Birlikte Yaşayan Kardeş Kediler Arasında Kavga.

mephisto

Merhaba petlebi ailesi. Benim 7 yaşında 2 erkek kedim var. Kardeşler ve bebekliklerinden bu yana beraber büyüdüler. Biri 8 aylıkken diğeri ise 1 yaşında kısırlaştı. Evim bahçe dubleksi ve yıllardır camımda, bahçemde ve balkonumda kediler olur. Bahçemdeki dişilerin hepsi kısır, sadece 2 tane gelip giden var onlar kısır değil, çünkü yakalayıp kısırlaştırabileceğim hayvanlar değiller. Sorum şu olacak, evdeki yetişkin kedilerim 15 gün önce çok ciddi kavga ettiler. Kavga sırasında bir tanesi stres ve korkudan işedi. Ayırdım ve ayrı odalara koydum. Ama sonrasında birbirlerini koklayıp tekrar kavga ettiler.ben de çiş yaptığı için olduğunu düşünüp iksini de temizledim.temizledikten sonra ikisi de aynı koltukta yalandı, temizlendi ve uyudu. Fakat aradan 2 saat geçtikten sonra tekrar kavga ettiler ve bu sefer birbilerinş her gördüklerinde saldırma isteği oluştu. Ayrı odalara kum, mama ve su kabı koydum. Veteriner tavsiyesi ile kot bayaun sıvı kullandık 3 gün. Sonrasında hapına devam ediyoruz.bu süre zarfında kedilerimden birini anneme götürüp 5 gün ayrı tuttum tamamen. Döndüğümüzde yanımda götürdüğüm kedim daha sakin ve saldırma isteği çok çok azaldı.diğeri ise hırlayıp tıslayıp kaçıyor. Bi süre sonra sakinleşen kedim de onu kovalıyor ama zarar vermiyoe. Isırma durumu olmadı. Sadece ses oluyor, evde bıraktığım ise diğeri çok yaklaşırsa sadece pati atıyor. Başka bir veteriner ise üstünlük kurma çabasındalar bunu sağlayana kadar durmayacaklardır,tırnaklarını iyice kesip kendi hallerine bırak dedi. Dediği gibi yaptım ama ilk kavgalarındakç gibi hiç kavga etmediler.bu sabah sadece küçük bir kavgaları oldu ama hemen sonrasında aynı camın önünde aralarında meaafe bırakarak birbirlerine baktılar ve biri sdc tıslıyordu. Gün içinde ev içinde serbest bırakıyorum, aynı odada uyuyolar ama temas yok asla. Mama tabaklarını yakınlaştırıp yemeleribi sağlıyorm. Hep tıslayan mama yerken de ara ara tıslıyor. Böyle bi durum yaşayan ve çözebilen var mı diye sormak istedim.

4 CEVAP

eneskolon

Maalesef 2 erkek kedinin kavgasını önlemek pek mümkün değil tek çözüm sizin daha güçlü olduğunuzu göstermeniz kavga ederken araya girin 2 sinide korkutun her kavga ettiklerinde bunu yapın belli bir müddet sonra baya azalıyor kavgaları kavga etseler bile siz ses çıkarınca bırakıyorlar direk

mephisto

Soru kısmında yazmayı unutmuşum. Kavga etmelerinin sebebi balkonuma gelen yabancı bir kedi ile bahçemde baktığım kediler arasındaki kavga. Biz yabancı olan kediyi kovalamak istedik çünkü dışarıda hırlaşma ve sesler vardı. Daha önce de böyle bir durum yaşandığında evimdkilerden biri agresifleşmişti. Tekrarlanmasın diye kovalamak istedk.biz kovaladıktan sonra bahçede kıyamaet koptu ve evimdekiler birbine girdi. Normalde aşırı uysal hayvanlardır. Veteriner hekimimiz bile çok efendi olduğununu söyler. Asla tırmık atmışlığı yokur yıllardır. Pati atar sevmediğine ama tırnak çıkarması çok çok nadir olur. Kedi sonuçta illaki bir tırmalama olayı olur da öyle aşırılıkları olmamıştı. Kavgalarından sonra balkobdaki yuvaları çıkardık, temizledik. Evi de aynı şekilde.

