Yeni Kısırlaşmış Kedi Mama Önerisi

Arkadaşlar merhaba. Siteye yeni üye oldum desteğiniz önemli. 9 aylık dişi tekirim var ellerinizden öper. 3 aylıkken sahiplendim geldiği ilk günden beri maddi olarak bütün olanakları zorlayıp her şeyin en iyisini almaya çalışıyorum. Geldiği ilk zamanlar ND mama aldım fakat kedi aralıksız 2 gün ishaldi ve leş gibi kokuyordu hemen veterinere götürdüm aşılarını yaptırdık. Bir arkadaşımın abis petshop sahibi Türkiye şartlarında kullanacağın en iyi ama orijen dedi 3. ayın sonuna doğru orijen kittena geçtik. Kedim o kadar sevdiki anlatamam. Her neyse biz geçen hafta kısırlaştık ameliyattan önce kan değerine bakıldı ve kanında yüksek oranda protein çıktı buna bağlı olarak tüylerinde baya dökülme oldu. Veteriner orijen acana yüksek proteinli kısır serisi bile yüksek proteinli kullanmaya devam edersen ilerde böbrek yetmezliği ile başa çıkamazsın dedi. Sizce orijen ve acanaya muadil ne kullanmalıyım ?

23 CEVAP

gokhansultan

Acana orijen yüksek proteinli mamalar değil. Protein oranları normal seviyede. N&D de daha yüksek protein var. Ayrıca yanlış biliyor olabilirim ama kan proteinlerinin yükselmesinin gıdayla alakası yok diye düşünüyorum. Karaciğerle alakalı bir durum. Veterinerler genelde yüksek karbonhidat oranlı mamalar öneriyorlar. Bu mamalar karaciğer yağlanması diyabet gibi sorunlara yol açabiliyor. Asıl bunun sonucunda kan proteinleri yükselebilir.

Böbrek sorunu ise genelde yetersiz su tüketimi ve hareketsizlikten dolayı oluşur. Su tüketimi az ise protein ve vitamin mineraller böbreği yorar. Ama proplanın protein oranı acanadan yüksek örneğin. Ne var ki veterinerler proplan önerip acana yüksek proteinli diyor.

Gunesyildirimm

Ben de çoğu şeyi internetten öğrendim zaten. Demeye çalıştığım şey her kedi farklı. Tahıla da öcü gözüyle bakılıyor ama tahılsız mama bazı kedilere iyi gelmiyor. Bu durumda napsın o insanlar iyi gelmediği halde tahılsız mama vermeye devam mı etsin? İnternette mesela çoğu yerde tahılın iyi olmadığı söyleniyor sırf buna istinaden iyi gelmese de tahılsız mama vermeye devam mı etsin? Her kedinin ihtiyacı farklıdır. Neye ihtiyacı olduğunu da güvenilir bir veterinere danışarak, test yaptırarak öğrenmeliyiz. Nd ve acana da öneren veterinerler var ki söyledim ben de acana kullanıyorum öncesinde de nd kullanmıştım. Ama protein oranının böbrekleri yorduğunu söyleyen bir sürü veteriner duydum, kedisini böbrek yetmezliğinden kaybeden insanların düşük proteinli diyetlere başladığını duydum. Bu yüzden tekrar tekrar her kedi farklıdır diyorum, hepsinin vücudu farklı. Kimi insanın fıstığa alerjisi var mesela ama fıstık zararlı bir şey değil böyle düşünün. Protein çok önemli ve gereken miktarda gerçek etten protein almalılar. Ama fazlasına gerek yok bence. Tabi burada "fazla" nerede başlıyor o da önemli. Ben orijene cesaret edemedim mesela bir alt kalite acana aldım. Çünkü herkes fazla protein diyor ama ne kadarı fazla söylemiyor mesela. Ha bir de laboratuvarda üretim konusuna gelirsek bir mamanın yüksek proteinli olması içinde gerçek doğal et var demek değil. Arkadaşın da dediği gibi yüksek proteindir ama laboratuvarda üretilmiştir vs. o da iyi bir şey değil tabiki. İçinde doğal et olmalı. Ama sanılanın aksine doğal taze et de %100 proteinden oluşmuyor. Siz kedinize 100 gr tavuk verin 100 gr protein vermiş olmazsınız. Yani mamaların içinfe her zaman %100 et olmalı sağlıklı olanı o ama %100 protein olmamalı, nem kül vb. diğer şeyler de mutlaka eklenmeli. Yani yüksek protein kedinize iyi gelmiyorsa bu içinde laboratuvar üretimi et olan mama almak zorundasınız demek değil. İçinde yine sadece gerçek et olan ama tahıl vb. Başka şeylerle protein oranı düşürülen mamalar var. Tahılın da bezelye gibi bi nebze daha iyi olanları var. Yani yine kaliteli sağlıklı mama yedirip azıcık daha düşük proteinli mama yedirmeniz mümkün. Proteini düşük olunca direkt laboratuvar maması iğrenç bir mamaya dönüşmüyor. Son olarak şunu da söyleyeyim ben buraya yazdığım çoğu şeyi internetten öğrendim ama her şeyi bilmiyorum tabiki. "Yüksek protein" tam olarak hangi oranda protein olunca oluyor mesela bilmiyorum. Bunu da kedinizin fiziksel ihtiyaçlarını bilen iyi bir veterinerden daha iyi kimsenin bilemeyeceğini düşünüyorum. Emin olun onlar sektörün içinde ve mesleğine önem veren bir veteriner bizden daha çok araştırıp okuyordur. Umarım kediniz çok çok iyi olurve birlikte uzun bir ömrünüz olur❤

