Kedi Diş Sağlığıyla İlgili

caitlyn

benim kedim yavaştan 13'übe girdi ve daha erken yaşta dişleri dökülen ya da çektirilen kedilerle ilgili çok örnek okudum, biraz endişelendim :( kedimin zaten bir köpek dişi küçükken düştüğü için yok, ben şuan dişlerine önlem olarak bakım yapmaya çalışıyorum, yaşını da göstermeyen bebek gibi bi kedi ama bu dişler neden gidiyor, olabildiğince ağzında kalması için başka bir şey yapmalı mıyım? öneri ve durumu yaşayan varsa yazar mısınız

20 CEVAP

Warriorsans

Diş sağlığı için en önemli olan şey güzelce fırçalamak. Matatabi çubukları da iyi geliyor kemiriyorlar bu sayede tartar oluşumunu engelliyor. Ayrıca şeker vs içerikli yiyecekler vermemek olabildiğince kediler için sağlıklı tercihler yapmak tüm vücutta olduğu gibi dişlerinin sağlığını da çok etkiliyor

gulsump

Hamlet Bu bilgiyi nereden aldınız? Batikon yenilebilen bir şey değil.

Anonymus985465

Kediler için özel diş macunu ve çocuk diş fırçasıyla fırçalayabilirsiniz. Ayrıca suyuna bir damla tentürdiyot/batikon damlatabilirsiniz.

caitlyn

çubuk gibi olan kemirmeli şeyleri kedim sevmiyor, hiç kullanmadı o yüzden işe yarayacağını düşünmüyorum ama belki bi şans veririm. önerileriniz için teşekkür ediyorum 💙

caitlyn

bi süredir alıştırmaya çalışıyorum parmak fırçasına dr. animal sprey sıkıp izin verdiği kadar fırçalıyorum

Deniz1741

Bende crystalin ve dr animal kullanıyorum. Kendi hekimim de böyle tavsiye etti. Batikon tavsiyesi bana da ilginç geldi hekiminiz söylemiş ama bence araştırılmalı çünkü yukarıda da yazıldığı gibi yenilebilen bir şey değil.

Superisi814

Merhaba,
Organik Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.Daha memnun olan kedi görmedim.
Kedimin dışı çekildi, operasyon sonrası verilen üründe de hindistancevizi yağı vardı.
Dişlerini fircalatan kedilere özeniyorum.
Yaşı itibariyle bağışıklık kısmına önem verebilirsiniz.
Belirtildiği gibi matatabi çubuklar var, denedik tövbe yüzüne bakmadı hiç biri.Belki marka araştırmasına dikkat etmek gerek.
Tartar için toz denedim, yaş mamayı red ettiler.
Çoklu kedi bakıyorum.
Diş macunu konusunu yabancı kaynaklardan da araştırın.İcindeki etken maddelere dair daha fazla bilgi oluyor.

Superisi814

Hindistancevizi yağı için
Ya parmağınizin ucuna sürüp dişlerine ,olmadı ağız kenarına sürün.Yalanarak yayiyorlar zaten.Ya da patisine , ki yalasin.
Ben patisine sürersem, partisini üzerime sürüyor, dişlerini seçmek daha mantıklı.Kacisi yok ..

Ben hiç diş fırçalamayı denemedim ağzını asla açmıyor iç parazit uygularken bile. Süt dişleri döküldüğü zaman damakları enfeksiyon kapmasın ve ağzı kokmasın diye crisytalin sprey önerdi veteriner biz de öyle yaptık 2-3 saatte bir sıktık sonra o dönen geçince de günde 1 veya sabah akşam sıktık. Normale döndü. Bir de gimcat in diş kıtırını ve sanabella nın diş kıtırını yiyor. Hem ödül maması oluyor hem de diş sağlığına yardımcı oluyor diye düşünüyorum. İnşallah dişleri ile ilgili bir problemimiz olmaz. Keşke fırçalatsa onu da yaparız ama bizim ki olup olabilecek en inatçı kedi.

Gimlihanim

Trixie nin dış temizleme mendilleri var. Parmağınıza geçiriyorlar. Belki o sizin için daha kolay olur.
Dentavedin ya da biodent hexidine damlatabilirsiniz suyuna.
Hindistan cevizi yağı da severse gayet güzel olur.
Matatabi çubukları kullanılabilir.
Gazlı beze crystalin sıkarak dişlerini silebilirsiniz.

NorthNight

Bir bilgiyi düzeltmek istedim. Her ne kadar ikisi aynı kabul edilsede Tentürdiyot ve Batikon farklı kimyasal yapılar. Tentürdiyot un içinde etil alkol var suyuna eklemek hayvanın bunu içmesi demek. Her ikiside antiseptik olarak kullanılıyor ama suya eklemeyin. Cerrahi müdehale yapılmıyorsa veya ağız içinde enfekte bir durum yoksa, diş sağlığı için bunları kullanmak gereksiz.
Crystalin gibi ürünler ağza göze kulağa kullanılıyor çünkü içinde alkol ve iyot yok ph nötr.

Tüm bunların dışında yapılabiliyorsa hayvanlara özel diş macunu ve fırçalarla haftada 3 kez falan temizlemek hepsinden iyidir.

Seymmrym

Crystalin sprey ağza sıkılıyor mu ben pamuğa sıkıp temizliyorum ama sadece ön yüzeyleri yapabiliyorum

Anonymus985465

Çok güvendiğim tecrübeli veteriner hekim önerdi

Anonymus985465

Ancak büyük su kabının içinde bir damlayı geçmemeli. Azı şifa çoğu zarar

Anonymus985465

Dr. Animal spray ben de kullanmak istedim, ancak kesinlikle tavsiye etmedi.