Kedimin Dışkısı Niye Böyle Olabilir? (Fotoğraf İçeriyor)

elifyavas

Kedimin dışkısı normalde koyu kahverengi ve normal sertlikte idi. Fakat bugün dışkısının rengi ve kıvamı değişti sebebi ne olabilir? Neye dikkat etmeliyim? Ne kadar sürede geçmezse veterinere götürmeliyim? Evde yapılabilecek doğal herhangi bir şey var mı?

6 CEVAP

elifyavas

Evet gerçekten fazla mama daha ekonomik ama böyle bir handikapı var maalesef. Bugün kontrol ettim tekrardan kedimin dışkısı biraz daha normale dönmüş. Gerçekten de bir şey aşırmış sanırım 😅

Sezgek

Merhaba ilk olarak yoğurt verebilirsiniz probiyotik olarak ama çok soğuk olmasın biraz ılıtıp öyle verin çok çeşitli nedeni olabilir yaş mama kuru mama değişimi fazla malt kullanımı şahsen ben yaşadım yada siz görmeden bir şeyler aşırmış olabilir siz kendi yaptığınız yemeklerden veriyor musunuz önce sorunun kaynağını bulmak lazım rutin beslenmesi dışında bir şey yaptınız mı eğer hiç bir değişiklik yapmadıysanız havalar ısındı bu aralar fayanslarda yatmaya başladılar üşütmüş olabilir bir keremle mahsus olursa çok önemli değil ama yine aynı şekilde dışkılarsa ya da halsizlik kusma iştahsızlık ateş gibi belirtiler eklenirse hemen vete götürmenizi öneririm ayrıca parazit de olabilir ama ilk olarak tüm ihtimaller gözden geçirilmeli malt mama kullanımı ve değişim bir şey yedi mi

elifyavas

Hayır evde pişen yemeklerden vermiyoruz. Olabildiğince dikkat ediyorum farklı bir şey yememesine. Yakın zamanda kuru mama değişimi de yapmadık. O yüzden endişelendim biraz. İç parazit ilacı verildiğinde de biraz böyle olmuştu ama sonrasında geçti. Bugün yaş mama verdim ama onun öncesinde başlamıştı ishal. Bilemedim. Bazı veterinerler reflor verin demiş. İşe yarar mı acaba? bir zararı olur mu?

Gimlihanim

Kafanıza göre reflor vermeyin derim. Bir sorunu varsa bunu tespit etmek gerekir öncelikle. Üşütmüş bile olabilir. Takip edin bence dışkısını, iştahını, halini tavrını. Ona göre siz de ne yapacağınıza karar verirsiniz. Parazit de olabilir. Yaş mamadan kaynaklı olabilir diyecektim ancak öncesinde olmuş. Umarım ciddi bir durum değildir. Geçmiş olsun 🙏🏻

elifyavas

Çok teşekkür ederim umarım ciddi değildir.. 🙏

Warriorsans

İshal olmuş herhangi farklı bir gıda yedi mi bu dışkı tekrarlıyor mu maması yakın zamanda değişti mi fazla yaş mama mı yedi hepsi önemli sorular. Eğer hiçbir değişiklik yoksa ve 3 günden fazla sürerse yada kedinizde iştahsızlık vs olursa veterinere gitmeniz iyi olur. Bu süreçte hiçbir şey vermemenizi sadece kuru mama vermenizi ve 3 gün dışkısını izlemenizi tavsiye ederim. Hiçbir şey vermesenize ondan mı oldu bundan mı oldu diye kafanız karışmaz direk anlaşılır. Bu gün kedilerimden birinde de yumuşak dışkı vardı çok kolay ishal oluyor mama geçiş sürecindeyiz 12 kg almıştım umarım o ishal yapmamıştır :/