Anonymus985465

Arada bir haşlanmış yumurta sarısı, yoğurt, kefir de veriyorum.
Bir Avrupa'lı kedi araştırmacısının şu sözü kedilerin gerçek doğasını özetliyor;
Kediler sabah fare yer, öğlen fare yer, akşam fare yer
Ancak günümüzde fare zehiri ile zehirlenmiş fareleri yiyen çok kedi acı bir şekilde can veryorlar.

Gunesyildirimm

Vücuda ne kadar protein alırsak onu parçalamak için o kadar su gerekir. Kedi az su içiyorsa evet her türlü protein oranı zarar verebilir ama kediler de çok su içen canlılar değiller. Günlük içtiği normal su miktarı azsa ve ne yaparsanız yapın artmadıysa yüksek proteini parçalamak için gerekli su olmadığından bir sürü hastalık çıkabilir. Eğer kediniz çok su içmiyorsa zorlamayın veterinerinizi dinleyin. Yıllarca okumuş eğitim görmüş insanların hepsi yanlış, hiçbir eğitim almamış tamamen internetten ve başkalarından duyup öğrenmiş bu insanlar doğru mu sizce? Sağlıklı kedi için zararı olmasa da böyle şeyler genetik de oluyor, belki çok şu içmese de çok sağlıklı genlere sahip mis gibi böbrekleri olan kediler zarar görmüyordır ve size tavsiye veren insanların kedisi de öyle belki. Ama sizin kediniz genetik olarak yatkın, o zaman sizin kedinizin değerlerine göre bilimsel bir şekilde konuşan veterineri değil de bu insanları dinlemeniz çok büyük bir hata. Doktorlara güvenmeliyiz artık. Tamam piyasada bazı fırsatçı sadece parayı düşünen veterinerler var bu yüzden hepimizin güveni sarsıldı, ama bu insanlar her sektörde var iyi ayırt etmek gerek. Sırf azınlığın hatası yüzünden veterinerlere öcü gözüyle bakılıyor ve herkes kendi bildiğini yapıyor. Ama bu konuda tüm veterinerler aynı şeyi söylüyor. Ha ben şuan acana kullanıyorum, bir kaç ay sonra test yaptıracağım böbrek değerlerine göre veteriner ne derse ona göre hareket edeceğim. Yani sırf protein böbrekleri yoruyor diye de gidip protein oranı düşük mama almadım çünkü her kedi farklı ve hepsinin ihtiyacı farklı. Ben gücümün yettiği en iyisini alarak bakıyorum kedime ama eğer bunlar ona uygun değilse değiştiririm. Bunu da test yaptırarak vs anlarız. Yani her yıl düzenli check up yaptırıp vücudunu gözlemlemek gerek

Selenay1

Hiçbir eğitimi olmayan ben, burada yazılmış şeylerin hepsini internetten araştırarak öğrendim ve kedimin karbonhidrat dolu bir mama yemesindense daha çok su içmesini sağlamak için su şelalesi aldım ve gerçekten de daha çok su içmeye başladı. Bana bunu çok değerli ve bilgili veterinerim söylemedi ben kendim araştırarak karar kıldım. İnanır mısınız, internette doğru bilgi de var. Valla ben de çok şaşırdım nasıl olur böyle bir şey diye ama gerçekten var. Veteriner acananın kısır mamasında bile yüksek miktarda protein olduğunu söylemiş. Şimdi size yukarıdaki arkadaş gibi ben de bir soru sorayım. Proteini laboratuvarda üreten ya da tahıldan elde eden ama oran olarak daha az olduğu için muhtemelen veterinerin önereceği mamayı hiçbir araştırma yapmadan o insan okulunu okumuş diye tercih mi edeceksiniz? Mesela ben bu bilgiyi de araştırarak öğrendim. İnternetin gücünü hafife almamanız gerektiğini düşünüyorum. Eğer araştırırsanız acananın protein oranının diğer mamalara çok yakın olduğunu görürsünüz. Yukarıdaki arkadaşın üstüne basa basa söylediği gibi genetik ise de bu kedilerin ihtiyaçlarını ve bunları karşılayan değerlere sahip mamaları yine internetten öğrenebilirsiniz.

