Sitrüvit Taşı

Pollythelilly

Merhaba arkadaşlar.10 aylık kısır erkek kedimde sitrüvit taşı olduğunu söylemişti vet hekim.1ay önce başka bir nedenle vete gittiğimizde sütrivit taşı olduğunu başlangıç olduğu için ilaç kullanmayacağını ve gözlemlemem gerektiğini söylemişti.1aydır unique sitrüvit mamasını kullandık bitti tekrar kontrole gidemedim.Yaşayan arkadaşlar var mı?Bu hastalığı nasıl atlattılar?

9 CEVAP

Mrt26

Öncelikle geçmiş olsun,3 yaşında ki erkek kedim iki kez sonda takıldı.Strüvit taşı var ise Urinary mama kullanmanız gerekir.Veteriner olanlardan değil,ben Sanabella Ürinary mama kullanıyorum.Özelliklede kedi ve köpek için C vitamini kullanıyorum.Önkem için 2-3 günde bir, fakat tedavi amaçlı olacak ise günde 2 âdet vermenizde fayda var.Kedinizi gözlemleyin ve tuvalet harici ve tuvalette garip sesler çıkarıyordu taş gelip tıkama yapıyor.İnşallah olmaz fakat Urinary mama ve C vitamini kesinlikle kullanın.

Palyaco

En güzel tedavi kizilcik alıp 1 yemek kaşığı ve bir su bardağı sıcak suda 20 dakika bekletip süzün pres makineniz varsa süzün bir kavanoza koyun tıkanıklık ileri derece ise hergun yapmasına 1 çay kasigi tıkanıklık başlangıcı için haftada 3 sefer yasmamaya 1 çay kasigi tamamen temizliyor

Warriorsans

Önlem amaçlı en güzeli kedinin bol su içmesini sağlamak ve kuru mamaya bağlı kalmayıp yaş mama vermek evde hayvansalları haşlayıp suyuyla beraber vermek çok iyi geliyor.

Anonymus985465

Kedinizi muhakkak tekrar veterinere götürün. Ultrasonla idrar torbasına ve böbreğe bakar. Taş/kristal görürse idrar analizi yapar. Enfeksiyon da varsa antibiyotik tedavisi de yapar.
Struvit taşlarının çözülmesi için kullanılan tıbbi mama zamanında bırakılmadığında bu sefer asidik kristale sebep oluyor ki yaşadık. En az struvit kristali kadar tehlikeli. Yukarıda önerilen c vitamini de asidik kristalleşmeye sebep olabilir.
İdrar torbası ve böbreklerin durumuna göre veteriner size üriner veya renal mama önerir
Sağlıklıysa, ham kül oranı düşük et oranı yüksek Sanabelle üriner mama kullanabilirsiniz. 11 kedimde tercih ettiğim mama Ancak diğada çok vakit geçirdiklerinden outdoor/sensitive ile beraber veriyorum Biraz da orijen six fish.
Tek veya birkaç kediniz varsa kesinlikle kuru mama önermem. Çünkü kuru mama kedilerin sağlığına zararlı.
Haşlanmış et, yumurta sarısı, lir peyniri, yoğurt, kefir, balık doğru seçim olur

MonikaveTori

Merhaba aynı durum benim kısır erkek kedimde de var ve aynı mamayı kullanıyoruz. Bizim veterinerimizin dediğine göre tortullar biraz büyükmüş ve eğer struvite mamasını kullanmayı kesersek ilerleyen 1,2 yıl içerisinde ölüm tehlikesi varmış. Bu yüzden ömür boyu o mamayı kullanmamızı söyledi. Ekstra olarak c vitamini de kullanıyoruz. Yani o mamayı kullanmak zorundayız maliyetli de sizinki nasıl oldu merak ettim. Mamayı sürekli bir şekilde kullanacak mısınız? Veterinere giderseniz bu konu hakkında beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim

Pollythelilly

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Bu ay içerisinde tekrar vete gideceğim.
@MonakaveTori bizimki ultarson sonucunda başlangıç aşamasında olduğunu 1ay mama kullanımından sonra değerlendireceğini söylemişti.Vete gidince buraya tekrar güncelleme yaparım.Sizin miniğe çok geçmiş olsun

MonikaveTori

Bizimki kısırlaştırmadan sonra akıntı yapıyordu kırmızımsı renkte o yüzden veterinere gitmiştik. Kan tahlili ve böbrek çalışcağını söylemişti veterinerimiz orada belli oldu bizimki de. Birkaç haftadır da mamayı kullanıyoruz çok olmadı yani. Çok teşekkür ederiz sizin miniğe de çok geçmiş olsun

Pollythelilly

Güncelleme:
Veterinere gittik.Ultrasonla uzun uzun muayene yapıldı.Taşlar tamamen gitmiş 🥳darısı sizin miniklerin başına.Artık diyet mama kullanmamıza gerek yok.Rutinine geri dönebilirmişiz.Bu süreçte neredeyse her gün yarım konserve yaş mama vermeye çalıştım su ekleyerek çünkü su tüketimi çok azdı.Ona devam edeceğim bol su tüketmesi iyi geldi.Bir de vetsplusın idrar yolları için olan tabletini verdim gün aşırı.

MonikaveTori

Güncelleme için çok teşekkür ederim. Biz mamayı sürekli kullanacağız sanırım. Bir daha veterinere gidersem bu konuyu tekrar soracağım. Sürekli bu mamayı kullanmak da iyi midir bilemiyorum. C vitamini haplarından falan alıp kullansam dedim ancak veterinerimiz mamayı da kullanmam gerektiğini söyledi. Ne yapacağım hiç bilmiyorum. Belki başka bir veterinere de danışırım. Bu arada taşların tamamen gitmiş olmasına çok sevindim bir daha tekrarlama durumu olmaz inşallah 💖