Raşitizm Hakkında Bilgilere İhtiyacım Var Yardım

akarhan35

Merhaba abiler ablalar kardeşlerim köpeğim cumartesiden itibaren ayağında titreme vardı ayağının üstüne dik bastığını gördüm veterinerime götürdüm raşitizm olduğunu söyledi d3 vitamin ve kalsiyum desteğine başladık bu sorunla uğraşan varmı takribi ne kadar zamanda geçiyor düzelme olmazsa ön iki Paris’i alçıya alınacakmış

4 CEVAP

Thekedi

Köpeğim de değil ama kedimde raşitizm vardı. Bizde d3 vitamin ve kalsiyum desteğine başlamıltık her günde bacaklarına masaj yaptık, kan dolaşımını arttırmak için yapın demişti veterinerim.

Bizimkinin durumu çok ağırdı 2 aylıktı sadece, bahçemizde bulmuştuk ve bacakkarı yamulmuştu yürüyemiyordu; yamukluk düzelsin diye ilk hafta bacakları alçıya alınır gibi bağlanmıştı 1 haftadanın sonunda ufak tefek yürümeye başlayıp 3 haftanın sonunda bacakları gözle görülür şekilde düzelmiş zıplıyordu. Hafif topal yürüme hala vardı. Kedi bende kalmadığı için malesef ki tam ne zaman iyileşti bilmiyorum ama şuan 1 yaşında ve ziyaret ettim tamam düzelmiş.

Durumunun ağırlığına göre 1-2 haftada düzelmeye başladığını görürsünüz diye tahmin ediyorum. Hayvanın yaşı filan da durumu değiştiriyordur belki kesin bir şey diyemem. Benim kedinin durumu böyle ilerlemişti.

NorthNight

D3 vitamini kanda ki kalsiyumun kemiklere dokulara taşınmasını sağlıyor. Raşitizm durumunda d3 vitamini yetersiz kalıp kalsiyum emilemiyor kemik dokusuna geçemiyor. Kemik dokusundaki hücreler bir yandan yapım bir yandan yıkım mantığıyla çalışıyor. Yıkım yapılırken, kemik yapımı için kalsiyum kemiğe giremeyincede raşitizm gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Yapmanız gereken şey d3 desteğini gerekli dozda aksatmadan kullanmak ve böbrek karaciğer fonksiyonlarının iyi çalıştığına emin olmak. D3 ün emiliminde karaciğer ve böbrekte etken bu organları ne kadar sağlıklıysa emilim o kadar verimli olur. Yazdığınıza göre çok ilerlemiş bir durumda değilsiniz, takviyeleri ve kontrollerini aksatmazsanız kısa sürede sonuç alırsınız.

akarhan35

Benimki 2 aylık koşmasında falan hiçbişey yok sadece yamuk basıyor

akarhan35

Ya şöyle diyim ayağı bazen düz basıyor bazen de parmak ucuna basıyor titriyor genelde yürürken değil otururken oluyor bu durum hiçbişeyi yoktu 2-3 günde böyle oldu sonra d3 vitamini ve kalsiyuma başladık et kemik suyu falan veriyorum yumurta vs