Kuşlarım 1,5 Yıldır Uçmuyor

Merhabalar. Evde 2 adet muhabbet kuşum var ikisini 3 ay arayla aldım. İlk aldığım kuş küçükken geldi büyükçe kafes aldık yemi darısı herşeyi tamdı. Geldiği ilk zamanlar kafesten çıkar sadece tüllere konardı. Asla kafamıza yere kanepelere konmazdı. Eve alışana kader elimize almadık ürkütmedik ama bu 3 ay devam etti çıkınca perdeye asılı kalır sonra girerdi yalnızlıktan olur diye ikinci kuşu aldık ismi falcao erkek o ele gelen ve uçmayı seven bir kuştu kafamıza konardı çokta olmasa 1 ayda onuda kendine benzetti ikisi kafesten çıkar perdeye konar orda durur durur 1 saat sonra kafese girerlerdi. Ele almak mümkün değildi zaten elimize darı kıvırcık vs koyup yavaş yavaş kafeste hareketsiz tutsak bile sanki zarar veriyormuşcasına bağırıyorlar kafesin içinde kendilerini demirlere vuruyorlar. Her neyse geçen sene köye bayrama giderken onlarıda götürdük 3 gün kaldık geldik ve geçen seneden beri kafesten asla çıkmıyorlar artık perdeye bile konmuyorlar sabahtan akşama kadar kafes kapıları açık asla çıkmıyorlar. Denemek için son çare kafesi açıp balkona çıkardım ve yine UÇMADILAR elimize almak mümkün değil kafesi devirircesine kendilerini vuruyolar çok üzülüyorum napabilirim

11 CEVAP

aslihan_e

Kafesi açıp balkona mı çıkardınız? Kaçsalardı ne yapacaktınız? Zaten hemen kedi kapıyor onları, dışarda yaşamaları da mümkün değil. Neden böyle bir şey yaptınız aklım almadı. Korktukları için kafesi güvenli bölge ilan etmişler o yüzden çıkmıyorlar. Bazen çıkmamaları daha iyi oluyor çünkü çıkınca korkudan kendilerini duvara pencereye vurabiliyorlar. Uzun süre uçmayan kuşlar uçmakta ve konmakta zorlanabiliyor. İlla çıksınlar istiyorsanız kafesteki malzemeleri tünekleri alıp tabanını çıkarın, yavaşça kafesi yan çevirin, kapısından elinizi sokup hafifçe kovalayın dışarı kaçarlar ama sakın balkona bırakmayın. Bir de çıkınca geri koymakta zorlanabilirsiniz. Fazla uğraşmayın derim çünkü onlar korkunca kalp krizi geçirip ölebiliyorlar. Her gün yaz meyvelerinden asın kafeslerine. Salatalık, bulursanız havuç, kraker, yulaflı bisküvi falan da verin. Onları kafeste mutlu etmeye çalışın. Kafesli şekilde balkona çıksınlar. Demek ki kafeste kendilerini rahat hissediyorlar. Dışarı çıkınca gergin oluyorlar. Bizim en son 2 yavrumuz da yabani yetişti. Ben de dışarı çıksınlar diye düşündüm ama dışarda çok panik oldular, çarptılar, o yüzden artık çıkarmaya çalışmıyorum. Kafes de olsa oda da olsa doğadaki gibi olmuyor. Odanın içinde uçmaları çok fark etmiyor.

Üzüldüm çok uzun bir süre olmuş 😿😿

Zeix

hocam fotoğraf yarışması için fotomu beğenebilirmisiniz

Ben kafesin üzerini açıp bırakmadım yanlış anlaşılma olmasın kapağını açıp tepkilerini merak ettim uçmaya yeltendikleri an kapatacak pozisyondaydım evde birde kedim var 3ü için canımı veririm. Ama dediğim gibi ilk kuşum ikinci kuşuda kendine benzetti sonradan aldığım kuş normaldi stres azaltıcı damlada kullandık dediğim gibi 1,5 yıldır kafesten dışarı çıkmıyorlar zaten darı kıvırcık marul rende havuç hep veriyoruz ama kimisi kilo alır uçmadıkça erken ölürler falan diyor mesela 2 senedir bizimle sürekli konuşuruz cici kuş babacık falan asla taklit etmiyorlar ıslığa tepki yok sanki oyuncak gibi oldular

