Yavrular Anneden Ne Zaman Ayrılır

Cennet29

6 aylıkken sokaktan sahiplendiğim kızımı kapıda bakıyorum. Bu yıl 2. Kez anne oldu. Yavru kediler ne zaman sahiplendirmeye uygundur? Bu konuda bilinçli kişiler yorum yaparsa sevinirim. Yavrular 40 günlük kum eğitimleri var kuru mama yemeye başladılar. Anne kedinin sütü çok az olduğu için ek gıdaya geçtim mecburen çünkü sütü yavrulara yetmiyordu. Yavrular ne zaman gitse anne üzülmez acaba? Maddi gücüm hepsine uzun süre bakmaya ne yazıkki yetmiyor sahiplendiricem ama bunun doğru zamanı ne zaman onu nasıl anlarım? Gecen yıl anne kedi yavrularını 3 buçuk aylık olunca reddetmişti. Anneyi mi beklemeliyim kafam çok karışık maddi manevi bitik durumdayım. Kısırlaştır diyecek olanlar içinde cvp vereyim işsizim Anne kediyi kısırlaştırmak istiyorum ama 1.000 TL ücreti ve aşılarını da yaptırmak gerek şehir dışı veteriner yol masraflarından bahsetmiyorum bile belediye de yapmıyor ztn hepsini aklım kesiyor gücüm yetmiyor. Evde de 1 tane kedim var ztn ayriyeten. Soruma cvp yazanlara şimdiden tşkk

9 CEVAP

BiciriginAnnesi

Kızımın 4 yavrusu oldu 3 erkek bir dişi

Maddi durumu çok iyi anlıyorum manevî yönünü de çok iyi anlıyorum bizzat kendim yaşadım

35 günlükken yavrular anne sütten kesmeye başlamıştı yavrular süt içmek için yaklaştığında anne kaçıyordu ama yavrularına karşı aşırı sahiplenen bir kızım vardı 35 günlükken yavrular kuru mama eğitimine başladım tuvalet eğitiminde

Yavrular 38 günlük olunca sahiplendirme yapayım dedim
Bir dişimi sahiplenmek için geldiler

Kızım dişinin olmadığıni 1 2 saat sonra anladı tüm yavrular yerlerinden çıkıyor diğeri çıkmıyor 3 gün aradı sahiplendirmeyi kestim

Yavrular 55 günlük oldular kızım iyice bıraktı yavruları ama hala aşırı derecede sahipleniyordu kızgınlık dönemine girdi yeniden sahiplendirme ilanı açtım

Bir yavruyu daha almaya geldiler kızım fark etti ama hiç oralı olmadı

Ertesi gün yine birini sahiplenmek istediler onu da aldılar 3 kedi gitti anne yine oralı değildi tek yavru kaldı o da 60 günlük civarıydı şuan da 1 haftadır tedavi görüyor rahatsızlığı vardı durumu düzeldi

Demem o ki yavrular 45 ile 50 günlük olduklarında sahiplendirme yapabilirsiniz önce bir tane yavru ile başlayın tepkisini görün tepki vermez aramaz ise yavruları sahiplendirme yapabilirsiniz zaten anne tekrar kızgınlığa giriyor yavrularını bırakmaya başlıyor fazla aramıyor hatta bir süre sonra hiç aklına gelmiyor

Bu ara da belediyeler kısırlaştirma yapıyor ben çok karşıydım belediyelere bakmazlar sokağa atarlar diye tam aksine o kadar çok ilgililer ki gönül rahatlığı ile hasta kedimi tedavi ettiler

Durumunu anlattım aradan 20 dakika sonra 2 araba ile gelip bilgiler verdiler alıp gittiler veteriner aradı durumunu tekrar anlatmamı istedi hergun arıyorum durumu hakkında onlarda arıyor

Şuan kızım da hasta olduğu için onu da belediyeye verdim o kadar çok ilgili bir ekiple karşılaştım ki bir çok özele götürdüm bu kadar ilgi görmedik sizde isterseniz araştırma yapın eğer Ankara'da iseniz size telefon numarası verebilirim

Cennet29

Ellerindeki malzemeler sadece köpek kısırlaştırmaya uygunmuş. Kedileri yapmıyorlarmış. Yapsalar mahallede bir kedi var onu yaptırırdım yılda 3 kez doğuruyor ve yavruları hep hastalıklı oluyor onlarıda hep ben sahiplendirmekle ilaç vermekle beslemekle uğraşıyorum okdr berbat bi durumki. Keşke yapsalar annede doğurmaktan kurtulurdu bakamıyor çünkü yavrular ortalıkta sefil oluyor

Cennet29

Ben gümüşhane de yaşıyorum buradaki özel veteriner 1 tane ztn o hekimde bile çoğu ekipman yok mesela diş taşı temizlemiyorlar kan tahlil vs hc biri yok röntgen yok. Ben her sorun olduğunda bayburta gidiyorum sadece araca ödediğim yakıt parası 200 TL. Gerisini siz hesap edin. Veteriner sağolsun çilemi görüp acıdı bana da bütün yavru kedileri bana getirebilirsin sahiplendiririm dedi. O yüzden teyzemin yavruları ve benim yavruları hep beraber götürücez kontroller yapılıp yuvalandırılıcaklar. Hepsini birden anneden ayırmak zorunda oldugum için anneleri onlardan ümidi kessin istiyorum anneyi asla üzmek istemiyorum o benim ilk göz ağrım. 💕

Anonymus683514

Anne emzirmeyi bırakınca ayırabilirsiniz zaten anne genelde kendisi yavruları dövüyor emdirmemek için. Üzülecek bir durumu olmaz yani. Bu da kediden kediye değişir genelde 2-3 ay civarı oluyor.

Bazen erken kesiyor anne, Zencefil 2 aylık bile yoktu 6-7 haftalıktı annesi emzirmeyi bıraktığında. O tarihten sonra alabilirsiniz.

Palyaco

En az 2 aylık olana denk anne sütü almalı ideal 2 buçuk aydır

simbakedi

2 aylık olana kadar anne sütü almaları gerekiyor normalde, almıyorlarsa da sahiplendirebilirsiniz bence. kuru mamaya vs geçmişler çünkü. belediye niye kısırlaştırmıyor anlamadım valla. aşılarını yaptırsanız da dışarda yaşadığı için pek koruma sağlamaz ancak kısırlaştırma yapılıyor normalde cok sacma yapmamaları.

simbakedi

aa evet hatirladim sizin belediyedeki bu sacmaligi :( valla o veterinere rica etseniz aslinda, ayda 1 kerelik boyle ucretsiz kisirlastirsa mesela. siz de evde oda ayarlayabilirseniz 1 haftada ayaklanir o kedi zaten. biz burada hep oyle yapiyoruz belki oyle derseniz tamam der sansinizi deneyin derim :( zor kucuk sehirde yasamak maalesef ya. kan tahlili de zor bir sey degil ki mesela o bile yok…

Selenay1

1000tl ne ya uçmuş fiyatlar gerçekten e şimdi belediyeye de güven olmaz gerçekten çok zor bir durum bence anneyi bekleyin zaten o zamana kadar anca yuva çıkar

Kedilerimkalp

Bağışıklık sistemlerinin güçlü olması için en az 2 ay anneleriyle kalmaları gerekli 2 aydan sonra sahiplendirseniz daha iyi olur