Kedim Saf Mı?

alynamlke

Kedim fazla akıllı gibi durmuyor. Daha demin olan şey mesela 2 kedi tuvaleti var ve biri kum doluydu ve digeri temizlendigi icin bostu kediler kuma yapar zaten diye düşünüp bırakıyoruz ve hop bos olan kaba yapmış ve cisli cisli evde gezinmis. Sadece bu olay gibi düşünmeyin bir sürü böyle davranışları var. Bir sıkıntısı olabilir mi yoksa sadece saf mı?

13 CEVAP

Sezgek

Boş tuvalet kanına yapması çok normal siz be kadar temizlesenizde onlar o kokuyu alıyorlar ve bazen sadece tekrar koku bırakmak için bazen de koku orda olduğu ve onun tuvalet olduğunu bildiği için yapabilir mesela bizim apartmana bir kedi doğum yapmıştı yavruları ne yazık ki apartman içine pisliyordu ne kadar temizlesek de silsek de gelip yine aynı yere yapıyorlardı bunun dışındaki davranışları örneklemediğiniz için yorum yapamayacağım bazı yavrular gerçkten çok keskin zekalı olabiliyor ama kediler bazen de işine gelmediği için bazım şeyleri anlamamayı ve ya yapmamayı da tercih ediyorlar bununla ilgili bir yazı okumuştum dolayısıyla saf damgası hemen yapıştırmak doğrumu olur bilemedim

gece18

Olabilir neden olmasın. Kaç yaşında veya aylık?

Mirabonibon

Cinsi nedir?

alynamlke

Cinsi siyam 2 yaşında

Mirabonibon

Araştırdığım yerlerde siyam kedilerinin oldukça zeki ve yaratıcı oldukları söyleniyordu kum yerine boş olan yere yapması bence sadece zekayla alakalı değil. İdrar yolu sıkıntısı olabilir kediler idrar yaparken bazen yanma sebebiyle kuma yapmıyor başka yerlere yapıyorlar idrar yollarında taş, kum birikimi falan olunca da aynı şekilde başka yere yapıyorlar. Bana pek normal gelmedi ama bir sürü böyle davranışı var demişsiniz nedir acaba?

alynamlke

Cok saf bir bakışı var zaten. Tanıdığı tanımadığı herkese cok canayakin. Düşmemesi ya da zarar gormemesi için sürekli gozetilmesi gereken bir kedi.Onceden bizim bir vitrinimiz vardi ve arkasinda mecburi bir bosluk vardı cok yüksek degildi ama düşünce cikamiyordu. Oradan bilerek sayısız kez atladi ve oraya sıkıştı artık salonda tek birakamiyorduk çünkü oraya düştümu kendi basina cikamiyordu. Tekir bir kedim daha var ve onun böyle seylere ihtiyacı yok o yüzden bana cok farkli geliyor bu davranislari. Tekir kedim yapma dedigimizde bile anliyor o seviye de ha boyle bir beklentim hic yok ama baya sıfır tepki bir kedi oldugu için endiseliyim açıkçası

Mirabonibon

Birçok yerde araştırdım cevabınızı beklerken ve hepsinde çok zeki oldukları hatta zekilikleriyle önce çıktıkları bile yazıyordu fakat istisnalar olabilir. Yavru olsaydı çıkamaması normal boyu yetmiyor ya da bilmiyor olabilir diyecektim ama 2 yaşında kedi nasıl çıkamaz anlamıyorum bizimki yavru olmasına rağmen avizelere resmen uçan tekme atıyor. Kediler genellikle yasak olan şeyleri anlar diye biliyorum 2,3 kez kızınca korkup yapmazlar ama idrar olayı beni biraz korkuttu şahsen hiç normal olmadığını düşünüyorum ama ben internetten araştırdığım kadarıyla biliyorum bence bir veterinere uğrayıp bu konuyu danışın

Mirabonibon

Bu arada bizim kedimizi ilk sahiplendiğimiz zaman kedi tuvalet kabı alamamıştık o yüzden benzer bir kap kullanmıştık daha sonra kedi tuvalet kabı aldıktan sonra diğer kabı hafif yıkamıştık zaten atacaktık ikisi aynı yerdeydi ama kedimiz yeni olan kabı koklayıp oraya gitmişti her kedi aynı davranışı göstermiyor olabilir ama bence siz yine de veterinere danışın derim.

alynamlke

Teşekkür ederim.

alynamlke

Ha bu arada saç yemeyi seviyor. Bu da cok garibime giden bir davranışı. Tirmalamayi bilmiyor ve isirmiyorda. Ama ben de siyamlarin cok zeki olduklarini okudugum icin bana çok garip gelen davranislari var o yüzden endiselendim

Mirabonibon

Saç yemesi çok garip pika sendromu olma olasılığı yüksek çünkü yememesi gereken bir şeyi yiyor ve tırmalama olayı çok değişik kedinin doğası tırmalama, avlanma bu tür şeylerdir bilmesi gereken en önemli özelliktir şahsen. Isırmama konusu sevdikleri için oluyor yani sizi ısırmıyorsa sevdiğindendir ama diğerleri için ben de endişelendim bence normal bir durum değil

Sezgek

Saç yemesi de çok normal 😀 kedilerin en sevdiği şeylerden biri saçla oynamak ben az mı kaptırdım evde otururken saçları mı benim saçlarım uzun gür ve kıvırcıktır bazen böyle koltukta otururken arkadan bir saldırır asılır benim saçlar kopar veterinerim bile saçlarımı görünce sizin saçları az avlamıyordur o dedi 😅

aslihan_e

Tabi ki kediler de insanlar gibi zekaları düşük ortalama ya da yüksek olabilir. Cinse fazla bakmaz. Hem de onların da yetenekleri tek türlü değil. Bazıları iletişimde daha iyi bazıları avcılıkta-oyunda, bazısı temizlik konusunda ya da annelik-babalıkta vs. (Kediler babalık yapmaz diye bilinir ama yavrularla çok ilgili baba kediler gördüm sokak kedilerinde) Benim kedilerimde mesela rahmetli kedim attığım oyuncağı ağzına alıp bana getiriyordu ve iletişimde de hemen her şeyi anlıyordu. Kedilerimden biri aşırı temizlik düşkünü, sadece kendisini değil tüm kedileri yalayıp temizlemek ister ama zekaya gelince bizimki de saf denebilir. Her kedi temizliğine düşkün olmuyor, bizim bir tanesi mesela pasaklı, gider kirli sulu yere yatar. Sokak kedileri ondan çok daha temiz. Belki sizinki de titiz değildir. Bazı kediler evinden iki sokak uzaklaşsa kaybolurken mesela annemin akrabası taşıdığında kedileri Mersin'deki yeni evlerinden kaçıp kaybolmuş yaklaşık bir hafta sonra Adana'daki eski evlerine ulaşmış. Anneanneme kedimiz evden kaçtı kayboldu demişler, o da kediniz buraya geldi demiş. Sizin kedinizin de illa ki iyi olduğu bir yönü vardır ya da ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.