2 Kedi Aynı Gün Kısırlaştırma Mı Farklı Gün Mü?

aeri-l

Selamlar, bir dişi bir erkek kedimi kısırlaştırmaya götüreceğim önümüzdeki hafta fakat çok zorlanır mıyız aynı anda olursa? 2 3 hafta arayla önce erkeği sonra dişiyi mi kısırlaştırsam? Tecrübe edenler ya da bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

9 CEVAP

CalicoMia

Eğer boş vaktiniz yeteri kadar varsa aynı gün kısırlaştırmanın sorun olacağını sanmıyorum çünkü zaten o anestezi ile sürekli uyuyacak hareket edecek hali olmayacak. Ben kızımı kısırlaştırdığımda pusetinin alt kısmına havlu vs serdim kapısı açık şekilde odada bıraktım kendisi de pek içinden çıkmadı oturduğu yere çişini yaptı 1 gün öyle geçti anestezi etkisinden çıkana kadar sarhoş gibiydi. O yüzden yaklaşık 3 4 günlük boş vaktiniz varsa sorun olacağını sanmıyorum

NorthNight

Dişi kedi kısırlaştırma tecrübeme dayanarak söylüyorum, kesinlikle araya zaman koyun. İkisiyle yeteri kadar ilgilenmeniz zor olabilir. Ben ilk bir iki gece resmen başında beklemiştim.

NorthNight

Eklemeyi unuttum, birini kısırlaştırıp diğerini bekletirsenizde. Kısırlaştırdığınızı bir kaç gün ayrı odada tutun. Yalayarak veya oyunla dikişlere zarar vermesinler.

Gimlihanim

Bence de ayrı yapın. Özellikle dişi kediler için süreç biraz daha yorucu oluyor. Ayrı odalarda da tutmanız önemli. Anestezi etkisi ile göz bebekleri büyüdüğü için diğer kedi saldırı tehdidi olarak algılayabiliyor. Aman dikkat. Bir de zaten yalarken ya da oyun oynarken dikişlere zarar verebilirler. Şimdiden geçmiş olsun. Kolaylıklar diliyorum 🙏🏻😊

Ececimm

ben de dişi kedimi kısırlaştırdım dün ve kedim yabani ürkek ve yaramaz olduğu için açıkçası zorlandık ve kafasında korumalık olduğu için de ayrıca zorluyor kıyamam umsrım atlstırız

Bbgm

Bu konuda bizde tereddüt etmiştik aynı anda mı olmalı ayrı ayrı mı diye. Ama şimdi iyi ki aynı anda olmuş diyoruz. Şöyle ki eve geldiklerinde ikiside anestezi sarhoşluğunu yaşadı ikiside yaralıydı ikiside beraber iyileşti. Yani oynadılar ettiler ama birbirlerini gereğinden fazla baştan çıkaramadılar. İki yaralı dikkatle davranmış oldu. Şimdi düşünüyorum. Mesela biri ameliyatlı diğeri ameliyatsız olsa biri ayak uydurmak isteyecekti diğeri sert oynamak isteyecekti ortamı bölmek zorunda kalacaktık bir normal ortam bi tedbirli ortam diye falan bayağı riskli olurdu. Ama aynı anda yaptırdık beraber yaralandılar beraber iyileştiler eğer bi aksilik olmazsa beraber iyileşmeleri tek kedi iyileşmesi gibi oluyor. Tek kedi yerine 2 kedi için uykusuz kalıyorsun sadece aynı süre, aynı ortam aynı bakım. Her açıdan daha iyi oldu yani ve psikolojik olarakta daha iyi karşıladılar beraber olunca birisi "ona bir şey olmadı ama ben yaralıyım" demedi mesela. Ve daha güvenli kesinlikle. Birbirlerine zarar verme ihtimalleri çok düşüyor. Kediler sert oynar birde ayrı ayrı ikiside üzülmüş olur her durumda. Biri oynamak isteyecek diğeri ile aynı ortamda olmak isteyecek siz ameliyatlı yı korumak zorunda olacaksınız vs zor. Tek ihtimal var olumsuz durum oluşması için yani nasıl olsaydı kötü olurdu aynı anda ameliyat... Mesela birisi sorun yaşasaydı ameliyat sonrası diğeri evdeyken ötekini vet e götürmemiz gerekseydi nasıl olurdu diye bakarsak o zaman sorun olabilir ama tetkikler yapılıyor sonuçta sorun olma ihtimalide düşük o yüzden ki bu da evde 2. Bi bakım verici varsa yine çok zorlamaz. Sadece çok üzücü olmuş olur.

Bbgm

Yani kedilerin psikolojisi içinde (özellikle dışlanma hissi yaşayabilir ikiside) , iyileşme süreci içinde aynı anda olması çok çok daha güvenli oldu bizce.

aeri-l

@northnight yanıtladığınız için teşekkür ederim evet ayrı oda ayarlayacağım zaten çok hareketli kediler değiller ikisi de 1 yaşını geçtiler

aeri-l

Yanıtlayan herkese çok teşekkür ederim