aslihan_e

Eşleri olunca insanlara ilgileri azalıyor. Konuşmayı da bırakıyorlar. Uçmazsa bir şey olmaz, bizim erkek kuşumuz bize alışkındı ama eşi olduktan sonra kafesten çıkmak istemedi. 14 yaşına kadar da yaşadı ki muhabbet kuşları için çok uzun nadir bir yaş. Genelde kuşçular yağ bağlar falan diyor ama kendileri de sürekli yumurta yaptırıyor hayvanlara. Kafesin içinde peki davranışları nasıl, hiç mi ötmüyorlar hareket etmiyorlar?

aslihan_e

Anladığım kadarıyla biri diğerini de korkutuyor. Bizimkilerde de yaşıyoruz onu. Zaten son yavruların annesi benim elimde büyüdüğü halde yavrularını uyardı resmen sakın ona yaklaşmayın diye benden uzak yetiştirdi. Ben kafese yaklaşınca hemen onları gagalayıp saklıyordu. Hayvanlar önce bana alışkın oldukları halde anneleri öyle yapınca yabani büyüdüler. Şimdi de babaları onları korkutuyor. Kuşların arasında bir iletişim var, tehlike geliyor dedikleri zaman diğerli de korkuyor.

Çok güzel ötüyorlar ama onun dışında hiç bir şey yapmıyorlar uçma ses taklit etme bıcı bıcı olma ki şelale bile ödünç aldım arkadaşımdan sadece ötüyorlar onun dışında inanılmaz hırçınlar yani el derisini oyuk şeklinde koparacak kadar zaten elinizi kafese koyun yavaşça hareket etmeden kafesi devirircesine vuruyolar kendilerini temas etmeseniz bile yani öyle bi travmalarıda olmadı evde elde sıkıştırma yakalamaya çalışma vs gibi bi ara kafeslerini ayırdık su içmediler yemek yemediler geri aynı kafese koyduk yani şey gibi sadece ses çıkaran kuş bibloları gibi çok üzülüyorum 😭

aslihan_e

Yaşları ilerleyince özellikle birden fazla kuş varsa yabanileşebiliyorlar. Ablamın kuşu aşırı insancıldı bir ara ablamın eşini sahiplendi, ablama saldırıyordu ona yaklaşınca. Sonra kendi eşi olunca kafesten çıkardıklarında hiç gelmez oldular ancak perdenin üstüne gidiyorlardı. İyice yabanileştiler. Bizim çoğu kuşumuz öyle oldu. Yaşları ilerleyince eşleri varsa insana yakın kalmaları zor.

aslihan_e

Hele dişiler yaşları büyüyüp kızgınlık zamanları gelince iyice uzaklaşıp saldırganlaşırlar.

Çiftleşmedilerde mesela 1,5 yıldır aynı kafesteler erkek kuş yaklaşıyor ama asıl hırçın olan kuşum asla yanaşmıyor izin vermiyor

aslihan_e

Onu beğenmiyor o zaman. Muhabbet kuşlarının arasında insanlardaki gibi bir aşk, elektrik olması gerekli. Tek eşliler ve eşlerini kendileri seçiyorlar. Bizim bir tane erkek kuşumuz hiç eş beğenmiyordu, bir sürü eş denedik mutlu olsun diye, sonra artık eş istemiyor diye düşündük. Kuşumuz 6 yaşına geldiğinde, dışarda evden kaçan bir kuş bulduk. Şansa onu beğendi, o yaştan sonra bir sürü çocukları oldu. Aslında beğenmemesi daha iyi emin olun. Dişi kuşlar en çok yumurtlarken hayatlarını kaybediyor. Ben de o yüzden artık kuşlarımın çoğalmasına izin vermiyorum. Bir tane bedensel engelli kuşum var, kendi kendine yumurtluyor, eş istiyor, üzülmesin diye eş koysam yere düşüyor çiftleşemiyor, tek başına kağıttan yuva yapıp duruyor. Her yumurtlayışta ölümden dönüyor, ben de ölecek diye fenalık geçiriyorum. Annesi de yumurtlarken öldü. Bence hiç eş işlerine girmeyin öyle kalsınlar.