Gelişme Var Yavruyu Kurtarabilir Miyim?

önceki sorumu görmeyenler olmuştur diye belirtmek istiyorum. dün bahçemizde doğan yavrulardan biri soğuk ve anneyi emmiyordu. süt tozu ile beslemeye başladım daha hareketli ısındı da fakat annenin önüne koyduğumda yavru başını tutamıyor çırpınıyor başı geriye doğru gidiyor bunun sebebi ne olabilir? anneden ememediği için halen ben besliyorum

8 CEVAP

Anonymus985465

Yavrunun başını tutamaması hayatının tehlikede olduğunun en önemli göstergelerinden biri .
Bu şekilde o Canı hayatta tutamazsınız. Size çok ayrıntılı yazdım.
O yavruyu ne yapıp edip uzman bir veterinere götürmelisiniz. Yaşadıklarımdan yola çıkarak yazdım. Çok kıymetli zaman kaybediyorsunuz Her geçen dakika o yavrucağın aleyhine işliyor.
Öldükten sonra vicdanınızı susturamazsınız.

Ecapo

Merhaba hangi ilde yaşıyorsunuz veterinere götürme şansınız var mı?

ilçedeyim burda maalesef pet veterineri yok kuşçudan süt tozu bulduğuma şükrediyorum :( boynu neden geriye doğru gidiyor acaba annesi üzerine mi yattı

byzkpln

Bunun birçok farklı nedeni olabilir anne üstüne yazmış olabilir. Doğum esnasında yavru rahimden çıkarken ıkınmayı bırakıp yavrunun boynu sıkışmış olabilir, anne belki o yavruyu ve ciğerlerindeki sıvıyı tam anlamıyla boşaltamamıştır veya hiçbirşeyide olmayabilir küçük olduğundan tutmayı bilmiyordur. Tam bilemiyorum bunun birçok nedeni olabilir. Biraz gözlemleyin anne süt tozuda yavrunun biraz toparlanmasına olanak sağlar. Annenin biraz sütünü meme etrafına damlatıp tutmasını sağlayabilirsiniz. Bu yavruyu veterinere götürmek dahi isteseniz anne ve tüm yavrular ile birlikte götürmeniz gerekir. Uzun süre anneden uzak kalmış bir yavruyu sahiplenmeyebilir. Böyle durumlarda genelde yenidoğanı çok anneden uzak tutmayı tavsiye edilmiyor. Dediğim gibi bilinçsiz bir anne veya daha küçük doğan bir bebekse böyle sorunlarla çok karşılaşıyor. Siz beslemeye devam edin. Kimi durumlarda doğumdan 3-4 gün sonra emmeye başlıyor bazı yavrular

Anonymus985465

Omurilik hasar görmüş olabilir. İlk başlıkta soğuk olduğunu yazmıştınız. Organlara ve özellikle beyine oksijen gitmiyor olabilir.
Kısacası yavrucağın hala hayatta olması mucize.
Tek seçenek veteriner

veteriner hekim aynen böyle yazdı: “Ugrasmanız lazım sureklu emmesı ıcın klınık olarak yapacak bısey yok basında bekleyeceksınız malesef agzını acın memeye yonlendırın”
asla memeyi emmiyor çünkü başını tutamıyor ben besliyorum ama ölecek diye ödüm kopuyor

veteriner hekim aynen böyle yazdı: “Ugrasmanız lazım sureklu emmesı ıcın klınık olarak yapacak bısey yok basında bekleyeceksınız malesef agzını acın memeye yonlendırın”
asla memeyi emmiyor çünkü başını tutamıyor ben besliyorum ama ölecek diye ödüm kopuyor