha önceki sahibi evinde kedi bakıyormuş. Aynı ortamda duruyolarmış. Kuş strese girmiş, tüylerini yoluyormuş ve şuanki sahibinin evinde kedi olmamasına rağmen hala çok korkuyor, saldırıyor, insanlardan bile uzak duruyor. Tedbir almakta fayda var.

kukicim

iki kuşum bir kedim var.kedi yetişkin olduğu için alışmaları mümkün değil maalesef.kuşlar onların gözünde bir av ve onlar da avcı.farklı odalarda takılmaları gerekiyor.ama çok zorlamıyor bu durum siz de böyle bakabilirsiniz kuşa da yazık olmamış olur :)

sundowndread

Maalesef öyle bir yer yok.. çevremde kuşu olan birkaç kişi var örneğin bahsettiğim teyzem gibi ama kuşa bakmak nedir bilmiyorlar keyiflerine göre davranıyorlar neyseki arada bir çıkarıyorlar en azından dedemler onu da yapmıyordu. Kuş o kadar cana yakın tatlı ki bende bir bağ kurdum o yüzden mutlu olsun istiyorum tabiki çok güveneceğim birini bulursam teslim etmek isterim bende yoruluyorum ama bulmak zor gibi bakalım :(

XUESTR

Valla aga benim kusum konusuyordu osmani aldik kediyi yemeye kalkti yavruyken kusu verdik komsumuza öldürmüş:(

sundowndread

Ya örnek veriyorum bugün kedim odamda uyudu saatlerce kuşu da yanıma aldım istediği gibi takıldı saatlerce. Sonra yemek yerken yanımıza alıyorum masada oyalanıyor her fırsatta yanımda zaten eğer kedi çok kafaya takarsa kuşu öyle başka odaya alıyorum hep gözüm kedimin üzerinde. Hiç kafesini kapatmıyorum denebilir zaten. Biraz meşakkatli sürekli dikkat gerektiriyor dışarı çıkarken ışığı yakıp kafesi açıp odamda falan bırakıyorum kapıyı kapatıyorum öyle idare ediyoruz. Ayrıca bizim kuş cin gibi ya kediden korkmuyor daha dibine dibine girmeye çalışıyor hatta :) ama kedim strese girerse diye korkuyorum onunla da daha fazla ilgilenmeliyim ayrıca