Bitmeyen Tüy Dökümü

Gimlihanim

Merhaba. Bir tanıdığımızın kedisinde aşırı tüy dökümü var. Mevsimsel değil. Her zaman aynı şekilde tüy döküyor. Bir süre vetoskin ve biofeline kullandılar. Kesiyor gibiydi tekrar başladı. Acana, nd, proplan, exclusion mamalar denediler hepsinde sonuç aynıydı. Belki mama kaynaklıdır diye rotasyon yaptılar. Traş ettirdiler yine bir şey değişmedi.
Sizce başka ne olabilir bu çocuğun sıkıntısı? Neden kaynaklanıyor olabilir bu tüy dökümü?

6 CEVAP

cat_expert

Traş edildiyse çok daha fazla dökecektir tüy döküyor diye kedi traş edilmez bu insanları anlamak cidden çok güç.

Kedinin sürekli tüy dökmesi stres kaynaklı da olabilir, evin içerisinde kediyi tedirgin eden bir şey varsa örneğin kediyi sürekli sıkıştıran kovalayan küçük bir çocuk yada eve sürekli girip çıkan yabancılar varsa kedi stres oluyordur stres tüy dökümünü arttırır.

Yine de tam bir tespit yapılması için kan testi yapılmasını öneririm.

bobby34

bence check up yapılması iyi olur pahalı birşey ama o zaman neyden kaynaklandığı netleşir

emirhanyenice

valla sanki beni yazdınız:) aynı ilaçları aynı şeyleri kullandım aynı şeyleri yaptım ama hala döküyor

Palyaco

Genel olarak değilde bazı kediler tavuk ve hatta tavuk yağı bazı kedilerde tüy dökümü yapıyor burda kuzulu veyacsigir veya balıklı mamalar kullanılmalı çoğu mamada maalesef tavuk ve tavuk yağı oluyor ucuz olduğu icin

Gimlihanim

@bobby34 Check up yaptırmalarını ileteceğim. Cevabınız için teşekkürler 🙏🏻😊

@cat_expert Aslında ben de traş etmeyi manasız buluyorum. Ama genetik değilse traştan sonra dökülme kesilir demişler. Onlar da bi umut traş etmişler. Ama tabi pek de bir işe yaramadı. Kan testi de sanırım tek başına yeterli olmuyor. Veteriner öyle söylemiş. Check up gerekir galiba. Çok teşekkürler yorumunuz için 🙏🏻😊

Gimlihanim

@Palyaco evet ama maması da değişti nd kullanıyorlar. Yine aynı. Teşekkürler cevabınız için 🙏🏻😊