Doğum Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarım

Slhttin_

Biliyorum burda bunla alakalı çok soru sorulmuş bende okudum çoğunu ama benim durumum biraz farklı kızım 51 günlük hamile şuan bazı sebeplerden dolayı köye gelmek durumunda kaldım müstakil ev olduğu için evin içine birakamiyorum iki kızıma 2.5 m uzunluğunda 1.5 m genişliğinde yer yaptım şimdi asıl sorum şu yanına sürekli gidemiyorum çünkü evin en sonunda kalıyor 15 20 gün böyle idare etmek zorundayim bu konuda linç etmeyin lütfen beni kediyi kafese mi koyuyorsunuz diye:) kedimle birlikte yatan biriyim doğum zamanı geldiğinde diğer kızımın yanında doğum yapar mı ikisi kardeş ve zamanı geldiğini ben nasıl anlarım acaba veya gece zamanı gelirse kendi doğum yapar mı bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim ilk doğumu olacak kızımin

12 CEVAP

aslihan_e

Onun için bir yuva, en azından bir kutu koymalısınız ki diğer kediden uzak mahremiyetinin olduğu bir alan oluşsun bilmiyorum koydunuz mu. Diğer kedi bebeklere yaklaşmaz büyük ihtimalle, yabancı olarak algılıyorlar yeni doğanları ya da anneleri kızar diye korkuyorlar bilmiyorum. Dendiği gibi doğumda onun yanında olsanız çok daha iyi olur anlatılanların yapılması gerekiyor çoğu zaman. Sık sık gidip kontrol edin, en azından gece en son kaçta gidebilirseniz gidin. Suyu gelir, deşinir, ağlayabilir, yanında sizi isteyebilir. Sokakta baktığım kediler beni çağırırlar sancıları tutunca. Şuan erken doğum için, inşallah erken doğmaz.

aeri-l

Doğum yapmadan birkaç gün önce kalori depolama amaçlı iştahlarının çok arttığını ve doğum olacağı gün birden iştahlarının kesildiğini duymuştum ama her kedi için geçerli midir bilmiyorum. Kasılmaları başladığında bağırarak miyavlıyorlar genelde eğer duyarsanız yardımcı olmak amaçlı yanına gidebilirsiniz. 60 70 gün arası doğum gerçekleşiyor gün sayabilirsiniz. Youtube da doğum ile ilgili videoları izleyebilirsiniz kendi doğum yapar ama yardımcı olmanız gereken durumlar olabiliyor. İlk doğumu olduğu için bebeklerin kordonlarını koparmayabilir siz kesmek durumunda kalırsınız veya bebeklerin eşlerini yemeyebilir bunlar için gereken malzemeler ise steril edilmiş makas, elleriniz için eldiven ve kokusuz dezenfektan (ben crystalin kullanmıştım kediler için değilde insanlar için olanı mavi şişeli :)) pamuk ve pamuğu ıslatmak için temiz su hazırlamanızda fayda var. Anne bebekleri yalamazsa ıslattığınız pamukla yüzlerini temizleyip nefes almalarını sağlayın. Diğer kedinin yanında doğum yapar mı konusunda ise bir fikrim yok. Kolaylıkla doğursun ve bütün bebişleriniz sağlıklı olsun inşallah :)

aeri-l

İple bağlamanıza gerek yok kestikten sonra bir dakika kadar bastırın kanama olmuyor umarım kesmenize gerek kalmadan kendisi kopartır fakat öyle olsa da panik olmanıza hiç gerek yok basit bir şey. Bebeklerin plesantalarını yani eşlerini yemezse çöpe atabilirsiniz tabii yemesinde fayda var süt yapıyor ve doğumu devam ettirebileceği enerjiyi sağlıyor.

Slhttin_

Hepinize gerçekten çok teşekkür ederim 😇 bilgilendirme için diğer kediyi ayrı yere koyma kararını aldim bende

Slhttin_

Erken doğum inşallah olmaz zaten öyle bı belirtide yok gayet sağlıklı günün çoğunu uyuyarak geçiriyor kendine ait kutu yapıp koydum ama diğer kedimde içine girip çıkıyor sorun olur mu bilmiyorum bir çok video izledim doğumla ilgili bir çok şeyden haberim var ama işte bu köye gelme meselesi olduğu için biraz endişlendim ve aklıma takılan tek şey şuan eğer kızım bağı kesmezse göbek bağını iple bağlamak zorunda mıyım sadece kessem olmaz mı

