Kedilerimin Davranış Problemleri - Çok Dertliyim

dogu_bati

Merhaba. Öncelikle iyi bayramlar diliyorum. Nereden başlasam bilmiyorum. 1 yılın ardından genel ruh sağlığım bozuldu. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Biraz uzun bir yazı olacak. Vaktinizi aldığım için şimdiden özür dilerim.

Kedilerimi yaklaşık bir yıl önce sokakta feci berbat halde buldum. Aslında tek bir yavru bulmuştum fakat bulmuş olduğum kediyi evime götürürken yolda karşılaştığım bir çift kollarıma bir başka kötü halde yavru daha bıraktı. Yani bir günde iki tane bakımsız yavru kedim olmuş oldu. Birinin bir gözü yoktu, diğerinin ise gözleri bakımsızlıktan enfeksiyon kapmış, kör olma noktasına gelmişti. (İkisi de tekir ve erkek. ) İlk işim veterinere götürmek oldu ve ikisine de yoğun bir tedavi uygulandı.
İki yavru kedim de ilk başlarda birbirlerine alışamasalar da sonra alıştılar ve birer terminatör kedi oldular.
Daha yavrularken çok hareketliler ve yaramazlardı. Uyku dışında durmak bilmiyorlardı. Gece uyutmuyorlardı hiçbir şekilde. Tüm bu hareketlerini yavru olmalarına verdim. Zira internet araştırmalarım ve kedisi olan arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre kısırlaştıktan sonra ve büyümeyle birlikte yavaşlayacaklardı. Fakat öyle olmadı. Bu arada ikisi de çok iştahlıydı. Mama kaplarını asla boş bırakmıyordum. İştahlı olmalarına rağmen bir şekilde öğünlerini ayarlayabiliyorlardı. Yavaş yavaş, az ve sık yiyorlardı.

Kedilerime yaklaşık 7 aylıkken kısırlaştırma öncesi kan testi (hemogram - biyokimya) yapıldı ve bir kedimde karaciğer - böbrek enfeksiyonu tespit edildi. 5 gün veteriner kliniğinde kaldı ve tedavi gördü. Ardından değerleri bir nebze düzelince gaz anesteziyle kısırlaştırma ameliyatı yapıldı. Veteriner hekim bu kedime karaciğer ve böbreğe yönelik ilaçlı mamalar, karaciğer tabletleri verdi ve artık öğünlü sisteme geçmemi söyledi. Mecbur öğünlü sisteme geçtim çünkü kedilerimden biri ilaçlı mama yiyordu. Günde 3 öğün vermeye başladım. . . . (Yazma sınırına geldiğim için kalanını fotoğraf olarak yükleyeceğim.)

16 CEVAP

dogu_bati

Looneytunes yorumlarınız için teşekkürler. tabi ki de odaya kapatmayacağım :) vakit buldukça oynamaya çalışıyorum fakat genel olarak ikisi birbiriyle oynuyor zaten ama yine de enerjilerini tam olarak atamadıklarını düşünüyorum. ben kedilerimi bulduklarında ikisi de ortalama 1.5 aylık falandı. sokakta anneden ayrı düştüklerinde çok mu aç kaldılar acaba? ya da ne kadar ayrı düşmüş olabilirler ki travma etkisi yaratacak kadar.