mephisto

Soru kısmında yazmayı unutmuşum. Kavga etmelerinin sebebi balkonuma gelen yabancı bir kedi ile bahçemde baktığım kediler arasındaki kavga. Biz yabancı olan kediyi kovalamak istedik çünkü dışarıda hırlaşma ve sesler vardı. Daha önce de böyle bir durum yaşandığında evimdkilerden biri agresifleşmişti. Tekrarlanmasın diye kovalamak istedk.biz kovaladıktan sonra bahçede kıyamaet koptu ve evimdekiler birbine girdi. Normalde aşırı uysal hayvanlardır. Veteriner hekimimiz bile çok efendi olduğununu söyler. Asla tırmık atmışlığı yokur yıllardır. Pati atar sevmediğine ama tırnak çıkarması çok çok nadir olur. Kedi sonuçta illaki bir tırmalama olayı olur da öyle aşırılıkları olmamıştı. Kavgalarından sonra balkobdaki yuvaları çıkardık, temizledik. Evi de aynı şekilde.

aslihan_e

Çok normal. Daha okumadan nedenini tahmin ettim. Bizim evde de iyi anlaşan kardeş kedilerimiz var 2 çift. Ne zaman dışarda kavga eden kedi görseler birbirlerine girerler. Bunun içgüdüsel olduğunu düşünüyorum. Bazen sadece erkek kedi görmeleri de yetiyor. Dışarda olsalar ya da yapabilseler birbirlerine değil diğer kediye saldırırlar. Bizim 2 kardeş, kuzenlerine düşmanlar, bir kez yanlışlıkla yan yana getirdim, normalde kedi görünce birbiri ile kavga eden kedilerim bir olup sevmedikleri kedime saldırdılar yere yatırdılar koca kediyi. Araya biz girdik, annemle elimiz kolumuz ayağımız kan içinde kaldı. Benim koluma saldırıp ısırdılar aralarına girdim diye. Yani bu durum normal ve yapacak pek bir şey yok. Kedileri ayırmak şuan sizin için yanlış. Çünkü annemler benim şimdi düşman olan kuzen kedilerimi kavga ettiler diye ben evden uzaktayken ayırmışlar ondan sonra kanlı bıçaklı oldular. Ben varken kavgayı bastırıyordum, saldırana biraz kızıyordum hem de sevip ilgileniyordum. Gayet iyilerdi birbirlerini yalıyorlardı. Şuan aynı odaya koysak biri ölü çıkar. Tırnaklarını kesin tavsiyesi de tamamen yanlış. Diyelim ki kedinizin biri daha kuvvetli, kavga yeteneği daha iyi, karşıdaki kedinin boğazından yakalayıp boğmaya kalkışabilir. Bu durumda karşıdaki tırnaksız kedi nasıl kendisini savunacak? Normalde tırnağıyla iter kurtulur. Evde birden fazla kedi varsa veterinerler de tırnak kesmeyi önermezler normalde. Sizinki yanlış bir tavsiye vermiş. Sizinkiler şuan hakimiyet savaşı vermiyor, dışardaki kedilere sinir olup birbirlerine giriyor. Onları dışarı salsanız dışarda kavga etmezler. Saldıran kedinize biraz kızın sonra hemen ikisini de sevin okşayın. Aranızda aile bağı olduğunu gösterin. Severek, konuşarak sakinleştirin. Hemen yiyecek falan verin dikkatleri dağılır. Dışarıya da kedi getirtmemeye çalışın. Besleyecekseniz evden uzakta bir yere çağırıp besleyin. İlaçla da olacak iş değil bu çünkü içgüdüyle ilgili. İlaç sadece boş yere zarar verir hayvanlara. Kısa süreli sakinleşme yapar o kadar. Ne zamana kadar kullanabilirsiniz ki... Tıslayan kedi büyük ihtimalle korkusundan tıslıyordur tekrar bir saldırı olur diye. Tıslayınca hemen başını okşayın konuşun.