Soru Değil Alerjik Kedisi Olanlar İçin Bilgilendirme

Sezgek

Herkese merhaba yorumlarıma denk gelen arkadaşlar bilir alerji ile savaş halindeyiz en son brit care tavşanlı kullanıyorduk gayet memnunduk yaklaşık 3-4 gün önce kızımın vücudunda minik minik yaralar farkettim ilk çok önemsemedim hala arada kalındığı için kendi yapmıştır diye düşündüm fakat elime bir kaç tane daha gelince bir sıkıntı olduğunu anladım ayrıca dikkatimi çeken bir şey daha vardı inanılma çok yalanıyordu normalde de çok yalanır temizlik hastası bir kedidir ama benim banyo saati dediğim (akşam uykusuna yatmadan önce) saat dışında tüm vücudunu dip bucak yakalamaz ama on dakika yaşanmadan duramıyordu ne yazık ki sahte aşı olayından sonra bende vetlere karşı ön yargılı olduğum için önce arkadaşımı aradım diyabetten şüphelendi ilk ama çok olasık vermedi çünkü iştah artışı ve buna rağmen kilo kaybı yoktu sonra benim kedimi de bildiği ve bir dönem baktığı için alerji üstünde durdu ilk kortizon yapalım dedi ama ben çok istemedim onda haklısın ama en hızlı cevabı böyle alıyoruz dedi ben yine de antihistaminik deneyelim dedim günde yarım tablet zrytec vermeye başladım çok şükür hemen rahatladı kendine geldi yaşanmaları azaldı ama tabi sorunu kökten çözmemiz gerekiyordu virbac deri sağlığı için olanı alabilirsin ama çok pahalı dedi dedim eğer iyi gelecekse alayım sorun değil o da tabi yüzde yüz diyemem dedi sonra brit care veteriner serisinden konuştuk bir dene bakalım dedi bende hemen aldım neyse şu anda vermeye başladım ama tabi aklıma da takılıyordu niye bir anda tavşanlı alerji yaptı diye sonradan o şansız olayı hatırladım sokak yavrularına vermek için haşladığım tavuğu ve derilerini falan tezgahta unutup markete inmiştim geldiğimde her şey için çok geçti bizimki bir yıllık tavuğu yemişti 🤦🏼‍♀️ sonra hatırlayınca olayı arkadaşımla konuşup alerjinin kaynağını bulmuş olduk benim bir anlık dikkatsizliğim ilaç tedavisine neden olmuştu 😞 kedisinde alerji olanlar lütfen siz siz olun ekstra dikkatli olun yaralarında görselini koyuyorum eğer yalanma

11 CEVAP

Sezgek

Sözcük sınırına ulaştım burdan devam ediyorum bir eğer yalanma da artış ve bu tarz yaralar görürseniz panik yapmayın ve mutlaka alerjiyi aklınıza getirin

beydems

Aynı problemimiz var defalarca mama değiştirdik ama tetikleyen gıdayı belirleyemedik başka bir çözümü yokmuş..

gabomb

Zyrtec tabletin kaç mg'sinin yarısını veriyorsunuz acaba. Biz de alerjiden müzdaribiz. Bire bir aynı kabartılar çıkıyor ve yara yapıyor fakat neye olduğunu bulamıyoruz. Çok mama değiştik bana mısın demiyor.

Aminto

1,5 yıldır alerji ile uğraşıyoruz ben şöyle bir çözüm ile sonuca yaklaştım diyebilirim.
1- balıklı ya da etli mama
2 - asla parfüm, sigara, detarjan, yüzey temizleyici kullanmıyorum.
3- doğal kum ( topaklanam pelet ya da mısır koçanından olan kum)

Bu şekilde en aza indirdim çok şükür.

oykuyildiz

Benim kedimde alerjik . Eozinofilik granülom hastalığı var zaten .
Tavuklu hatta tavuk yağı içeren hiç bir şey yedirmiyorum . Crystalin ile tüyleri tarıyorum .
Balık yağı ile destekliyorum ve cilt için skin tablet kullandım .
Sık sık her yerini takip ediyorum evde zaten viledayı sirkeli suyla falan yapıyorum

Kuru maması kuzu etli cilt destekleyici .

Sezgek

Beydems kediler için en zor olan hastalıklardan biriymiş arkadaşım en etkili çözümü kortizondan alıyoruz dedi denediniz mi en azından biraz olsun rahatlatır uzun vadede kullanmazsan çok büyük sıkıntı değil dedi virbac deri sağlığı için olan mamayı kullananlardan güzel dönüşler almışlar onu söyledi birde varsa homeopati yapan bi yer deneyebilirsin dedi biraz pahalı bir tedavi ama başarılı sonuçlar alan olmuş dedi ben Adana da yaşıyorum baktım ne yazık ki hayvanlar için yapan bir yer bulamadım

Sezgek

Şu an bakamıyorum ilaca vestiyerde ilaç ve yatılı misafirim var onlar uyudu yarın sabah bakıp size yazarım ama veterinere danışmadan vermenizi önermem yine de benim öneren arkadaşım veteriner olmanın yanı sıra kedimi sahiplendiğimden beri biliyor hatta bir dönem baktı da saolsun o yüzden siz vermeden önce yine de vetinize danışın

Palyaco

Bizimkide balıklı mama yedigi zaman oluyordu bunun farkına veterinerimle anladık kesinlikle balıklı mama vermiyorum

oykuyildiz

Balıklı mamaya alerjisi varsa balık yağı veya balıklı yaş mama yediğinde de aynı semptomlar olurdu dimi ?

Palyaco

Sadece kuru mamada oluyor saten yasmama bizimki yemiyor hangisini verirsem sadece kedi çorbası tavukluya baliyor

Sezgek

Aynen crsitalin Baş ucu ilacımız çok rahatlatıyor sık sık siliyorum bende gim cat tablet kullanmıştım şimdi macun aldım alerji gerçkten çok zor Allah alerjik kedisi olan herkese kolaylık versin geçmiş olsun 🥲