Kısır Dişi Kedi Erkek Çeker Mi?

Ecemmka

Aylar önce hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırdığım dişi bahçe kedimin günlerdir peşinde erkek kediler var. Isırıp, üstüne biniyorlar. 3-4 kedi yapıyor bunu. Kediler gün geçtikçe de değişiyor başkaları geliyor. Güçsüz ve zayıf olduğu için karşı koyamıyor, perişan durumda, her tarafı ısırılmış halde. Kısırlaştırdığım için bin pişman oldum hamile kalsaydı en azından 2 ay rahatlardı diye bile düşünüyorum. Özellikle tecrübesi ve bilgisi olan varsa yardımınıza ihtiyacım var. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Veterinerden anlamlı bir cevap almadım. Önerilerinize ihtiyacım var.

7 CEVAP

Selenay1

kısırlaştırmasaydınız bu sefer sürekli doğura doğura güçten düşecekti, ömrü kısalacaktı, hastalık kapıp ya da doğumu kaldıramayıp ölecekti belki de hayvan. Şahsen ben bu şekilde bahçede yaşayan ve kısır olan ama erkek kedilerle problemi olmayan kediler biliyorum tanıdıklarımdan. Hiçbir problem yaşamadılar. Belki boyut olarak büyüdüğünde bu problem biter. Daha güvenli bir hale getirmeye çalışabilirsiniz. Ya da ensesine kedilerin sevmediği bir koku sürebilirsiniz bunu biri önermişti oradan aklıma geldi ısıramayacağı için rahat bırakır diyordu

Warriorsans

Erkek kediler erkek kedilerin bile üzerine çıkmaya çalışıyor yani bunu engellemenin tek yolu erkek kedileri de kısırlaştırmak. Ben bayramdan sonra yakalayabildiğim kadar kediyi kısırlaştırmaya götürücem bu yıl çok çekti kediler rahatlarlar en azından

emreovec

Aslında dişi kedi kısırsa erkek kedilerin dikkatini çekmemeli. Yani en azından benim gördüğüm hiç bir kısır dişi kediye erkekler yaklaşmıyor. Ancak sizde operasyonu kızgınlık döneminde çok yakın bir zamanda gerçekleştirdiyse son bir kızgınlık dönemine girmiş olabilir. Muhtemelen 1 2 hafta sonra bir daha yaşayacaksınız böyle bir durum.

aslihan_e

Ensesine koku sürmek hiçbir işe yaramaz. Sokaktaki kedilerde denedim.

aslihan_e

Hormonların yerine oturması bazen 1 yıl sürüyormuş.

martuyl

Kısırlaşan dişi kedinin ameliyattan birkaç hafta sonra erkek kedileri çekmemesi lazım, sizinkinin neden bu kadar uzun surdugunu anlayamadım :)

Teyzemin sokakta baktıgı dişi bi kedi vardı 4 aylıkken hamile kalmıştı, dayak yedi diger kedilerden flan. Teyzem de gidip kısırlaştırıp bahçesine almıştı. Cinsel olarak rahatsız etmedi erkek kediler ama dayak yemeye devam etti ta ki iyi beslenip toparlanıp biraz irileşinceye kadar. Şu an kimse sataşamıyor. O guçsuz, çelimsiz kedi gitti dişi kaplan geldi :D Gerçi birkaç ay önce çok ciddi bi hastalık geçirdi, iyice guçsuzleşti, zaten yaşı da bayagı var.

Özetle yedirin kilo alsın, o şekilde en azından hayvanı rahat bırakabilirler.

NorthNight

Sahibinin koluna kelkinen erkek kedi bile gördüm ben, yani mevzu dişinin kısır olmasından çok erkeğin bu konudaki ısrarı 🥲
O yüzden sokak kedilerinde en garanti yol erkek olanı kısırlaştırmak diye düşünüyorum.