Kedimizi Yıkamalı Mıyız? Yıkarak Kaç Kere?

Smiletarcin

Kedimizi ne sıklıkla yıkayabiliriz. Yıkanmaması mı gerekiyor? Hangisi doğru

8 CEVAP

simbakedi

kediler yıkanmaz. senede 1 kere yıkıyorum vs diyenleri de anlamıyorum, neden? kedi zaten kendini temizleyen bir canlı, üstüne suyu da sevmiyor %99u neredeyse. neden bu işkence? sık sık yıkamak zaten çok yanlış, deri ve tüy sağlığını bozarsınız. arada yıkamak da mantıksız. zaten kendilerini sürekli yalıyorlar ve temizliyorlar, senden benden temiz canlılara yıkamak gerekmiyor :D

hangi durumlarda yıkanır diye sorarsanız da bence kedi aşırı toprağa veya çamura bulaşmışsa (aşırı diyorum çünkü ayağı vs olduğunda silseniz geçer, kalanını kendi yine yalar), tedavi amaçlı veteriner uygun görürse yıkanmalıdır bence. bunlar dışında aklıma mantıklı sebep gelmiyor.

kedim kısırlaştırıldıktan sonra getirdiğimizde biraz çiş kokuyordu, aslında çiş mi yoksa başka bir şey mi emin değildim. sadece bir havluyla sildim üstünü, o anestezili halden biraz bile kurtulunca kendini yalayıp tertemiz yaptı zaten. sokaktan sahiplendiğimde de pislik içindeydi, 2 güne tüyleri parlıyordu.

Deniz1741

Merhaba, Açık ve net olarak yıkamamalıyız. Bunun üstüne konuşulmamalı bile bence.

cat_expert

Yıkamamalıyız.

Yıkama ancak bir deri rahatsızlığı varsa ilaçlı banyo yaptırmak gerekiyorsa yada kediniz çamura falan girmiştir kendini temizleyemeyecek kadar kirlenmiştir o zaman yıkanabilir.

Kinpurb

Kediler için stres çok kötü bir şey. Stresten bağışıklık çöker hastalıklar baş gösterir. Abartmıyorum stres kavramı kedilerde çok önemli. Bizzat yaşadim ve yaşıyorum o stresin nelere sebep olduğunu. O yüzden stresten uzak tutun. Boşu boşuna anestezi sakinleştirici yaptırmayın. Tüy kesimi vs

Betulb97

Bir kere o hataya düştüm kaçıp geri geldiği için, o kadar rahatsız oldu ki pişman oldum. Ayrıca yıkandıktan sonra çok fazla yalayarak tüylerini düzelttiği için çok fazla tüy yuttu ve kabız oldu. Mama değişikliğine falan gitmek zorunda kaldık

Warriorsans

Yıkanmamalı. 2. Kedimi ilk eve aldığımda tedavi sürecinde aşırı pisti ve ağzındaki sorundan dolayı kendini yıkayamıyordu mecbur yıkamak zorunda kalmıştım. Ağız akıntısı her yerine bulaştığı ve tuvaletini olduğu yere yaptığı için 2. Bir kez yıkamak zorunda kalmıştım. Bu yıkama süreçlerinde ne kadar stres yaptığını da tecrübe etmiş oldum. İyileştikten sonra zaten hiç yıkamadım tertemiz mis gibi kokuyorlar neden yıkamam gereksin ki zaten

Bbgm

Siz hiç yıkamayın bence. Bir gün yıkanması gerekecek kadar extrem bir durum olursa ya veteriner zaten söyler ya da gözlerinizle görebilirsiniz şüphesiz şekilde yıkanmak zorunda olduğunu.

caitlyn

yıkanması gerektiğini düşündüğünüz durumlarda ıslak havluyla bezle nazikce silmeyi deneyin, atıyorum çok sıkıntılı bir durum oldu kedi kendini temizleyemez çok pis bir şeye girdi diyelim çok çok sıkıntılıdan bahsediyorum bence sadece suyla temizleyebilirsiniz, banyo yaptırma şeklinde değil ama hani çünkü çok stres oluyorlar