Evet bende bir kaç kişiye daha danıştım. Her kedinin bizde olduğu gibi farklı metabolizması, dışardan alınan her gıdaya karşı farklı reaksiyonları var. Mesela Nd kullanan arkadaşımdan bir kap nd aldım oda benden orijen aldı nd benim kedimi ishal yaparken onun iki kedisine orijeni koklayıp yememişler. Kedim biraz şımarık yani her gün bir yemek kaşığı yaş mama yer yada hüptiripe benzeyen sıvı mamadan yer belki hepsini aynı anda kullandığımız için protein değeri yüksek çıktı. Evde olmasına rağmen düz duvara tırmanan bi kedi basket topu gibi oradan oraya atlarken havada yakalıyoruz. Bizim veterinerde dışarı çıkmayan kedi değilse orijen acana önermiyorum dedi net bir şekilde. Ama kedimde onu yediği ve sevdiği kadar hiç bir mamayı yemedi açıkçası. Zaten orijenin kısır maması yok diyet maması var. Proplan somunlu aldım 1.8 kg gönülsüz yiyor bitene kadar ondan devam sonra acana strilised mamadan devam. Yaş mamayı kesme kararı aldık ayda bir belki evde tavuk havuç patates haşlayıp hafif püremsi halde onu vermeyi düşünüyoruz 🙃 İlginize çok teşekkür ediyorum yavrularımız hep güvende ve mutlu olsunlar

buusracikk

Merhaba, benim de erkek kedim kısır onun için ilk kısır maması unique kullandım şuan bonacibo kullanıyorum ikisinden de memnun kaldım. Denemek isterseniz öneririm eğer beğenmezse değiştirirsiniz

Fiyatı benim için önemli değil orijen içerik muadili olması yeterli ND kullanmayı istiyorum ama onu yemiyor ve bebekken ishal olmuştu. İçeriği güzel etli kısır maması önerinizi alırım.

Selenay1

Gokhansultan kesinlikle katılıyorum. Benim yaptığım araştırmalardan öğrendiğim kadarıyla, kediler kısırlaştıktan sonra hantallaşıyor ki bence bunun sebepleri arasında onlara karbonhidratı dayamamız da var, bu yüzden vücutlarına giren proteini kullanamıyorlar dolayısıyla böbreklere fazla geliyor. Orijen kedilerin doğal beslenme şekillerine uygun mama üreten bir marka bu yüzden kısır mamaları da yok hatta. Hala verebileceğiniz en iyi tercih. Bu hayvanlar avlarından besleniyorlar milletin ayılıp bayıldığı mamaların içindeki %50lere varan mısır, buğday vs gibi şeylerin hiçbiri aslında gerekli değil sadece mamayı doldurmak için. Sokaktan geldiği için birden böyle bir mama fazla gelmiş olabilir. Petshopa da helal olsun gerçekten buradakine sorsan hangisini satmak istiyorsa onu söyler

Selenay1

Ben yanlış anlamışım 2 farklı kedi var zannettim, acananın kısır mamasında yüksek protein yok ki ne alaka o veteriner böyle söylemiş. Diğer mamalarla aynı seviyede var önemli olan bu proteinin kaynağı zaten ki acanada %56 idi sanırım et var. Orijenin zaten kısır maması yok. Nd nin tahılsız olanları yüksek proteinli oluyor. Eğer daha az protein isterseniz acana gayet güzel bir tercih. İçerik olarak bunlardan sonra brit care geliyor ki o da aynı protein oranına sahip.

gokhansultan

Yüksek proteinle ilgili küçük bir araştırma yapmıştım hem buradan hem yabancı kaynaklardan edindiğim bilgileri derledim.

https://www.instagram.com/p/Ccxc0zqovWc/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Bu linkten bakabilirsiniz.

Anonymus683514

Orijen fit and trim alabilirsiniz kısır kedi maması sayılmaz ama kilolu kediler için bir mama

Ay çok teşekkür ederim hepinize dün sabaha kadar araştırma yaptım proplanın içeriği çoğunlukla karbonhidrat ağırlıklıymış. Kediler için önemli olan tauirin miktarı da azmış. Ayrıca içinde Mısır ve buğday kedilerin bir çoğunda alerji yapıyormış çoğu kullanıcı da bundan şikayet etmiş. Yazılanlarla ithafen maşallahınızı alırım kedim suya çok düşkün yani inanılmaz su içiyor o konuda hiç sorunumuz olmadı. Birde çok hareketli bi kedi biz bu Kısırlaşınca durulur sandık ameliyat oldu ertesi gün dolaptan dolaba atlarlar top gibi havada yakaladık şuan sandalye devirdi mesela yani poposunda kurt var gibi avizelere atlıyor.
Açıkçası proplanıda iştahlı yemedi kısırlaşmadan önce arkadaşımdan nd mama aldım az orijinle karıştırıp verdim o bile ishal yaptı 🥲 açıkçası ben kedimin tükettiği mamada tahıl oranı olsun tauirin miktarı yeterli seviyede olsun istiyorum

gokhansultan

Benim veterinerim kendisi acana ve n&d önerdi. Özellikle et proteininin aksine çok faydalı olduğunu ondan öğrendim. Ve onun tavsiyesiyle bu mamaları kullanıyorum. Bana acana nd kullanıyorsanız vitamin veya ek gıda vermeyin böbrekleri yorar fazla vitamin mineral dedi.

gokhansultan

Veterinerime çok güveniyorum yani