Karma Aşı Hakkında

dilanturan

Herkese merhaba, her sene tekrar edilen karma aşı vb aşılar belli bi süre sonra bağışıklık oluşturmaz mı, yani 8 9 yaşındaki bir köpek hala her sene bu aşıları olmaya devam mı etmek zorunda sizce ? Bir bilginiz var mı? Gereksiz aşı yüklemesinden kaçınmak istiyorum artık. Fikrinizi merak ediyorum tesekkurler

7 CEVAP

eneskolon

Tekrar aşıları gereksiz her sene yaptırmayın 3 senede bir test yaptırın test sonucuna göre aşı yaptırın

Selenay1

İnternette 1 yıl arayla yaptırılmalı diyor. Şöyle düşünün biz corona aşısını 1 kere olup tamam artık bağışığız diyip geçmiyoruz. Her aşı tek bir seferlik olmuyor. Corona aşısının da nasıl bir belli etki süresi varsa karma aşı da öyle. Yaptırmayıp kedisi sağlıklı olan da var ama şahsen ben hiçbir tehlikeye atmam kedilerimi

dilanturan

Merhaba ne testi acaba?

aslihan_e

Artık yeni uygulamaya göre 3 yılda bir yapılmaları gerektiği bilimsel verilerle kanıtlanmış. Sık yapılan aşılar böbrek sorunlarına neden olabiliyormuş. Fazladan yapılan aşının koruyuculuğa katkısı yokmuş. Köpeğiniz diğer köpeklerle temas içindeyse ve hatırlatma aşı dozu üzerinden 3 yıl geçtiyse bir hatırlatma dozu yaptırabilirsiniz. Yavru kedi ve köpeklerde ilk olarak 2 doz ki o da anne sütü almasından belirli bir süre geçtiyse yoksa aşıların koruyuculuk süresi çok az oluyor ve risk altındaki yavrular için çok daha fazla dozlar halinde yapılması gerekiyor, sonra bir hatırlatma dozu ve 3 yıl arayla tek hatırlatma dozları. En iyisi imkan varsa bağışıklık için kan testi yaptırmak. Bu sayede gereksiz yere aşı yapılması önlenir ama testler biraz maliyetli oluyor. Size her yıl aşı yapılması gerektiğini söyleyen veterinerlere güvenmeyin. Dünyada bu aşıları yöneten grubun bu konuda açıklaması var. Onlar kesinlikle gereksiz yere aşı yapılmaması gerektiğini, aşıların 3 yıl yeterli bağışıklık sağladığının kanıtlandığını, 3 yıl koruma vadetmeyen aşı markalarının sadece 3 yıl koruma sertifikası almadığı için hâlâ yılda bir kez aşı yapılması gerektiğini söylediklerini belirtiyorlar.

aslihan_e

Selenay1 her yıl aşı yaptırırsanız kedinizi böbrek hastası olma tehlikesine sokacak mısınız peki? Gereksiz karma aşı kedi böbreklerinde ufak çapta bir zarar oluşturuyormuş ve bu her yıl yenilendiğinde böbrek iflasına kadar götürüyormuş. Dünya küçük hayvanları aşılamayı yöneten, bu işlerin temel araştırmacıları 3 yıl diyor. Yıllar önce her yıl 1 hatırlatma dozu öneriliyordu ama bu zamana kadar yapılan çalışmalar incelendiğinde bunun yanlış olduğu kararına varılmış.

dilanturan

aslihan_e
Bende aslında okudum ve aynı yazıları gordum veterinerimizle konustum evet yurtdisinda 2 yil ama ulkemizde cok hastalik oldugu icin senelik tekrarlamaliyiz dedi en azindan 12 yasina kadar dedi. Ama yinede bilemiyorum. Lyme aşı günümüz de geldi yaptırsan bir dert yaptırmasan bir dert gercektenn.

Selenay1

Aslihan_e Ben oradan kedi aşı başkanına falan mı benziyorum? Ben mi diyorum 1 yıl yapacaksanız diye? İnternetteki kaynaklar ve veterinerler diyor. Arkadaşımız 1 kere yaptırılsa yeterli değil mi demiş ben de yeterli olmayabileceğini söyledim. Siz de 3 yılda bir diyorsunuz yani etkisi geçen bir aşı. Burada konu bu