Mantar İçin Öneriler

aliyea

Kedimde mantar var veteriner tedavisi dışında ne kullanabilirm

11 CEVAP

aliyea

@gimlihanim Veterinere götürdük oda kendi tedavisinda aşı önermedi bağışıklığı ilaç bir iğne yaptı losyon hazırladı ekstra bağışıklığı için toz ürün verdi bu şekilde başladık tedaviye

bademthecatt

Mantar çok çabuk yayılıyor basit bir hastalık gibi görünsede ciddi vakalarda ölüme bile sebep olabilir o yüzden hafife almamalıyız. Hekime muayene ettirip verdiği ilaçları kullanın ben birkaç mantarlı kedi tedavi ettim ufacık alanlarda başlayıp çok hızlı vücudun başka bölgelerine yayıldığına şahit oldum bağışıklığını güçlendirmek içinde bağışıklık güçlendirici içirmenizi tavsiye ederim tedaviye ek olarak imuneks öneririm faydasını gördük. Mantar aşısını asla önermiyorum ve gereksiz buluyorum hekimimizde bir sürü mantar çeşidi olduğunu ve aşının hepsinde etkili olmadığını aşı yapılsa bile bir süre sonra mantarın tekrarlayabileceğini söylemişti hekim aşı önerirse yaptırmayın

Evdeki 1 kedimde çıktı hemen bir odaya karantinaya aldık bize buluşmasına rağmen şükür diğer kedilerin ile bulaşmadı. Biz ilk başta krem kullandık travazol,opera, trosyd isimli 3 farklı krem var ara ara deneyin hangisinde etki daha fazla görürseniz onu kullanırsınız ayrıca bir konuda arkadaş yazmıştı oceral isimli sprey var çok işe yaradığını söylemişti biz denedik bizde kremler ve sprey ilk başta etki etti ancak devamı gelmedi. Daha sonrasında veterinerimiz 2doz mantar aşısı uyguladı, bu süreçte ben ara ara mantarlı bölgeye hem batikon sürüyor hemde batikon ile kediyi yıkama yapıyordum ancak biz yine etki göremedik. Sonrasında efesin ile yıkama yapıldı 2 kere yine etki görmedik. Sizi korkutmak istemem ancak illet bir hastalık tabi şunuda belirteyim bizdeki durum çok farklıydı farklı birkaç deri hastalığı sonucu oluşmuş bir durum. Ama veterinerinizden kaliteli bir bağışıklık sistemi güçlendirici vitamin alın aynı zamanda size büyük ihtimalle ilk başta yukarıda saydığım kremleri birini önereceğim kullanıp dönersiniz inşallah erkenden kurtulursunuz ancak kremler işe yaramazsa iğneden önce bir yada birkaç doz ecosin yıkaması yaptırın hem en etkili yöntem hemde iğneyi göre daha ucuz. Bu arada mantar şampuanlarıda varmış bir tanıdık arkadaşın kediside mantar oluşmuş ilk başta hemen şampuan ile yıkamaya toparlamış dediğine göre veteriner hekiminin sizde bir danışın unutmazsam yarın şampuanın ismini öğrenip buraya yazarım yinede

Gimlihanim

Veteriner tedavisi şart. Evdeki yöntemlerle tedavi etmeniz mümkün değil. Top kekik öneriyorlar ama ne kadar etkilidir bilemiyorum. Mantar ile ilgili çok bir bilgim yok açıkçası. Sadece mantar aşısının bağışıklığı çok düşürdüğünü biliyorum. İlk tercihiniz olmasın deniliyor.

bademthecatt

@aliyea umarım yayılmadan iyileşir yavrunuz geçmiş olsun

Sezgek

Merhaba bizim de başımızdan geçti neyseki kısa sürede atlattık biz en önemli nokta batikon ile temizlemek benim kendi vet arkadaşım bunu söylemişti günce 3 kere batikon ile temizlemenizi öneririm travazol krem kullanmıştık biz yerleri gergin sirkeli su ile yıkıyordum örtüleri sirkeli suya yatırıp yıkamıştım mama kaplarını her gün sirkeli su ile yıkıyordum bağışıklık keza çok önemli o dönem multivitamin takviyesi kullandım ben de ama zaten vetiniz multivitamin vermiş anladığım kadarıyla bana eğer geçmezse ecosin tablet ile yıkayacağız demişti şükür ki biz tedaviden çok güzel yanıt aldık hep geriledi ve sonunda kayboldu çok geçmiş olsun umarım kısa sürede atlatır

aliyea

@sezgek teşekkür ederim batikonu bende bir kaç yerden duydum kullanayım bende o zaman

aliyea

@bademthecatt teşekkür ederim umarım bizde daha fazla artmadan atlatırız

PofudukLeo

Merhaba biz de bu zor süreçten geçtik henüz bir hafta oldu atlatalı. Krem , crystalin sprey vs kullanılan hiçbir şey ilerlemeyi durdurmadı. Dikkat etmemize rağmen bize de bulaştı üstelik. Veterinerimiz bir hafta ara ile iki kez ecosin banyosu yaptı ve bu şekilde kurtuldu bizim pofuduk. Bence deneyin sizde mutlaka

aliyea

@podudukLeo ecosin tableti veterinerimiz 2 aylık olduğu için tamamen ıslak kalması gerektiğinden akciğerlerinde hastalık olabilir diye önermedi şimdilik onun yerine bölgesel bi krem hazırladı onu verdi

aliyea

@pofudukLeo Yinede kullansam mı ecosin tableti bilemiyorum cok söyleyen var