MsBidik

benim kedim doğumunun olduğu gün surekli paçalarımdaydı miyavlayıp sürünüyordu. sonrada dolap kapaklarının önunde miyavlıyordu içeri girmek için. yere oturup onu okşadıgımda kendını sırt üstü bırakıp ellerını hareket ettiriyordu. doğumu başladıgında bitimine kadar hiç miyavlamadı yanında olmasam doğum yaptığına ınanamazdım çok sessizdi. sadece yavrunun çıkma sırasında ki son ıkınmasında küçük miyavlıyordu. sancılandığında poposunda kırmızı ortalama ceviz kadar bi sıvı top oluyor. onu kendi yalayıp patlatıyor. doğum sıvıısı sonra zaten yavas yavas sancısı artıyor sürekli bana bakıyordu onu okşuyordum gözlerini kapatıp kasılmaları oluyodu. rahatlıyordu. sonrasında dğumu kolay oldu çok şukur 1 saat arayla doğurdu. umarım sizin kediniz de sağlıkla doğurur aynı şekilde yavrularınızda sağlıklı olur inşallah.

Slhttin_

Peki iki kizimda aynı yerde duruyor doğum için kutu yaptım güzelce arada içinde yatıyor ama diğer kızımda bazen o kutunun içinde yatıyor bu sorun teşkil eder mi?

Kedilerimkalp

Aslında doğum zamanı gelirse kendiliğinden yapabilir fakat ilk doğumu ise sorunlu geçebilir ilk yavruyu çıkartırken miyavliyolar benim kedim 2 doğumunda miyavladi sesini ordan duyabilirsin odalar pek uzakta değil ise kedinin ilk doğumu ise yavru ters çıkabilir yanında bulunan onun için daha iyi olur ama bulunamiyorsan kendisi de rahatlıkla yapabilir

byhs

Dogumda yaninda olabilirseniz cok cok daha iyi olur, biz masaj yaparak masaj yaparak dogumunu oldukca kolaylastirmistik, guvendigi bildigi birinin destegiyle cok daha kolay dogum yapiyorlar, cogu detayi yazmislar buna ek olarak bence iki kediyi ayirmanizda fayda var savunmasiz olucagi icin dogum yaparken streslenebilir dogumu da etkileyebilir, dogduktan sonra da yavrulari bi sureye kadar yaklastirmak istemiyorlar genelde baska kedi-kopege-insana. dogum yaptiktan sonra da temiz bi alan lazim ona hem kendini hemde yavrularını temizlemek isteyecektir ve bol su icecek bir süre sonra, tavsiyem mutlaka yaninda olmaya calisin ve diger kedinizi ayirin ki stres yasamasin

byhs

Bir de güvenli bi yer ariyorlar genelde kuytu dolap ici vs, ozellikle erkek kedilerden korumak icin. Cok acikta bir yerde olmamasi bulundugu yerin önemli diye düşünüyorum , annenin cikabilecegi sekilde kutunun ustune ortu vs ayarlayabilirseniz dogumdan sonra rahat edecektik ( kendi yaptiklarimizdan yola cikarak yaziyorum tabi dedikleri gibi kediler baslarinin caresine de bakabiliyorlar)

beyzathemoc1

Doğum her kedide farklı gerçekleşir bazıları yalnız kalmak ister bazıları yanında olmanızı benim kızçe Doğum yapacağı zaman evdeki herkesi çağırmıştı yanına yetmedi sürekli bizde kalan bi arkadaşım vardı onun gelmesini bekledi hepimiz karnını ovaladık kafasını okşadık sakinleştirdik öyle doğurdu cinsel organından akıntı gelir çoğu kedide iştah kesilmesi olur ama hepsinde olmaz herkes doğuracağı gün mama yemez diyordu ama bizimki mama yedikten hemen sonra doğurdu kumu maması suyu yanında dursun uzaklaşmasın kaliteli mamalarla besleyin kitten mama alın bol bol et sebze verin çok ihtiyacı var buna eğer Doğum sonrası huysuzluk olursa içeride yavru kalmış olabilir şişlik 2 günde iner acaba yavru kaldı mı diye korkmayın bi belirtisi (iştahsızlık emzirmeme huysuzluk vs) yoksa 2 gün kanaması olabilir normal sık sık yattığı yerin örtülerini değiştirin mikrop kapmasın o kendini temizler siz kediyi temizlemeyin 2. Kedinin tepkisi değişebilir bazıları arkadaşına ebelik yaparken bazıları hırçınlaşıyor ilk başta gözlemleyij yalnız bırakmayın tepkisini ölçün ona göre davranın yavrulara zarar verme ihtimali var çünkü

beyzathemoc1

Göbek bağı iple bağlanmaz düğüm atılır 2 parmak yukarıdan yani göbeğin 2 parmak yukarisindan temiz bi bıçak ya da makasla kesilir ilk anneliğiyse emzirmede zorlanır ona dikkat edin yardım edin ama şöyle de bir durum var ne kadar sahibi siz olsanız da yavrularına dokunmanızı istemeyebilir buna dikkat edin stres erken doğuma sebep olabilir alan değişikliği yüzünden stres yapmış olabilir hazırlıklı olun